O wielu wadach tego typu stropów fachowcy ci nie powiedzą. Często ma to opłakane skutki

Budowa stropu prefabrykowanego kojarzy się przede wszystkim z oszczędnością czasu. Jest to rozwiązanie dla inwestorów, którzy chcą jak najszybciej zakończyć budowę domu, jednak korzystanie z gotowych elementów nie zawsze będzie opłacalne. Czy wiesz, że fachowcy często nie wspominają o wadach związanych z montażem takiego stropu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Szybko, ale czy dobrze? Stropy prefabrykowane nie są rozwiązaniem idealnym!
Minęły czasy, gdy budowa stropu polegała na jego samodzielnym zbijaniu, deskowaniu, układaniu zbrojenia i wylewaniu betonu. Pracochłonne i kosztowne kroki są powoli wypierane przez nowoczesne technologie, które pozwalają na wykonanie poszczególnych elementów budynku zdecydowanie szybciej, a często także taniej. Teraz do budowy stropu nie trzeba już wykorzystywać setek drobnych elementów – wystarczy zamówić i wstawić kilkanaście płyt. Ich montaż trwa zaledwie kilka godzin, a betonowanie wieńca zajmuje do dwóch dni. Dobrym przykładem łatwego w instalacji prefabrykatu jest na przykład strop kanałowy.
Część fachowców uważa, że stropy prefabrykowane to obecnie najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku. Niestety, wielu budowlańców nie powie Ci o problemach, jakich przysparza ta technologia. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na budowę stropu z wykorzystaniem wielkich płyt? Gotowe stropy prefabrykowane mają wiele wad, a do najważniejszych z nich należą między innymi:
- Montaż z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu – budowlańcy zajmujący się montażem gotowych stropów powinni dysponować fachową wiedzą oraz doświadczeniem. Nie jest to zadanie łatwe – w wielu przypadkach na plac budowy muszą wjechać dźwigi lub podnośniki. Czasem nie obejdzie się bez wynajęcia specjalistycznego wykonawcy, co wyraźnie podniesie koszt inwestycji.
- Ograniczenia projektowe – osoby decydujące się na montaż stropu prefabrykowanego powinny pamiętać, że płyty są dostępne jedynie w standardowych rozmiarach. Jeżeli nie pasują one do naszego projektu, konieczne będzie przygotowanie elementów na zamówienie, a to może okazać się kosztowne.
- Drogi transport i niska dostępność – nie we wszystkich regionach kraju kupimy strop prefabrykowany. Należy pamiętać też o tym, że transport dużych płyt nie jest łatwy, co jeszcze bardziej podnosi koszty wykonania tego elementu.
Prefabrykowane stropy przysparzają wielu problemów – na co trzeba uważać?
Niestety, lista wad prefabrykowanych stropów nie kończy się na opisanych powyżej problemach. Praktyka pokazuje, że betonowe elementy mogą ulegać mechanicznym uszkodzeniom w trakcie transportu lub montażu. Takie zniszczenia zazwyczaj powstają z winy fachowców odpowiedzialnych za przewożenie, podnoszenie i opuszczanie płyt, jednak należy pamiętać o tym, że nie zawsze da się uniknąć podobnych błędów. Wszelkie uszkodzenia płyt mogą znacznie przedłużyć czas montażu stropu.
Budowlańcy uważają, że jedną z istotnych wad stropów prefabrykowanych jest konieczność betonowania płyty na placu budowy, co wymaga deskowania oraz wykonania węzłów podporowych. Warto pamiętać także o tym, że stropy prefabrykowane najczęściej są wykorzystywane do realizacji dużych inwestycji, a rzadziej przy budowie domów jednorodzinnych. To rozwiązanie opłaca się przede wszystkim na większych placach budowy, które i tak dysponują ciężkim sprzętem – przyszły właściciel domu powinien dokładnie obliczyć, czy koszty związane z montażem betonowych płyt nie nadwerężą zbytnio jego budżetu.

Czy warto zdecydować się na budowę stropu prefabrykowanego?
Na decyzję dotyczącą budowy stropu prefabrykowanego będzie wpływać budżet inwestora, a także projekt domu, dostępność materiałów oraz harmonogram budowy. To rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu osobom, którym zależy na czasie oraz ponadprzeciętnej jakości komponentów. Stropy prefabrykowane są uważane za produkt o niskiej wadliwości. Dzięki wykorzystaniu wytrzymałych materiałów wykazują wysoką trwałość, odporność na obciążenia, odkształcenia oraz pęknięcia.
Nie dajmy się jednak zwieść teorii, zgodnie z którą budowa stropu prefabrykowanego będzie tańsza – koszt takiego elementu często jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Argument o krótszym czasie montażu i mniejszych kosztach siły roboczej okazuje się mało istotny w momencie, gdy inwestor musi wynająć ciężki sprzęt i zapłacić pokaźną kwotę za przetransportowanie wielkogabarytowych płyt na plac budowy. W tym artykule przeczytasz, ile trzeba zapłacić za budowę różnych rodzajów stropu.
Przyszły właściciel domu powinien zadać sobie pytanie, czy bardziej zależy mu na czasie i wysokiej jakości, czy może na kosztach budowy lub projekcie dopasowanym do własnych wymagań. Co prawda stropy prefabrykowane nie są rozwiązaniem idealnym, ale z pewnością zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagającego inwestora.