Taniejące materiały budowlane kuszą inwestorów. Czy to już początek budowlanego boomu na domy jednorodzinne?

Rok 2025 miał przynieść boom inwestycyjny w branży budowlanej. Oczekiwany wzrost zainteresowania inwestorów miał poniekąd wynikać z korekty cen materiałów budowlanych. Jednak czy taka sytuacja rzeczywiście ma miejsce? Czy w 2025 roku nastąpi, a może już nastąpił długo wyczekiwany boom inwestycyjny w Polsce?
- Początek roku 2025 przyniósł powody do optymizmu
- Spadek cen materiałów budowlanych
- Budowy domów jednorodzinnych w 2025
Początek roku 2025 przyniósł powody do optymizmu
Szacuje się, że w styczniu 2025 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 12 618 mieszkań. Dane wskazane przez GUS dają duże powody do optymizmu. Liczba rozpoczętych inwestycji budowlanych jest największa w historii pomiarów prezentowanych przez GUS.
Mimo dużego zainteresowania deweloperów, na razie nie możemy liczyć na znaczny wzrost dostępności mieszkań z rynku pierwotnego. Jest to związane z relatywnie mniejszą liczbą inwestycji, realizowanych w latach 2023-2024.
Sytuacja w sektorze inwestycji indywidualnych nie jest już tak optymistyczna. Według danych GUS, w styczniu 2025 inwestorzy rozpoczęli budowę 4 147 domów. Jest to wyższy wynik w porównaniu do lat 2023 i 2024, jednak nadal nie dorównuje liczbie inwestycji budowlanych, które rozpoczynano w latach 2020 – 2021. Mimo malejących cen materiałów budowlanych, budowa domu nadal pozostaje bardzo kosztowną inwestycją. Tutaj prezentujemy koszty budowy domu jednorodzinnego na początku roku 2025.

Spadek cen materiałów budowlanych
Pewne powody do optymizmu daje obniżka cen niektórych materiałów budowlanych. Według raportów publikowanych przez grupę Polskie Składy Budowlane, średnia dynamika cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku (obliczenia na marzec) kolejny raz odnotowała spadek. Była to obniżka na poziomie – 1,2 proc. Spadek w kanale detalicznym wyniósł 1,3 proc, a w kanale hurtowym 1,1.
Pochodzące z raportu Grupy PSB dane dają pewne powody do optymizmu. Ceny spadły w aż 13 grupach towarowych. W przypadku 4 grup towarowych odnotowano pewne wzrosty. Wśród najsilniej taniejących materiałów w marcu znalazła się sucha zabudowa (obniżka ceny rok do roku o 6,5 proc.). Potaniały też materiały wykończeniowe (-5,7 proc.) a także izolacje termiczne (obniżki na poziomie 4,5 proc.).
W niewielkiej grupie drożejących materiałów budowlanych znalazły się płyty OSB. Według marcowego raportu grupy PSB, podwyżka ceny wyniosła 4,5 proc. Podrożał także cement i wapno. W przypadku tych materiałów odnotowano podwyżkę o 1,2 proc. Jeśli chcesz zapoznać się z podstawowymi etapami budowy domu, kliknij tutaj.
Budowy domów jednorodzinnych w 2025
Według wielu ekspertów, obniżka cen materiałów budowlanych powinna zachęcić inwestorów prywatnych do realizacji inwestycji budowlanych. Mimo oczekiwań, początek roku 2025 nadal nie przyniósł silnego wzrostu liczby rozpoczynanych budów domów jednorodzinnych. Świadczy o tym trwająca nadal korekta cen.
Według ekspertów z rynku budowlanego, ceny materiałów powinny znowu wzrosnąć wraz ze wzrostem zainteresowania inwestycjami budowlanymi. Jarosław Jędrzyński z portalu rynekpierwotny.pl wskazał, że:
„Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie”.
Źródła
- https://www.grupapsb.com.pl/centrum-prasowe/trendy-cenowe
- https://bigdata.rynekpierwotny.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/kolejny-miesiac-korekty-cen-materialow-budowlanych-33245/