Oto wieżowiec, którego zazdrościć będą nam w całej Europie – tak wygląda przyszłość Warszawy!

Warszawski krajobraz nieustannie się zmienia – stolica Polski wkracza w nową erę architektury wysokościowej. Najnowsze inwestycje nie tylko imponują skalą, ale także przyciągają uwagę nowoczesnymi rozwiązaniami i odważnymi projektami. Czym zaskoczą nowe drapacze chmur i jak będą wpływać na życie mieszkańców?
Z tego artykułu dowiesz się:
Liberty Tower – ile metrów będzie mierzyć gigant z warszawskiej Woli?
Już za dwa lata w stolicy wyrośnie kolejny wysokościowiec – pod koniec kwietnia doszło do podpisania umowy na projekt i realizację konstrukcji żelbetowej 42-piętrowego budynku mieszkalnego z częścią usługowo-handlową i garażem podziemnym. Liberty Tower będzie składać się z dwóch brył, a jego główną częścią będzie dominanta wysokościowa mierząca około 140 metrów. W wieżowcu ma powstać ponad 500 lokali mieszkalnych, które jeszcze w tym roku trafią do sprzedaży. Udogodnieniem dla przyszłych lokatorów będzie duży parking podziemny.
Liberty Tower stanie przy ulicy Grzybowskiej 54 na Woli. Budowa tego drapacza chmur powinna zakończyć się w 2027 roku. W strefie podium zostanie zagospodarowana ogólnodostępna przestrzeń o funkcjach publicznych.
Kiedy zakończy się budowa Studia A?
Budowa Studia A przy ulicy Prostej zbliża się ku końcowi. Na dachu budynku zawisła już symboliczna wiecha, która oznacza, że obiekt osiągnął docelową wysokość. Ten budynek będzie mierzyć 102 metry, a w jego skład wejdzie 26 kondygnacji naziemnych i 2 podziemne. W Studiu A znajdziemy przede wszystkim lokale biurowe – w sumie będzie to około 27 000 m² powierzchni do pracy. Drapacz chmur zostanie oddany do użytku pod koniec tego roku.
Inwestorzy zapowiadają, że biurowiec będzie doskonale wpisywać się w okoliczną zabudowę i stanie się integralną częścią miasta za sprawą ogólnodostępnej przestrzeni wokół budynku. Wrażenie na przechodniach i pracownikach mają robić oczka wodne, ogrody deszczowe i całoroczna zieleń w towarzystwie małej architektury. Ogromny biurowiec znajduje się pomiędzy dwoma stacjami metra, przez co można go łatwo dostrzec niemal z każdego miejsca w stolicy.

Na realizację tej inwestycji czekano ponad dekadę – jak będzie wyglądać Skyreach?
12 marca 2024 roku oficjalnie wystartowała budowa Skyreach – 174-metrowego apartamentowca z 46 kondygnacjami nadziemnymi. Plany budowy wysokościowca sięgają 2014 roku, jednak dopiero niedawno przystąpiono do realizacji projektu. Skyreach przy ulicy Grzybowskiej 59 ma wyróżniać się na tle towarzyszącej mu zabudowy za sprawą imponujących rozmiarów.
W budynku znajdziemy około 900 apartamentów na wynajem wraz z infrastrukturą oraz udogodnieniami dla mieszkańców. Inwestor podkreśla, że nowoczesne apartamenty o powierzchni od 34 m² oraz penthousy oferują zapierające dech w piersiach widoki. Na lokatorów będą czekać między innymi całodobowa recepcja, centrum SPA, siłownia, strefa do jogi, kort do squasha, a nawet sala kinowa czy pokój gier. W przyziemiu budynku będą się znajdować hole wejściowe i pasaż handlowo-usługowy łączący się z pasażem w budynkach Platinum Towers. Więcej o wieżowcach powstających w stolicy przeczytasz w tym artykule.
Upper One – tego wieżowca będzie nam zazdrościć cała Europa?
Przy skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej powstaje nowoczesny kompleks biurowo-hotelowy Upper One. Obiekt z 34-piętrową wieżą liczącą 131,5 metra wysokości osiągnął poziom „Best Market Practice” w niezależnej ekspertyzie firmy doradczej Cushman & Wakefield. Oznacza to, że kompleks Upper One spełnia wygórowane kryteria związane z wpływem środowiskowym, społecznym i ładem korporacyjnym, dzięki czemu plasuje się w europejskiej czołówce najlepszych zrównoważonych praktyk. Dzisiaj to Warsaw UNIT dzierży miano najbardziej zaawansowanego technicznie „zielonego wieżowca”. W Polsce.
Budynek ma być gotowy pod koniec przyszłego roku. Wyróżnikiem tego obiektu będą innowacyjne koncepcje budowlane i technologiczne – z poszanowaniem środowiska oraz z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju miast. Upper One ma oferować najlepsze w swojej klasie rozwiązania, takie jak kontrola natężenia światła, jonizacja powietrza czy wysoka jakość akustyczna, która skutecznie ogranicza dźwięki z otoczenia.