Zabytkowy pałac w Koniecpolu wystawiony na sprzedaż. Czy znajdzie się chętny na jego zakup?
Każdy, nawet najpiękniejszy budynek, jeśli zostanie z różnych przyczyn zaniedbany, może z czasem przemienić się w ruinę. Niestety, taki los spotkał m.in. zabytkowy pałac w Koniecpolu, który został jakiś czas temu wystawiony na sprzedaż. Nieruchomość wraz z parkiem jest do nabycia za (bagatela) 2.86 mln złotych. Czy znajdzie się chętny na zakup i przywrócenie jej dawnego blasku?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy powstał pałac Koniecpolskich i co się z nim działo na przestrzeni lat?
Zespół Pałacowo-Parkowy Koniecpolskich znajduje się w Koniecpolu w woj. śląskim. Można znaleźć go przy ul. Zamkowej 27, choć, niestety, obecnie nie zachęca on szczególnie swoim wyglądem do jego oglądania. Już od wielu lat stan zwłaszcza samej rezydencji pozostawia wiele do życzenia i już tylko gdzieniegdzie przypomina budynek, który w poprzednich wiekach stanowił dumę całej okolicy. Jak przedstawia się jego historia?
Budowę obiektu rozpoczęto już w 1603 r. na życzenie Aleksandra Koniecpolskiego – ówczesnego wojewody sieradzkiego. Za sprawowanie opieki nad wznoszeniem budynku w późniejszych latach odpowiadał m.in. syn mężczyzny, Stanisław Koniecpolski, który przeszedł do historii naszego kraju jako wielki hetman koronny. W rękach przedstawicieli jego rodu pałac i teren do niego przynależący pozostał do 1719 r. W późniejszych latach prawa do niego nabywali przedstawiciele innych rodzin magnackich:
- Walewskich;
- Lubomirskich;
- Czapskich;
- Potockich.
Przedstawiciele ostatniego z wyżej wymienionych rodów byli właścicielami obiektu aż do wybuchu II wojny światowej. Po jej zakończeniu tereny wokół niego stały się własnością państwa, zaś sam pałac przeszedł na rzecz Zakładów Płyt Pilśniowych w Koniecpolu. Dopiero w 2011 r. prawa do zarządzania zarówno parkiem, jak i pałacem odzyskał jeden ze spadkobierców z rodu potockich. Po kilku latach zdecydował się jednak odsprzedać je kieleckiemu przedsiębiorcy. Okazało się jednak, że nie był on w stanie odrestaurować zabytku.
Ile trzeba zapłacić za możliwość nabycia pałacu wraz z parkiem w Koniecpolu?
W tej chwili klasycystyczna rezydencja w Koniecpolu jest wystawiona na sprzedaż przez Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie. To konsekwencja wszczętego prowadzenia o charakterze egzekucyjnym. Chętni do udziału w licytacji, która odbędzie się 3 kwietnia tego roku, muszą liczyć się z koniecznością bardzo głębokiego sięgnięcia do kieszeni. Wartość działek oraz zabudowań to prawie 4 mln złotych, lecz nawet cena wywoławcza także robi duże wrażenie, ponieważ wynosi 2.86 mln.
W skład przeznaczonych na licytację nieruchomości wchodzi nie tylko sam pałac o powierzchni 1.5 tys. m2, ale też dwie oficyny, były hotel i najmniejszy z obiektów, który w przeszłości służył jako szatnia. Wielkość działki wynosi zaś ponad 5,5 ha, a znajdują się na niej przede wszystkim wiekowe drzewa oraz zbiornik wodny powstały z betonu o powierzchni 4 tys. km2. Warto przy tym pamiętać, że opisywana przez nas nieruchomość figuruje w rejestrze zabytków województwa śląskiego, dlatego jej ewentualny remont musiałby przebiegać z zachowaniem wszelkich wymaganych procedur.
Czy znajdzie się ktoś, kto zechce wejść w posiadanie budynku mającego wielkie znaczenie dla całego Koniecpola? Miejmy nadzieję, że tak. Tego typu nieruchomości zasługują na to, by przywrócić im minioną chwałę poprzez utworzenie w nich np. muzeum. Tym bardziej, że ród Koniecpolskich, którego członkowie byli pomysłodawcami wzniesienia pałacu, wydał na świat bardzo istotną dla losów Polski postać – wspomnianego już wielkiego hetmana koronnego Stanisława. To właśnie on przyczynił się m.in. do zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej w 1644 r. pod Ochmatowem przeciwko armii tatarskiej.
Źródła:
- https://investmap.pl/zabytkowy-zespol-palacowo-parkowy-koniecpolskich-ponownie-wystawiony-na-sprzedaz-zdjecia.a307794
- https://katowice.tvp.pl/76151783/zespol-palacowoparkowy-w-koniecpolu-trafi-na-licytacje
- https://www.eska.pl/slaskie/zabytkowy-palac-w-koniecpolu-do-kupienia-zeby-nabyc-nieruchomosc-trzeba-glebiej-zajrzec-do-portfela-aa-43HL-yjES-UVkf.html