W Polsce wyburzą tysiące domów i mieszkań!
Czy wiedziałeś o tym, że w naszym kraju ponad 2,2 mln Polaków mieszka w 100-letnich kamienicach i domach jednorodzinnych? Z danych GUNB wynika, że cały czas rośnie liczba budynków mieszkalnych do wyburzenia. Nie wiadomo, czy mieszkańcy starych budynków mogą czuć się w nich bezpiecznie. Problemem jest również fakt, że właściciele takich obiektów nie mają funduszy na ich wyremontowanie. Z kolei w miastach zaczyna brakować lokali zastępczych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budynki mieszkalne coraz starsze
Eksperci z gethome.pl dotarli do danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Zgodnie z nimi w 2023 r. inspektorzy budowlani nakazali wyburzyć 310 budynków mieszkalnych z uwagi na ich nieprawidłowe utrzymywane – takie jak zaniedbania remontowe. Jak mówi Marek Wielgo, ekspert gethome.pl, wielki rozgłos zawsze towarzyszy budownictwu mieszkaniowemu i rozwijającej się architekturze. Tymczasem o kiepskim stanie technicznym budynków, które już istnieją, mówi się niewiele. W całej Polsce takich obiektów, które „stoją na słowo honoru”, jest mnóstwo. Wiele tysięcy.
W Polsce ponad 5,5 mln osób zamieszkuje kamienice czynszowe i przedwojenne domy jednorodzinne. Właśnie takie dane znajdują się w Narodowym Spisie Powszechnym. Ponad 825 tys. mieszkań znajdujących się w takich budynkach ma już znacznie powyżej 100 lat. Eksperci gethome.pl uważają, że kwestie związane z wiekiem i złym stanem technicznym mieszkań mają duży wpływ na zapotrzebowanie na mieszkania. Właśnie dlatego nie powinien zaskakiwać fakt, że rośnie popyt na nieruchomości. Jak można przeczytać w opublikowanym raporcie, wielu mieszkańców dąży do poprawy warunków mieszkaniowych. Boom budowlany szczególnie widoczny jest tam, gdzie obserwuje się wysoki udział starych budynków w zasobach mieszkaniowych – zwłaszcza we Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Szczecinie.
To zły stan techniczny budynków stanowi problem
Znacznie poważniejszym problemem dotyczącym starych kamienic nie jest to, że są stare, ale w bardzo złym stanie technicznym. Jednak nie tylko w Polsce, ale również na zachodzie Europy znajduje się mnóstwo starych domów. W naszym kraju przez wiele lat budynki niszczały, ponieważ właścicieli nie stać było na ich wyremontowanie. Tego typu przedsięwzięcie nie należy do najtańszych.
W 2023 r. inspektorzy budowlani nakazali wyburzyć 310 budynków mieszkalnych w wyniku zaniedbań remontowych. Taki nakaz zawsze oznacza wysiedlenie mieszkańców. Problem jest jednak taki, że zaczyna już brakować lokali zastępczych do tego stopnia, iż nakazy rozbiórki wydawane są już w ostateczności. W zeszłym roku gminy wybudowały w sumie 1232 mieszkania, co można przeczytać w raportach GUS.
Stare kamienice w kolejce do wyburzenia
Do czego doprowadziło zwlekanie z rozbiórkami starych budynków? Otóż w ciągu ostatnich 10 lat wydłużyła się kolejna starych budynków do wyburzenia. Teraz jest ich niemal 2,8 tys. Eksperci w raporcie podsumowują, że właściciele zdają się czekać, aż wiekowe kamienice… same runą. Niestety, ale takie przypadki naprawdę się zdarzają. Dla przykładu w tym roku w lutym w centrum Łodzi zawaliła się stara kamienica – a to w Polsce nieczęste zjawisko.
W raportach Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego nie można wyczytać, ile mieszkań rzeczywiście znajduje się w obiektach przeznaczonych do rozbiórki. Za to z danych Głównego Urzędu Statystycznego łatwo można zauważyć, że w 2022 r. było ich ponad 6,5 tys. – większość to pustostany z mieszkaniowych zasobów gminnych. Zdecydowanie największy problem jest w Łodzi. Na wyburzenie czekają tu budynki z prawie 2,3 tys. mieszkań. W kolejce do wyburzeń ustawiają się też kolejno stare kamienice z m.in. Gdańska, Wałbrzycha, Żyrardowa, Płocka, Poznania, Słupska, Kielc i Szczecina.
Źródła:
- https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-tysiace-polskich-domow-i-mieszkan-w-kolejce-do-wyburzenia-st,nId,7457321
- https://www.money.pl/gospodarka/setki-budynkow-mieszkalnych-w-polsce-do-wyburzenia-czekaja-i-niszczeja-7019006529055648a.html
- https://gethome.pl/