W Pradze powstanie filharmonia – pierwsza taka od ponad 100 lat
W praskiej dzielnicy Holešovice, a dokładnie na północ od Starego Miasta, powstanie niesamowity budynek Filharmonii Wełtawskiej. Stanie po przeciwnej stronie rzeki, gdzie imponować będzie mieszkańcom miasta oraz turystom. Architekci Bjarke Ingels Group zaprezentowali finalny projekt gmachu i całego otoczenia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budynek nawiązuje do rzeki Wełtawa
Pracownia BIG (Bjarke Ingels Group) wygrała konkurs na projekt filharmonii w 2022 roku. Firma posiada oddziały w Kopenhadze, Londynie, Nowym Jorku, Barcelonie i Shenzhen. Zatrudnia ekspertów z grona architektów, projektantów, inżynierów, ale także teoretyków zajmujących się architekturą, urbanistyką i rozwojem budynków. Niedawno w czeskich wiadomościach pojawiła się wizualizacja Filharmonii Wełtawskiej, która inspirowana jest Wełtawą.
Autor zwycięskiej pracy, Bjarke Ingels, zaintrygował się Operą w Sydney – dziełem rodaka, Jørna Utzona. Wywarła duży wpływ na autorski projekt. Bjarke Ingels podkreślił, że Utzon doskonale uchwycił tożsamość kontynentu z wyobraźnią świata, co wywarło na nim ogromne wrażenie. Wraz z grupą architektów postanowił oprzeć budynek na rzece Wełtawie, od której zresztą pochodzi nazwa obiektu. Warto dodać, że to nie pierwszy wielki projekt Bjarke’a Ingelsa. Do jego ikonicznych dzieł należy m.in. Lego House w Billund.
W Pradze dawno nie było takiego obiektu
Od ponad 100 lat w Pradze nie powstała sala koncertowa do muzyki symfonicznej. Najmłodszą, Salę Smetany w Miejskim Domu Reprezentacyjnym w Pradze, otwarto pod koniec 1912 roku, a Salę Rudolfinum Dvořáka w 1885 roku. Obie sale, mimo że zostały odbudowane, wciąż są zabytkowymi halami. Nie odpowiadają wymaganiom XXI wieku, ale także wymogom muzyki symfonicznej. Projekt filharmonii będzie więc zasadniczym impulsem do rozwoju nowego centrum Pragi. To ogromna zmiana, która otworzy możliwości realizacji kolejnych ciekawych budynków, ale przede wszystkim nowych zabytków kulturowych i architektonicznych w Pradze.
Obszar transformacji (Holešovice) to jeden z największych i najważniejszych terenów poprzemysłowych w mieście. Gmach filharmonii stanie się symbolem transformacji, która najprawdopodobniej zapoczątkuje nowy wymiar naturalnego rozwoju Pragi. Warto zwrócić uwagę również na samą rzekę Wełtawa, którą zainspirowali się architekci Bjarke Ingels Group. Od czasów starożytnych była główną arterią Pragi. Jej znaczenie dla miasta jest ogromne. Lokalizacja nowego gmachu koncertowego na nabrzeżu jest więcej niż symbolem – oznacza naturalną kontynuację rozwoju miasta. Połączenie filharmonii z Wełtawą potwierdzi ciągłość rozwoju Pragi wokół jej arterii rzecznej.
Jak będzie wyglądać Filharmonia Wełtawska?
W praskiej filharmonii pojawią się aż trzy sale:
- Wełtawska (największa sala),
- Holešovice (bardziej wszechstronna sala),
- Praga (sala z siedzeniami na wzór łusek szyszki odwróconej do góry nogami).
W budynku będzie się mieścić również centrum kreatywne z oddziałem biblioteki miejskiej. Wnętrza wykończone zostaną drewnem, aby dać gościom poczucie intymności, przytulności i ciepła. Poza tym drewno jest znakomite, jeśli chodzi o akustykę. Nad tym elementem filharmonii pracuje Nagata Acoustics – japońska firma doradztwa akustycznego, która była zaangażowana w projekt ponad 70-ciu sal koncertowych, w tym Sapporo Concert Hall. Drewnem wykończone będą również spody tarasów. Da to wrażenie, że wnętrze budynku przenika przez elewację. Pozwoli również stworzyć intymną przestrzeń na zewnątrz oraz wewnątrz. Drewniane elementy uzupełni zieleń.
Ile kosztuje inwestycja nad rzeką w Pradze?
Projekt Bjarke Ingels Group, który zaprezentowany został na początku roku, nie obejmuje wyłącznie budynku. Wiemy już, jak wygląda szczegółowe stadium otoczenia filharmonii. Od północy działka sąsiaduje z terenami kolejowymi – to istotne, bo planowana jest tam nowa stacja Praha – Bubny. Znajduje się tam również dzielnica mieszkaniowo-biurowa Zátory. Przed filharmonią powstaje też plac, gdzie już mamy stację czerwonej linii metra Wełtawska. Architekci musieli wpisać nowy obiekt w rozwinięty system komunikacji miejskiej Pragi.
Z projektu nie zniknęły charakterystyczne łuki – zyskały jednak na znaczeniu. Staną się łączeniem tarasu widokowego z placem miejskim przed obiektem i bulwarami – dosłownie nad samą Wełtawą. Łuki będą wsparte na cienkich kolumnach, dzięki czemu prezentować się będą niezwykle lekko. W dodatku bryła filharmonii stanie się dzięki temu bardziej dynamiczna. Początek budowy zaplanowano na 2027 rok. Zakłada się również, że pierwszy koncert odbędzie się w budynku w 2032 roku. Szacowany koszt inwestycji aktualnie wynosi ok. 13 mld koron czeskich.
Źródła:
- https://iprpraha.cz/projekt/13/vltavska-filharmonie
- https://architektura.muratorplus.pl/projekty/nowe-szczegoly-projektu-praskiej-filharmonii-aa-LN3A-qvTn-7MuG.html?fbclid=IwAR2NR4oBqz0PEed2pxHZ-AMxIj-NePzUuGWEYB2cM6BFlmhLPYBkB8pOEHY
- https://vltavskafilharmonie.cz/cs