We Wrocławiu czas na zmiany! Aż 10 podwórek do remontu!

Panorama Wrocławia, czy jego mieszkańcy już niebawem zyskają nowe miejsce rekreacyjne?
Wrocław czekają duże zmiany. Które z jego terenów zmienią swój wygląd?, fot. mbanaszk
ikona podziel się
Opublikowano: 10.04.2024 r., 7:25 | Autor: Adrian Kowalczyk
Choć Wrocław uchodzi za jedno z piękniejszych polskich miast, nie da się ukryć, że nie brakuje w nim, niestety, miejsc, które zdecydowanie bardziej odstraszają swoim wyglądem, niż zachęcają do przebywania w nich. Wkrótce powinno to jednak ulec zmianie. Dlaczego? Miejska spółka Wrocławskie Mieszkania ma zamiar przystąpić do remontu aż 10 podwórek. Których? O tym przeczytasz poniżej.

Które z wrocławskich podwórek przejdą metamorfozę?

O tym, że w każdym większym mieście (i nie tylko) są potrzebne różnego rodzaju tereny rekreacyjne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To dzięki nim można bowiem odpocząć po pracy czy szkole, spędzając czas inaczej niż przed komputerem czy ze smartfonem w dłoni. Aby jednak ludzie w różnym wieku zechcieli częściej wychodzić ze swoich domów i mieszkań, potrzebują miejsc kuszących swoim wyglądem do spędzania w nich wolnego czasu. A z tym we Wrocławiu bywa różnie…

Władze miasta postawiły przed sobą jednak bardzo ambitny cel, zamierzając przeprowadzić remont aż 10 podwórek. Inwestycja ta pochłonie niemal 50 milionów złotych, ale spora jej część – ok. 12 mln – została pozyskana w ramach dofinansowania ze środków unijnych. Jest to wynik skorzystania z programu „Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego”. Trzeba jednak przyznać, że kwota przeznaczona na upiększenie wybranych terenów Wrocławia – nawet mimo uzyskanego wsparcia z UE – robi duże wrażenie.

Czy efekty planowanych remontów przypadną wrocławianom do gustu? Z ich oceną trzeba będzie trochę poczekać. Planowane inwestycje zostały bowiem rozpisane do 2026 roku. A które dokładnie podwórka zmienią swój wygląd? Na liście znajdują się:

 • wnętrze Benedyktyńska/Sienkiewicza/ Szarzyńskiego/Górnickiego;
 • wnętrze Jaracza/Orzeszkowej/ Wyszyńskiego/Nowowiejska ;
 • wnętrze Komuny Paryskiej/Zgodna/Plac Zgody;
 • wnętrze Wyszyńskiego/Prusa/ Szarzyńskiego/Sienkiewicza;
 • wnętrze Krzywa/Piastowska/ Sienkiewicza/Reja/Nowowiejska;
 • wnętrze Rozbrat/Prusa/Szarzyńskiego;
 • wnętrze Kraszewskiego/Zegadłowicza/ Kleczkowska/Struga;
 • wnętrze Kromera/Bydgoska/Łąka Mazurska;
 • wnętrze Wapienna/Gajowa/Przestrzenna;
 • wnętrze Trzebnicka/Kleczkowska/ Siemieńskiego/Kraszewskiego.

Jak zmienią się poszczególne podwórka we Wrocławiu?

Zaplanowane prace remontowane w poszczególnych częściach Wrocławia obejmują w sumie ok. 60 tys. m2 jego powierzchni. A na czym będą polegać? Między innymi na odwodnieniu wybranych miejsc, zmianie organizacji układu komunikacyjnego oraz stworzeniu dostosowanych do obecnych czasów obszarów służących selekcji odpadów. Oczywiście nigdzie nie zabraknie kojącej wzrok zieleni, tak bardzo oczekiwanej zwłaszcza przez dzieci i osoby starsze.

Warto wspomnieć, że pierwsze dwa z wcześniej wymienionych podwórek przechodzą już metamorfozę, a realizatorów pięciu innych projektów wrocławianie mają poznać jeszcze w tym roku. Już teraz mogą jednak podziwiać m.in. na stronie internetowej Wrocławskich Mieszkań efektowne wizualizacje, ukazujące efekty, do uzyskania których będą dążyć wykonawcy zleconych im przez władze miasta prac. Czy w rzeczywistości okażą się równie interesujące? Czas pokaże…

Czy zieleń w mieście dobrze wpływa na psychikę jego mieszkańców? Sprawdź!

Dlaczego warto pochwalić inicjatywę podjętą przez władze Wrocławia?

Podjęte przez władze Wrocławia inicjatywy podkreślają rosnącą świadomość znaczenia zielonych przestrzeni w mieście. Dzięki staraniom zarówno władz podwórka zamienią się w zielone oazy, wyposażone w małą architekturę, taką jak ławki, pergole czy elementy placów zabaw, które zachęcą (mamy nadzieję!) do spędzania czasu na świeżym powietrzu i wspólnych aktywności. To w końcu właśnie te małe przestrzenie stają się teraz sercem społeczności lokalnych, miejscem spotkań, odpoczynku i zabawy dla osób w każdym wieku.

Wprowadzane zmiany obejmują szeroki zakres działań, od odnowienia nawierzchni, poprzez instalację nowego oświetlenia, po tworzenie kącików zielonych i miejsc do uprawy roślin. Tym samym remonty podwórek we Wrocławiu odzwierciedlają nowoczesne podejście do planowania przestrzennego, które kładzie duży nacisk na ekologię, estetykę i funkcjonalność, a także na budowanie i wzmacnianie lokalnych wspólnot.

Teren zielony, kiedy we Wrocławiu jego widok stanie się powszechniejszy?
Kiedy mieszkańcy Wrocławia mogą spodziewać się oddania do użytku przeznaczonych do remontu podwórek?, fot. Sebastian

Źródła:

 • https://gazetawroclawska.pl/wroclawskie-mieszkania-zaczynaja-remonty-podworek-do-2026-roku-10-z-nich-zmieni-sie-nie-do-poznania-zobaczcie-liste/ar/c1-18376581
 • https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/48-milionow-na-wroclawskie-podworka-miasto-wyremontuje-kolejne-wnetrza-adresy-wizualizacje
 • https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/wielkie-remonty-podworek-ktore-wypieknieja-w-2023-roku
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto