W Poznaniu powstanie aparthotel przypominający zielone wzgórze
Nowoczesne firmy deweloperskie są coraz dalsze od tego, aby stawiać budynki, które przypominają modernistyczne molochy składające się z betonu, szkła i stali. Coraz częściej wykonawcy we współpracy z architektami, dbają o powstawanie budynków, które wtapiają się w naturalne środowisko lub nadają ciasnym aglomeracjom więcej zieleni. Taki właśnie zamysł jest w przypadku projektu aparthotelu Aura, który ma powstać w Poznaniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym się różni aparthotel od hotelu?
Jeszcze kilkanaście lat temu wynajmowanie krótkoterminowe apartamentów w celach turystycznych na terenie Polski nie było tak popularne, jak wynajęcie pokoju w hotelu. Okazuje się, że nie tylko coraz więcej prywatnych inwestorów udostępnia nam swoje mieszkania, ale również pojawiło się pojęcie aparthotelu. Warto sprawdzić, czym różni się tradycyjny hotel od aparthotelu.
Turystyka na terenie Polski rozwija się z każdym rokiem, dlatego właśnie rośnie zapotrzebowanie na obiekty turystyczne. Z tego względu rośnie również popularność na aparathotele, czyli hotele apartamentowe. Mają one naprawdę wiele zalet, ponieważ nie każdy chce wynajmować tylko pokój hotelowy, ale zdecydowanie lepiej czuje się w apartamencie, w którym ma dostęp również do kuchni, a przynajmniej aneksu kuchennego, ma oddzielną sypialnię, a także część wspólną. Oprócz tego aparthotele posiadają taki sam system rezerwacji miejsc, jak w przypadku hotelu, dzięki czemu organizacja pobytu w takim miejscu nie sprawia większego kłopotu.
Nowoczesny aparthotel w Poznaniu spełniający wymagania klimatyczne
W Poznaniu ma powstać nowoczesny aparthotel, który nie tylko idealnie wpasowuje się w potrzeby turystyki regionu, ale również będzie on bardzo atrakcyjnym budynkiem pod względem architektonicznym. Projekt dotyczy aparthotelu Aura, który jest efektem działań Biura KWK Promes.
Rzeczywiście aparthotel ma powstać w terenie, w którym dominują skarpy. W związku z tym pojawił się pomysł, aby budynek był niejako scalony ze wzgórzem, a także, aby każda osoba wychodząca na balkon miała bezpośredni kontakt z zielenią. Aparthotel jest prywatną inwestycją. Jednak ujęto w tym budynku również jego energetyczną efektywność, dzięki czemu ma zdecydowanie mniej zużywać energii.
Nie bez znaczenia ma być elewacja, której zadaniem będzie dbanie o utrzymanie właściwego mikroklimatu. Pojęcie ogrodu wertykalnego najczęściej kojarzy się z niezbyt dużymi powierzchniami, jednak tym razem ma on znajdować się na całości aparthotelu. Oprócz zachowania odpowiedniej wilgotności powietrza, posadzona zieleń na specjalnej konstrukcji, ma zapewniać także doskonałą ochronę przed upałami.
Wydawałoby się, że pielęgnacja zieleni znajdującej się na elewacji będzie generować wysokie koszty, a także potrzebuje dużego nakładu pracy. Jednak i pod tym względem system jest dobrze przemyślany, ponieważ do nawodnienia roślin będzie wykorzystywana woda opadowa lub roztopowa, która zostanie wcześniej przefiltrowana. Natomiast cały system podlewania będzie zasilany panelami fotowoltaicznymi, które mają być zamontowane na dachu.
Zielona elewacja nie jest jedynym wyróżnikiem, jaki sprawi, że aparthotel Aura stanie się atrakcyjny dla turystów oraz osób zatrzymujących się w tym miejscu w celach biznesowych. Oprócz tego do użytku gości, będzie oddana hala garażowa, spa, czy też lobby. Ponadto osoby zatrzymujące się w tym aparthotelu mogą liczyć na dużą prywatność i komfort użytkowania aż z 55 apartamentów o powierzchni od 34 m2, ok. 70 m2 i dwupoziomowych o powierzchni 160 m2.
Wielokrotnie nagradzana pracownia architektoniczna KWK Promes
Oprócz aparthotelu Aura, pracownia architektoniczna KWK Promes ma na swoim koncie zdecydowanie więcej ciekawych realizacji. Biuro działa już od 1999 r, a założycielami pracowni była Marlena Wolnik i Robert Konieczny. Co ciekawe skrót w nazwie firmy KWK oznacza Kopalnię Węgla Kamiennego, dzięki czemu założyciele biura nawiązują do Śląska.
Pracownia KWK Promes była wielokrotnie nagradzana. Ma na swoim koncie m.in. nagrodę Wallpaper Design Awards 2017, która została przyznana za Arkę Koniecznego, czyli najlepszy dom na całym świecie. Natomiast rok wcześniej pracownia zdobyła Nagrodę Roku SARP 2016 za projekt Muzeum Centrum Dialogu Przełomy.
Nazwisko Roberta Koniecznego, który jest współzałożycielem pracownik KWK Promes, w 2007 r. znalazło się na liście 44 najlepszych architektów światowej sławy, którzy zostali przedstawieni przez wydawnictwo “Scalae”. Natomiast w 2012 r. pełnił rolę niezależnego eksperta Fundacji Miesa van der Rohe. Oprócz tego jego prace znajdowały się w prestiżowych publikacjach takich jak “The Phaidon Atlas of Contemporary World Architecture”, czy też “European Architecture since 1890”.
Źródła:
- https://architektura.muratorplus.pl/projekty/nowy-projekt-roberta-koniecznego-w-poznaniu-zielony-manifest-architektoniczny-aa-nuec-g5YE-Ek4c.html
- https://republikawnetrz.pl/blog/hotel-czy-aparthotel-poznaj-plusy-i-minusy-obu-rozwiazan/
- https://www.architekturaibiznes.pl/architekci/kwk-promes,371.html