Rekordowy wieżowiec ku legendarnego obywatela. W Brazylii powstanie najwyższy budynek mieszkalny świata

W brazylijskim stanie Santa Catarina ma powstać najwyższy budynek mieszkalny na świecie. Senna Tower — bo o nim mowa — przebije dotychczasowego rekordzistę, którym jest nowojorski wieżowiec Central Park Tower. Projekt ten ma być hołdem dla kierowcy F1, a jednym z udziałowców jest portugalski piłkarz Cristiano Ronaldo.
- Senna Tower — projekt ku czci legendy Formuły 1
- Ponad 500 metrów wysokości i liczne udogodnienia
- Architektura i dziedzictwo Senny
- Innowacyjna technologia Tuned Mass Damper
- Czy Senna Tower uzyska certyfikat LEED Platinum?
Senna Tower — projekt ku czci legendy Formuły 1
Senna Tower w Brazylii to inicjatywa jednego z największych brazylijskich deweloperów, czyli FG Empreendimentos, który specjalizuje się w luksusowych nieruchomościach. Przy tym projekcie współpracuje z Senna Brands — marką, której celem jest pielęgnowanie dziedzictwa Ayrtona Senny, kierowcy wyścigowego i trzykrotnego mistrza świata Formuły 1.
Oficjalne ogłoszenie projektu Senna Tower miało miejsce 17 września 2024 roku. Celem inwestycji ma być ustanowienie nowego rekordu wysokości budynków mieszkalnych oraz uczczenie pamięci Ayrtona Senny, który zmarł tragicznie w 1994 roku po ciężkim wypadku podczas wyścigu Grand Prix San Marino. Senna przy prędkości ponad 230 km/h uderzył w barierę i stracił panowanie nad pojazdem. Ratownikom udało się wydobyć go z wraku bolidu, jednak do kliniki Maggiore w Bolonii kierowca trafił już w stanie śmierci klinicznej.

Ponad 500 metrów wysokości i liczne udogodnienia
Senna Tower ma osiągnąć wysokość ponad 1800 stóp, co daje ponad 540 m. Tym samym ma szansę stać się najwyższym budynkiem mieszkalnym na świecie i prześcignąć obecnego rekordzistę — Central Park Tower w Nowym Jorku o wysokości 472,4 m.
Senna Tower to aż 154 piętra, które mają pomieścić 228 luksusowych mieszkań, w tym 204 klasyczne apartamenty, 18 rezydencji o powierzchni od 420 m2 do ok. 560 m2, cztery duplexy (mieszkania dwupoziomowe z wewnętrznymi schodami) oraz trzypoziomowe apartamenty (triplexy) o powierzchni 903 m2.
Zgodnie z planami inwestorów w budynku będzie mogło zamieszkać niemal 2300 osób. Zakup mieszkania standardowej wielkości ma kosztować ok. 32 miliony euro, najmniejszego — 5 milionów. Natomiast kupno najdroższych apartamentów będzie wydatkiem rzędu 53 milionów dolarów. Sprzedażą mieszkań ma zająć się prestiżowy dom aukcyjny Sotheby’s.
Oprócz luksusowych mieszkań Senna Tower będzie oferować takie udogodnienia jak basen podgrzewany, centrum wellness, siłownię, korty tenisowe, obszary rozrywki, gastronomię, przestrzenie relaksacyjne i obszerne obserwatorium na samym szczycie budynku.
W Senna Tower zaprojektowano osiem ultraszybkich wind, w tym jedną o znacznie większej przestrzeni, dedykowaną dla przeprowadzek oraz windę samochodową. Inwestor zapewnia, że dąży do wyposażenia budynku w jedne z najszybszych wind na świecie.

Architektura i dziedzictwo Senny
W projektowaniu obiektu brała udział brazylijska artystka i antropolożka Lalalli Senna. Zbieżność nazwisk w tym przypadku nie pozostaje przypadkowa — Lalalli jest bratanicą legendarnego kierowcy wyścigowego. Aby oddać cześć zmarłemu, wieżowiec został potraktowany jako alegoria toru wyścigowego i symboliczna podróż Ayrtona Senny.
Rozszerzająca się dolna część budynku ma stanowić metaforyczny początek dążenia kierowcy do ideału. Frontowa, przeszklona elewacja została podzielona pionowymi pasami, dzięki czemu wyraźnie przypomina tor wyścigowy — miejsce niesamowicie ważne dla zmarłego, stanowiące scenę jego wszelkich zwycięstw i porażek.
Przy wejściu do obiektu ma znaleźć się przeszklone lobby, upamiętniające życie i dziedzictwo Ayrtona Senny. Znajdą się tam takie przedmioty jak trofea, bolid, zdjęcia, a nawet przedmioty osobiste. Zgodnie z założeniami inwestorów, budynek ma stać się miejscem dla fanów Senny, a część dochodów zostanie przeznaczona na Instytut Ayrtona Senny, który od 30 lat wspiera edukację dzieci i młodzieży w brazylijskich szkołach publicznych, docierając do ponad 30 milionów uczniów.

Innowacyjna technologia Tuned Mass Damper
Senna Tower będzie pierwszym obiektem w Ameryce Łacińskiej wyposażonym w innowacyjną technologię Tuned Mass Damper (TMD). System ten zmniejsza efekt kołysania budynku wiatrem. Działa na zasadzie przeciwwagi — dwóch obciążników o wadze po 1000 ton każda rozmieszczonych po obu stronach wieży — która zapewnia stabilność i komfort mieszkańcom, zwłaszcza na wyższych piętrach. W tak wysokim budynku jest to kwestia bardzo istotna.
Kołysanie wieżowców pod wpływem wiatru jest naturalne i w znacznej większości przypadków nie stanowi niebezpieczeństwa. U niektórych osób może jednak prowadzić do dyskomfortu, lęków, zaburzeń koncentracji, a nawet fizycznych objawów, takich jak nudności.

Czy Senna Tower uzyska certyfikat LEED Platinum?
LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, to międzynardowy system certyfikacji budynków, który ocenia zrównoważony rozwój oraz wpływ na środowisko naturalne. Certyfikat ten przyznawany jest na czterech poziomach: Certified, Silver, Gold i Platinum, przy czym LEED Platinum jest najwyższym i najbardziej wymagającym standardem. Ocena budynku obejmuje takie aspekty jak efektywność energetyczna, zużycie wody, jakość środowiska wewnętrznego, materiały budowlane, innowacyjne rozwiązania czy zarządzanie odpadami.
Inwestor utrzymuje, że Senna Tower jest projektowany jako pierwszy superwysoki budynek mieszkalny na świecie z certyfikatem LEED Platinum. W rzeczywistości jednak, by projekt uzyskał najwyższy poziom certyfikacji, musi spełnić rygorystyczne kryteria oraz wymaga wprowadzenia zaawansowanych technologii. Między innymi właśnie dlatego w projekcie zostały uwzględnione takie rozwiązania jak:
- systemy izolacji termicznej o wysokiej wydajności;
- szklane panele elewacyjne o podwyższonej izolacyjności i systemy zacieniania;
- system odzyskiwania wody deszczowej;
- niskoprzepływowe urządzenia sanitarne redukujące zużycie wody;
- zielone przestrzenie tarasowe;
- system zarządzania budynkiem i optymalizacji zużycia energii;
- użycie materiałów budowlanych o niskim wpływie na środowisko