Dach dachowi nierówny. Jedne pokrycia są dobre, inne tanie i... równie dobre
Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy domu jednorodzinnego. Dach nie tylko wpływa na wygląd całego budynku, ale też jego funkcjonalność i koszty użytkowania. Każdy z dostępnych materiałów na dach ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Dowiedz się, które poszycie dachowe wybrać.
Z tego artykułu dowiesz się:
Blachodachówka
To jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych w Polsce. Blachodachówka wykonana jest z ocynkowanej blachy stalowej lub aluminiowej, pokrytej kilkoma warstwami ochronnymi. Materiał ten jest trwały i odporny na korozję.
Wśród zalet blachodachówki warto wymienić jej lekkość. 1 m2 blachodachówki waży z reguły ok. 4-6 kg / m3 (w zależności od grubości blachy). Blachodachówka z posypką waży z kolei ok. 6-7 kg / m2. Dzięki lekkości materiału zmniejszone jest obciążenie konstrukcji dachowej.
Poza tym blachodachówka dostępna jest w szerokiej gamie wzorów i kolorów, dzięki czemu łatwo dopasować ją do różnych stylów architektonicznych. Materiał jest też stosunkowo tani w porównaniu z innymi pokryciami dachowymi.
Jeśli chodzi o wady blachodachówki, może być to hałas przy intensywnych opadach deszczu. Blachodachówka jest też mało odporna na uszkodzenia mechaniczne, więc pojawiać się mogą na niej delikatne zarysowania lub wgniecenia. Mimo to materiał jest jednym z najczęściej wybieranych na dach. Zalety blachodachówki zdecydowanie przeważają bowiem nad jej wadami.
Dachówka ceramiczna
Materiał ten ma długą tradycję i znany jest od wieków. Dachówkę ceramiczną wytwarza się z wypalanej gliny, co nadaje jej unikatowego wyglądu. Wśród kluczowych zalet dachówki ceramicznej warto wymienić jej długowieczność – materiał może służyć nawet ponad 100 lat.
Przewagą dachówki ceramicznej jest odporność na warunki atmosferyczne. Materiał ten zachowuje swoje właściwości bez względu na zmianę temperatury czy intensywne opady. Poza tym świetnie podkreśla aranżacje domów, zwłaszcza np. w stylu klasycznym.
Rozwiązanie to nie jest jednak całkiem pozbawione wad. Dachówka ceramiczna jest droższa niż inne poszycia. Jej masa wynosi nawet 50-60 kg / m2, co wymaga solidnej konstrukcji nośnej. Trzeba też bardzo uważać podczas montażu, ponieważ materiał jest kruchy – dachówka może pęknąć.
Dachówka cementowa
Dachówka cementowa nazywana jest również betonową. To tańsza alternatywa dla dachówki ceramicznej. Dachówkę cementową wytwarza się z mieszaniny cementu, piasku i wody, dzięki czemu jest wysokiej trwałości. Cena dachówki cementowej jest niższa niż ceramiczna, co na pewno jest jej dużą przewagą.
Dachówka cementowa wyglądem bardzo przypomina dachówkę cementową. Materiał jest wytrzymały i dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne. Poza tym produkcja jest mniej czasochłonna niż dachówki ceramicznej.
Wśród wad dachówki cementowej wymienić należy jej duży ciężar, zbliżony do ceramicznej. Minusem takiego pokrycia dachowego jest również szybkie starzenie się materiału, ponieważ szybciej pojawia się na nim mech i różne osady.
Blacha trapezowa
Jedno z najtańszych i jednocześnie najprostszych rozwiązań na pokrycie dachu. Blachę trapezową wykorzystuje się głównie w budownictwie gospodarczym i przemysłowym. Coraz częściej trafia też jednak na dachy domów jednorodzinnych.
Wśród zalet blachy trapezowej jest jej niska cena i lekkość – materiał zbliżony jest wagą do blachodachówki. Długie arkusze blachy trapezowej dość szybko pokrywają duże powierzchnie, więc ich plusem jest także szybki montaż.
Należy też jednak podkreślić, że blacha trapezowa nie każdego przekona wyglądem. W porównaniu do blachodachówki czy dachówki może prezentować się mniej estetycznie. Podobnie jak blachodachówka rezonuje zaś podczas deszczu, co wiąże się oczywiście z większym hałasem.
Gont bitumiczny
Nazywany jest również papą dachową. To pokrycie dachowe uznawane za jedno z najcichszych. Wykonane jest z asfaltu wzmocnionego włóknem szklanym. Wśród zalet gontu bitumicznego wymienić należy ciszę – dzięki niemu skutecznie tłumiony jest bowiem np. dźwięk deszczu. Gont bitumiczny nadaje się do pokrycia dachu o skomplikowanym kształcie, ponieważ jest mocno elastyczny. Jego plusem jest też stosunkowo niska cena.
Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Gont bitumiczny cechuje się krótszą żywotnością – zwykle od 20 do 30 lat. Jego instalacja wymaga też staranności i odpowiedniego podkładu, dlatego do montażu potrzebni są specjaliści.
Z czego najlepiej zrobić dach?
Tak naprawdę ciężko wskazać na jedno słuszne rozwiązanie. Decyzja powinna być motywowana czynnikami, takimi jak np. budżet. Możliwości finansowe często przeważają w wyborze pokrycia dachowego. Warto zastanowić się również, w jakim stylu ma być cały budynek. Dzięki temu będzie można lepiej dopasować dach.
Pokrycie dachowe zależy również od warunków klimatycznych. Na solidniejsze rozwiązania warto postawić w regionach z intensywnymi opadami śniegu. Należy też pomyśleć o tym, czy bardziej zależy nam na trwałości dachu, czy może jego długowieczności. Jeśli nie masz pewności co do wyboru, warto skonsultować się z fachowcem, który na pewno ci doradzi.