Zapotrzebowanie na remonty rośnie - śpiesz się z szukaniem fachowców!

Rynek budowlany przeżywa duże ożywienie na początku 2024 roku
Rynek budowlany przeżywa duże ożywienie na początku 2024 roku, fot. Don Pablo
ikona podziel się
Opublikowano: 14.04.2024 r., 9:40 | Autor: Michał Modzelewski
Ostatnie raporty pokazują, że zapotrzebowanie na usługi remontowe i budowlane znacząco wzrosło. Obserwujemy duże wzrosty w liczbie zainteresowanych klientów, co stanowi wyraźny skok w porównaniu do poprzedniego kwartału. W związku z rosnącym popytem, osoby zainteresowane zleceniem remontu lub budowy powinny rozpocząć poszukiwania odpowiedniej firmy już teraz. Opóźnienie może spowodować trudności z znalezieniem dostępnych terminów w przyszłości, co dodatkowo podkreśla aktualne trendy rynkowe.

Na wiosnę budowy i remonty ruszają pełną parą!

Wraz z nadejściem wiosny, branża budowlana i remontowa przeżywa znaczne ożywienie. Przyczyniają się do tego przewidywania dotyczące wzrostów cen materiałów budowlanych w bliższej przyszłości, co skłania inwestorów do przyspieszenia rozpoczęcia prac budowlanych i remontowych. Jak zauważa Marta Kaleta-Domaradzka z serwisu Oferteo.pl, niepewność co do przyszłych wydatków, powiązana z ograniczeniami importu materiałów budowlanych spowodowanymi sytuacją geopolityczną, napędza popyt i podwyższa ceny.

Dodatkowo, sezonowość wpływa na wzmożoną aktywność w sektorze, ponieważ po zimie rośnie zapotrzebowanie na materiały, co w połączeniu z ograniczoną dostępnością, dodatkowo napędza ceny. Świadomość społeczna dotycząca przewidywanych podwyżek skłania do szybszego realizowania projektów, by uniknąć kolejnych wzrostów kosztów.

Boom budowlany jest efektem nie tylko wzrostu cen i ograniczeń dostępności materiałów, ale również wzajemnego napędzania się popytu: im więcej osób decyduje się na budowę, tym więcej jest zapytań ofertowych i nowych projektów, co jeszcze bardziej zwiększa aktywność w branży.

W szczególności, w ostatnich dwóch kwartałach zauważono wyraźne wzrosty zainteresowania w kilku kategoriach usługowych:

  • Znaczące poszukiwanie specjalistów i firm do kompleksowej realizacji budowy domów, z rekordowym wzrostem o 25%,
  • Szeroki zakres usług remontowych, które zanotowały wzrost o 38%,
  • Prace związane z elewacjami i ociepleniem budynków, także odnotowujące wzrost na poziomie 38%.

Fotowoltaika i pompy ciepła wracają do łask!

Po serii spadków, rynek instalacji systemów odnawialnych źródeł energii (OZE) ponownie nabiera tempa. Wzrost zainteresowania tym sektorem usług jest częściowo wynikiem wprowadzenia nowej edycji rządowego programu "Mój prąd 6.0", będącego elementem strategii wspierającej rozwój odnawialnych źródeł energii oraz poprawę efektywności energetycznej w Polsce. Dla osób rozważających wybór rozwiązań OZE, program ten stanowi ważną inicjatywę, podkreślającą wartość i znaczenie zielonej energii w życiu codziennym.

Program "Mój prąd 6.0" jest zaprojektowany, aby motywować Polaków do instalowania mikroinstalacji fotowoltaicznych na ich posesjach. Udział w programie umożliwia właścicielom generowanie własnej elektryczności z energii słonecznej, co nie tylko obniża koszty energii, ale również przynosi korzyści dla środowiska poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla i zmniejszenie zależności od tradycyjnych źródeł energii. Ogłoszenie nowej puli wsparcia finansowego na początku 2024 roku spowodowało gwałtowny wzrost zapytań o instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, jak zauważa ekspertka z serwisu Oferteo.pl.

Program "Mój prąd 6.0" daje szansę na inwestycje w technologie ekologiczne, które oferują nie tylko oszczędności finansowe i korzyści dla środowiska, ale również perspektywy długoterminowe. Instalacja mikroinstalacji fotowoltaicznych pozwala na redukcję poboru energii z sieci oraz sprzedaż niewykorzystanego nadwyżki energii, co skutkuje dodatkowymi dochodami dla ich użytkowników.

Zapowiedź uruchomienia tego programu w drugim kwartale 2024 roku sprawiła, że na portalu Oferteo.pl odnotowano znaczące wzrosty zainteresowania w zakresie OZE: pompy ciepła zyskały 48% więcej zapytań, a fotowoltaika 32% więcej w porównaniu do wcześniejszego okresu.

Rosną również inne kategorie usług!

Wśród rankujących kategorii usług znalazły się także te, związane z pracami w ogrodzie (30% wzrostu kwartał do kwartału), Usługami prawnymi i księgowymi (24% oraz 34% wzrostu) a także usługi elektryczne (ze wzrostem na poziomie 30%). Wśród zapytań od Zlecających widzimy także zainteresowanie Wykonawcami z zakresu montażu klimatyzacji. Pogoda na początku kwietnia pokazała nam przedsmak lata (szczególnie na południu kraju) i była sygnałem dla wielu osób ku temu, aby w tym roku wreszcie zainstalować urządzenia chłodzące w swoich domach i mieszkaniach.

Dzięki temu już w pierwszych dniach kwietniach liczba zapytań o montaż klimatyzacji osiągnęła 1300 w naszym serwisie – i stale rośnie. – podsumowanie ekspertka z Oferteo.pl. To dopiero początek wiosny, a boom na rynku usług widać w praktycznie każdej kategorii. Dlatego, jeśli planujesz budowę, remont lub montaż klimatyzacji czy OZE – spiesz się!

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto