W Arabii Saudyjskiej powstanie nietypowy kurort – wygląda jak platforma wiertnicza

Mężczyzna na pustyni w Arabii Saudyjskiej oraz projekt nowego parku w kształcie platformy wiertniczej
W Arabii Saudyjskiej powstanie nowoczesny park w kształcie platformy wiertniczej, The Rig, fot. Moez / Youtube: The National News [Video Frames]
ikona podziel się
Opublikowano: 08.02.2024 r., 13:00 | Autor: Paulina Zambrzycka

Odwiedzający poczują się jak… pracownicy naftowi

W Arabii Saudyjskiej o projekcie głośno było już w 2021 roku, kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki. Władze poinformowały wówczas, że chcą wybudować kurort w postaci platformy wiertniczej na wschodnim wybrzeżu kraju – nieopodal wyspy Al Juraid i pola naftowego Berri. Niedawno w sprawie opublikowano nowe wiadomości. Projekt został oficjalnie przedstawiony i naprawdę zaskakuje. Celem władz jest przyciągnięcie do Zatoki Perskiej większej ilości turystów. Właśnie dlatego postanowili utworzyć The Rig – park rozrywki inspirowany platformami wiertniczymi. Sprawdź nowoczesny wieżowiec Mercedes-Benz, który niebawem powstanie w Dubaju.

Turystyczna platforma wiertnicza będzie prawdziwym rajem zarówno dla wielbicieli luksusowych hoteli, jak i fanów podwodnej rozrywki – takiej jak nurkowanie. Jak podaje arabska stacja telewizyjna Al Jazeera, obiekt ma się stać turystyczną wizytówką królestwa. Saudyjscy architekci są dumni ze swojego pomysłu, który będzie niesamowitą morską strefą turystyczną w Zatoce Perskiej. Ich zamierzeniem było, aby odwiedzający mogli poczuć się w obiekcie jak… pracownicy naftowi. Nie chodzi jednak o ciężką pracę, a podkreślenie, jak ważną częścią gospodarki Arabii Saudyjskiej jest wydobywanie ropy naftowej. To prawdziwa potęga królestwa, o czym przekonać się mają turyści odwiedzający The Rig.

Projekt będzie kosztować 5 mld dolarów

W The National przeczytać można, że platforma wiertnicza, mająca upamiętnić historię Arabii Saudyjskiej w zakresie wydobycia złóż ropy i gazu, rozciągać się będzie na 30 hektarów. W obiekcie powstaną co najmniej trzy hotele, w których będzie aż 800 pokojów – wśród nich apartamenty podwodne. Pojawi się również 11 restauracji, w których odwiedzający będą mogli zjeść pyszne dania przyrządzane przez najlepszych kucharzy.

Turyści będą mogli skorzystać również z innych udogodnień w obiekcie, np. kina, teatru, parku wodnego i centrum nurkowego. Miłośnicy życia podwodnego będą mieć tu prawdziwy raj. W The Rig pojawi się również potężny park rozrywki. Miejsce znajdą tu również jachty, które będzie można cumować przy platformie. Mało tego, wybudowane zostanie lądowisko dla helikopterów. Sprawdź, jakie są ceny helikopterów i lotów maszyną.

Projekt finansowany jest przez Saudyjski Fundusz Inwestycji Publicznych. Koszt realizacji projektu wynosi szacunkowo ok. 5 mld dolarów.

Kraje Zatoki Perskiej – będą mieć „wizę Schengen”?

Saudowie bardzo mocno starają się o dobrą reputację swojego kraju za granicą. Inwestują więc w turystykę i przeznaczają potężne sumy pieniędzy na rozwój nowoczesnych hoteli – właśnie takich jak The Rig. Warto podkreślić, że zainteresowanie krajami nad Zatoką Perską rośnie – zwłaszcza że sześć z nich niebawem wprowadzi arabską „wizę Schengen”. Oznacza to, że zarówno turyści, jak i mieszkańcy będą mogli poruszać się po krajach objętych wizą bez konieczności starania się o dodatkowe zezwolenia czy wizy. Porozumienie podpisane zostało przez władze Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Kataru i Omanu. Dzięki porozumieniu według założeń Arabii Saudyjskiej przed końcem dekady kraj będzie odwiedzać ok. 100 mln turystów rocznie.

Jeśli chodzi zaś o projekt The Rig, dokładna data otwarcia kompleksu nie jest znana. Z prezentacji, którą możemy zobaczyć m.in. na platformie YouTube, można jedynie wywnioskować, że do 2032 roku The Rig przyjmie aż 900 tys. turystów rocznie.

Źródła:

  • https://www.youtube.com/watch?v=5c0HsBHUtfo
  • https://www.youtube.com/watch?v=wXgzb6qedx4
  • https://www.thenationalnews.com/travel/2024/01/17/the-rig-saudi-arabia/
  • https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/na-platformie-wiertniczej-powstanie-ogromny-park-rozrywki/j9cwmyz
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto