W jakim okresie roku najlepiej ocieplać dom?
Ocieplanie jest kluczowym etapem zapewnienia komfortu cieplnego oraz efektywności energetycznej każdego budynku. Decyzja o tym, kiedy przeprowadzić taką inwestycję, może mieć przy tym naprawdę znaczący wpływ na jej jakość i trwałość. W niniejszym artykule odpowiadamy na pytanie „w jakim okresie roku najlepiej ocieplać dom?”, wskazując przy tym również na to, kiedy lepiej tego nie robić. Zapraszamy do lektury.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego ocieplenie domu jest tak ważne?
Prawidłowo wykonane ocieplenie domu w sposób bezpośredni wpływa na zwiększenie komfortu codziennego życia jego mieszkańców, a także na wyższe oszczędności związane z rachunkami za ogrzewanie.
Izolacja termiczna budynku zmniejsza bowiem poziom strat ciepła, co przekłada się na mniejsze zużycie energii, a co za tym również idzie: na niższe rachunki. Niezależnie od użytego do tego materiału (styropianu czy wełny mineralnej), odpowiednio wykonana izolacja może naprawdę znacząco obniżyć ubytek energii (średnio nawet o około 15%).
Dobrze zrobione ocieplenie domu to także redukcja emisji gazów cieplarnianych, a więc pozytywny wpływ na środowisko naturalne.
Przekonaliśmy Cię do tej inwestycji? W takim razie sprawdź, w jakim okresie w trakcie roku najlepiej ocieplać dom!
Kiedy najlepiej ocieplać dom? Jaka jest optymalna temperatura na taką inwestycję?
Najlepszym okresem do ocieplania domu są miesiące wiosenne oraz letnie. W tym czasie temperatura w naszym kraju waha się bowiem od mniej więcej 5 do około 25-30 stopni Celsjusza. Taki przedział temperaturowy jest przy tym optymalny dla większości materiałów izolacyjnych oraz klejów, co pozwala zapewnić odpowiednie warunki do ich prawidłowej aplikacji i długotrwałego utrzymywania.
Wiosenne miesiące charakteryzują się przy tym najbardziej stabilnymi warunkami pogodowymi, umożliwiającymi systematyczne prowadzenie prac bez obawy o nagłe zmiany temperatury. Inwestycje w ocieplanie budynku warto zacząć więc już wtedy.
Lato, choć zazwyczaj również jest stosunkowo stabilne i korzystne, to jednak może stwarzać problematyczne warunki do prac podczas bardzo gorących dni. Wysokie temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza, obok generalnego obniżenia komfortu pracy, mogą bowiem także przyspieszać odparowywanie wody z materiałów izolacyjnych, co z kolei może zaburzać proces ich wiązania.
Kiedy unikać ocieplania domu?
Istnieje kilka okresów, kiedy ocieplanie domu jest wysoce niezalecane. O jakich momentach w trakcie roku tu mówimy?
- Zima. Niska, często minusowa temperatura to czynnik, który będzie znacznie utrudniać (a czasem wręcz uniemożliwiać!) prawidłowe przeprowadzenie inwestycji ociepleniowej domu. W takich warunkach woda zawarta w tynkach może bowiem zamarzać, prowadząc do poważnych uszkodzeń całej struktury ocieplenia;
- Bardzo upalne okresy w trakcie lata. Podczas długotrwałej fali upałów powierzchnie elewacji mogą się nagrzewać do temperatur przekraczających nawet 60 stopni Celsjusza. To z kolei może powodować zbyt szybkie wysychanie materiałów izolacyjnych i zaburzenie ich parametrów technicznych;
- Okresy ze wzmożonymi opadami. Deszcz i wysoka wilgotność powietrza negatywnie wpływają na cały proces ocieplania domu, w tym w szczególności na przyczepność klejów i tynków. Przed przystąpieniem do inwestycji warto więc śledzić na bieżąco prognozy pogody i przesunąć prace, jeżeli zbliża się bardzo deszczowy okres.
Podsumowanie: w jakim okresie roku najlepiej ocieplać dom?
Miesiące wiosenne i letnie to bez wątpienia najlepszy czas na przeprowadzenie inwestycji polegającej na ociepleniu domu. Umiarkowana, dodatnia temperatura powietrza i możliwie stabilne warunki atmosferyczne to bowiem nie tylko dobre środowisko pracy, ale także odpowiednie otoczenie dla wszelkich materiałów izolacyjnych, klejów czy tynków.
Unikajmy przy tym ocieplania domów zimą, a także w trakcie okresów upalnych oraz takich ze wzmożonymi opadami. Przed przystąpieniem do prac sprawdźmy więc prognozy pogody (również te długoterminowe) i przygotujmy się do odpowiedniego zabezpieczenia miejsca, w którym będą wykonywane prace oraz szczególnej ochrony wszystkich materiałów termoizolacyjnych.