W USA powstanie drapacz chmur ze… stadionem NBA!

Widok na Oklahoma City. W lewym górnym rogu wizualizacja projektu nowego drapacza chmur
Nowy wieżowiec w Oklahoma City - tak wyglądają plany budowy, fot. SeanPavonePhoto / Instagram: @architects_orange
ikona podziel się
Opublikowano: 28.01.2024 r., 9:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Na świecie wciąż powstają nowe budynki. Niektóre z nich są naprawdę imponujące. W nowoczesnych wieżowcach pojawiają się mieszkania, bary i restauracje. Jednak nowo powstający drapacz chmur w Stanach Zjednoczonych przyćmił wszystkie. U jego podstawy znajdzie się stadion. Sam budynek będzie miał ponad 500 metrów.

Oklahoma City będzie mieć najwyższy budynek w USA

W amerykańskich mediach krążą zdjęcia planów drapacza chmur w Stanach Zjednoczonych. Pokazane zostały przez AO Architects – kalifornijskie studio, które we współpracy z Matteson Capital postawi drugi co do wysokości budynek w USA. Nowoczesny wieżowiec będzie jedynie kilka metrów niższy od 1 World Trade Center (541 m) – rekordzisty otwartego w 2014 roku. Aktualnie w Oklahoma City najwyższy budynek mierzy 257 m. To Devon Tower.

AO Architects to firma świadcząca usługi w zakresie architektury. Umożliwia klientom tworzyć miejsca, w których rozkwitają ich ludzie i firmy. AO znane jest ze swojej owocnej współpracy z różnymi deweloperami. Nic dziwnego, że zdecydowała się współpracować z Matteson Capital – wielostronną firmą inwestycyjną i deweloperską założoną w 2004 roku przez Scota Mattesona. Matteson ma ponad 40-letnie doświadczenie w rozwoju nieruchomości, kierując finansowaniem projektów oraz strategią inwestycyjną. Firma brała czynny udział w realizacji projektów w całych Stanach Zjednoczonych, m.in. Sapphire Towers w San Diego (Kalifornia) czy Miami World Center w Miami (Floryda). Sprawdź 5 najwyższych budynków świata.

Jak będzie wyglądać drapacz chmur?

Nowoczesny budynek w Oklahoma City będzie miał cztery wieże – trzy o wysokości 105 m i jedną wyższą, której wysokość będzie być może dochodzić do nawet 533 m. Na razie jest to jednak wstępny plan, ponieważ najwyższa wieża jeszcze nie uzyskała oficjalnej akceptacji – pozostałe już mają zgodę. W amerykańskiej telewizji mówi się o drapaczu, że jest „superwysoki”. To kategoria, którą przyznaje się budynkom mierzącym od 300 do 600 m. Co będzie się znajdowało w nowym wieżowcu? W większości mieszkania, bo aż 1528. W niższych wieżach pojawią się liczne sklepy, restauracje i hotel Hyatt Dream – będzie w nim 85 nowoczesnych apartamentowców i 480 pokoi.

Drapacz chmur będzie stosunkowo płaski, z widocznym zwężeniem na szczycie, który nocą rozświetlać będzie niebo. Niższe wieże również będą rozświetlone, jednak nieco skromniej niż najwyższa. Niektórym kształt wieżowca przypomina… pochodnie olimpijskie. Czym jeszcze wyróżniać się będzie drapacz chmur w Oklahoma City? Otóż u podstawy budynku znajdzie się stadion drużyny Oklahoma City Thunder – jego wartość to 900 mln dolarów. Arena pełniąca funkcję podium zastąpi Cox Convention Center. Właśnie tam obecnie grają koszykarze.

„Na nowo definiujemy panoramę Oklahoma City”

- Stwierdziliśmy, że jeśli miasto może zainwestować prawie 1 mld dolarów w arenę, my będziemy mogli przeznaczyć 1 mld dolarów na nasz projekt – powiedział Scot Matteson, prezes i dyrektor generalny Matteson Capital. Co ciekawe, początkowo plan zakładał hotel Hyatt Dream i trzy wieżowce mieszkalne, wszystkie o wysokości około 90 metrów. Uległo to jednak zmianie przed głosowaniem 12 grudnia w sprawie sfinansowania obiektu na poziomie stadionu NBA, w którym będą rozgrywane mecze i odbywały się koncerty. – Na nowo definiujemy panoramę Oklahoma City – dodaje Scot Matteson.

Oklahoma City jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w USA. Ludzie przeprowadzają się tutaj ze względu na jakość życia, przystępną cenę i dobrą pracę. Nic dziwnego, że deweloperzy chcą postawić tam nowoczesny drapacz chmur. Matteson zapowiedział, że pierwsza faza projektu ma już zapewnione finansowanie. Budowa ma rozpocząć się latem i zakończyć za około dwa lata.

Źródła:

  • https://www.koco.com/article/oklahoma-city-skyscraper-tallest-country/46508956
  • https://www.instagram.com/p/C1IV2YtSBlT
  • https://geekweek.interia.pl/lifestyle/news-polkilometrowa-pochodnia-olimpijska-nie-to-nowy-wiezowiec-w-,nId,7258685
  • https://journalrecord.com/2023/12/details-emerge-on-1750-foot-downtown-okc-tower/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto