Czy mieszkanie na wynajem wciąż stanowi opłacalną inwestycję?
Niełatwo dziś o komfortową nieruchomość w korzystnej cenie, ponieważ wszystkie obiekty drożeją w zawrotnym tempie. Nieciekawa sytuacja na rynku sprawia, że coraz więcej Polaków odkłada decyzję o lokowaniu pieniędzy w mieszkanie na wynajem. Czy kupno lokalu pod inwestycję ciągle jest opłacalne?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy lokowanie kapitału w nieruchomości na wynajem jest bezpieczne?
Osoby dysponujące wolnymi środkami pieniężnymi często zastanawiają się, gdzie ulokować gotówkę. Podczas podejmowania decyzji należy wziąć pod uwagę zarówno rentowność, jak i ryzyko związanie z konkretnym przedsięwzięciem, ponieważ każda inwestycja wiąże się z mniejszym lub większym niebezpieczeństwem utraty kapitału. Przez wiele lat uważano, że nieruchomości stanowią jeden z najpewniejszych sposobów ulokowania pieniędzy. Minione lata pokazały jednak, że wahania nastrojów i kryzysy nie oszczędzają nawet tego rynku, przez co potencjalni inwestorzy zaczynają się zastanawiać, czy aby na pewno warto rozmieszczać swój kapitał w nieruchomościach.
Chociaż sytuacja na rynku mieszkań jest dziś nieciekawa, to mimo wszystko wciąż warto lokować tu pieniądze. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń i czekać, aż nadarzy się prawdziwa okazja. Popyt na mieszkania wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, a już niedługo Polska będzie zmagać się ze spadkiem podaży. Ceny lokali zaczną rosnąć, a ludzi nie będzie stać na zakup własnego M. Skorzystają na tym inwestorzy oferujący mieszkania na wynajem.
Dzisiaj trudno kupić nieruchomość w korzystnej cenie. Koszt transakcji powinien mieć dla inwestora szczególne znaczenie, ponieważ to on definiuje, czy nabycie konkretnego lokalu będzie opłacalne. Jednym z najważniejszych wskaźników, którymi kierują się osoby lokujące swój kapitał, jest ROI, czyli zwrot z inwestycji mierzony poprzez stosunek średniej stawki najmu do ceny mieszkania. Jeśli wiemy, jak poprawnie wyliczyć tę wartość, to możemy samodzielnie określić rentowność zakupu.
Mieszkanie na wynajem czy lokata w banku – co się bardziej opłaca?
Polacy coraz częściej zastanawiają się, czy inwestycja w mieszkanie na wynajem wciąż jest równie opłacalna, co kilka lat temu. Ceny nieruchomości rosną o wiele szybciej niż stawki najmu. Oznacza to, że rentowność inwestycji jest mniejsza, ale wciąż atrakcyjna, dlatego nie należy przekreślać dobrej możliwości na ulokowanie swojego kapitału.
Oprocentowane lokaty oferowane przez banki ciągle cieszą się dużym zainteresowaniem, jednak ta metoda inwestycji przegrywa z mieszkaniem na wynajem pod względem rentowności. Samo kupno nieruchomości sprawia, że nasz majątek staje się odporny na inflację, ponieważ ceny lokali rosną bardzo szybko. Decydując się na wynajem, zyskujemy dodatkowo comiesięczny dochód, który znacznie przekracza wpływy z lokaty bankowej.
Zgodnie z raportem przygotowanym przez firmę Emmerson Evaluation, stopa zwrotu z wynajmu mieszkania w 2022 roku wynosiła około 4-5%. Najbardziej opłacalne okazały się inwestycje w kawalerki. Jeszcze ciekawiej przedstawiają się najświeższe statystki zgromadzone przez portal Otodom.pl. Narzędzie analityczne tej platformy wykazało, że w grudniu 2023 ROI dla mieszkań na wynajem w Warszawie wynosiło średnio 6,01%. Na największe zarobki mogli liczyć inwestorzy z Płocka, którzy zyskali średnio 8,21% w skali roku.
Kupno mieszkania na wynajem to poważne wyzwanie. Jak znaleźć dobre mieszkanie?
Rentowność mieszkania na wynajem jest wysoka, jednak osoby planujące taką inwestycję, muszą się do niej dobrze przygotować. Zakup nieruchomości powinien być przemyślaną decyzją. Nie wszystkie lokale można przystosować pod wynajem, a nietrafiony zakup prawdopodobnie pociągnie za sobą stratę pieniędzy i czasu. Podczas poszukiwań mieszkania inwestycyjnego, należy wziąć pod uwagę jego:
- Lokalizację,
- Metraż i liczbę pokoi,
- Standard,
- Udogodnienia (balkon, loggię, komórkę, piwnicę),
- Miejsca parkingowe.
Przed podjęciem decyzji o zakupie trzeba dobrze poznać lokalny rynek. Dzięki temu dowiemy się, jakie adresy najszybciej znajdują najemców. Warto zastanowić się, komu chcemy wynająć lokal – rodziny preferują przestronne mieszkania, a studentom lub pracownikom wystarczy jeden pokój. Balkon, czy przynależne miejsce parkingowe to atuty nieruchomości, które znacznie ułatwiają znalezienie dobrego najemcy.
Źródła:
- https://www.emmerson-evaluation.pl/wp-content/uploads/2023/04/raport-evaluer-index-2023.pdf?fid=708
- https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane/otodom-analytics/dane-otodom-aktualne-ceny-ofertowe-mieszkan-i-domow