Czym jest i na czym polega Nowy Bursztynowy Szlak? Wsparcie ekspansji także polskich firm!

Na zdjęciu widoczny port z licznymi kontenerami. W prawym górnym rogu wklejone zostało zdjęcie przedstawiające bursztyn.
Nowy Bursztynowy Szlak to uruchomiony przez Izbę Gospodarczą Europy Środkowej program wsparcia firm z tej części Europy, zakładający ich ekspansję na kraje afrykańskie oraz Daleki Wschód., fot. donvictori0, Maciej Bonk
ikona podziel się
Opublikowano: 09.04.2024 r., 11:11 | Autor: Marek Przybylski
Uruchomiono program o nazwie: Nowy Bursztynowy Szlak. Skąd jego nazwa, jakie są jego główne założenia i dlaczego będzie ważnym motorem napędowym także dla polskich firm? Analizujemy najnowszy projekt Izby Gospodarczej Europy Środkowej.

Czym był szlak bursztynowy, a czym ma być Nowy Bursztynowy Szlak?

Historyczny szlak bursztynowy był szlakiem handlowym, który łączył europejskie kraje basenu Morza Śródziemnego z krajami południowego wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Do historii tej swoją nazwą nawiązuje powstały niedawno: Nowy Bursztynowy Szlak. Czym jednak ma być ten program?

Nowy Bursztynowy Szlak (z angielskiego: New Amber Road, a więc w skrócie: NAR) to uruchomiony przez Izbę Gospodarczą Europy Środkowej (CECC) program wsparcia firm z tej części Europy, zakładający ich ekspansję na kraje afrykańskie oraz Daleki Wschód.

Jakie są główne założenia Nowego Bursztynowego Szlaku?

Program o nazwie Nowy Bursztynowy Szlak nie jest jednak tylko suchymi hasłami, ale dziejącymi się już ruchami, które podjęła Izba Gospodarcza Europy Środkowej.

Instytucja ta, reprezentująca biznesy z 23 krajów Europy Środkowej, już w tym momencie ma bowiem otwarte swoje biura w takich krajach jak: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Jordania, Oman, Tanzania, Uganda oraz Rwanda. Plany kooperacji w ramach NAR rozciągają się natomiast także m.in. na: Chiny, Filipiny, Tajlandię, Wietnam, Maroko, Mauretanię, Kazachstan, Kirgistan oraz regiony Afryki Zachodniej.

Idea stojąca za Nowym Bursztynowym Szlakiem zakłada przy tym uruchomienie całej infrastruktury łączącej rozwijające się rynki z krajami Europy Środkowej. Rozwinięte mają zostać tu przede wszystkim korytarze handlowo-naukowe oraz informacyjne, a także wszelkie łańcuchy eksportu, importu i inwestycji.

Prezes CECC Łukasz Osiński wskazuje, że Nowy Bursztynowy Szlak ma ułatwić wymianę handlową na skalę dotąd niespotykaną, która obejmie kraje o ludności, która przekracza teraz 1 miliard osób (i to bez uwzględnienia Chin i Indii, które również zainteresowane są opisywanym projektem).

Cały program współfinansowany jest przy tym ze środków unijnych, ale ma również wsparcie rządów poszczególnych państw, firm zrzeszonych w Izbie Gospodarczej Europy Środkowej, a także funduszy finansowych i innych organizacji.

Dwóch robotników w kamizelkach odblaskowych rozmawiających ze sobą na tle kontenerów.
Nowy Bursztynowy Szlak ma ułatwić wymianę handlową na skalę dotąd niespotykaną, która obejmie kraje o ludności przekraczającej 1 miliard osób., fot. Summit Art Creations

Pierwsze projekty NAR obejmą… Polskę i polskich rolników

Pierwsze projekty realizowane w ramach Nowego Bursztynowego Szlaku w dużej mierze dotyczyć mają Polski. Mowa tu między innymi o projekcie o nazwie VET4GREEN, który dotyczyć będzie afrykańskiego sektora zielonej energii i który realizowany będzie przez konsorcjum organizacji z: Polski, Szwecji, Kenii, Somalii oraz Rwandy i Kamerunu.

Inny program, bezpośrednio dotyczący naszego kraju, zakłada z kolei sprzedaż nadwyżek rolnych, które produkują polscy rolnicy. Zainteresowanie sprowadzaniem polskich artykułów spożywczych, według prezesa Izby Gospodarczej Europy Środkowej, wyraża między innymi chińska firma prowadząca strefę bezcłową.

Innymi projektami realizowanymi w ramach Nowego Bursztynowego Szlaku mają być liczne innowacyjne inwestycje proekologiczne. Głośno mówi się tu przede wszystkim o promowaniu na rozwijających się rynkach wodoru jako przyszłościowego źródła energii. W tym celu CECC założyło specjalny podmiot: Europejski Instytut Wodoru (EHI), który w tym zakresie już dzisiaj bardzo prężnie działa.

Źródła:

  • https://inwestycje.pl/biznes/ceec-uruchomila-nowy-bursztynowy-szlak-chce-wspierac-polskie-firmy-w-ekspansji/
  • https://businessinsider.com.pl/biznes/szansa-na-eksport-polskiej-zywnosci-do-chin-otwarto-nowy-bursztynowy-szlak/h0n35y7
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_bursztynowy
ikona podziel się Przekaż dalej
Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto