W Warszawie powstanie pierwszy biurowiec z drewna! Wiemy, kiedy ma być gotowy!
Na warszawskim Ursynowie powstaje pierwszy w Polsce drewniany biurowiec. Pod koniec zeszłego roku inwestor dostał pozwolenie na budowę. Wiemy, kiedy ruszy budowa i kiedy niezwykły budynek ma być gotowy!
Z tego artykułu dowiesz się:
Drewniany biurowiec
W tym roku ma się rozpocząć budowa pierwszego w Polsce drewnianego biurowca. Budynek ma powstać w Poleczki Park na Ursynowie w Warszawie. Ma to być nowoczesny, czterokondygnacyjny biurowiec, który będzie wykonany w technologii CLT.
Wybór technologii jest podyktowany względami ekologicznymi. Ma ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, a użycie drewna pozwala na obniżenie emisji dwutlenku węgla. Biurowiec został zaprojektowany przez pracownię Ambient dla UBM Development Polska. To nie jest pierwszy projekt w konstrukcji drewnianej, z jaką wyszła pracownia. Jednym z ich projektów jest Biblioteka Publiczna przy ulicy Kłosowej na warszawskiej Białołęce, nagrodzona w kategorii Najlepszy projekt ekologiczny w konkursie PLGBC. Praca nad budynkiem właśnie dobiega końca.
Kiedy powstanie pierwszy drewniany biurowiec w Polsce
Jak podał serwis Muratorplus.pl pod koniec października 2024 roku inwestor dostał pozwolenie na budowę. Ta ma ruszyć jeszcze w 2025 i prawdopodobnie potrwa około 2,5 lat. Budynek jest zaprojektowany w technologii drewna klejonego ze stropami z płyt CLT, a całość jest umieszczona na systemie szkieletowym.
Do tej pory takie rozwiązania używano do mniejszych budynków, jednak wiele wskazuje na to, że w przypadku większych także się sprawdza. Biurowiec na Ursynowie ma mieć 9300 metrów kwadratowych powierzchni i 16 metrów wysokości i będzie miał 4 kondygnacje.
Ekologiczne aspekty budowania w technologii CLT
Technologia CLT jest stosunkowo nowa. Jest to rozwiązanie wykorzystujące drewno klejone oraz płyty z drewna klejonego krzyżowo. Wykorzystanie tego surowca może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 30-60 proc. w stosunku do innych materiałów budowlanych. Zastosowanie odnawialnych surowców także jest bardziej ekologiczne.
Zastosowanie drewna zamiast typowego żelbetu pozwala zmniejszyć zużycie energii i obniżyć ślad węglowy także w czasie eksploatacji budynku. Do tego w biurowcu w Poleczka Park zastosowane zostają ograniczenia w przeszkleniach, efektywne systemy instalacji i oświetlenia oraz fotowoltaika. Budynek ma być wyposażony w system odzyskiwania i retencji wody deszczowej.
Czy drewniane bloki i biurowce są naszą przyszłością? To na razie początek budowy w tej technologii, ale wygląda bardzo obiecująco. Zrównoważone budownictwo staje się priorytetem dla wielu firm i inwestorów, więc niewykluczone!