Szokujące dane: budowa domu kosztuje mniej niż kawalerka w mieście!

Czy wiesz, że budowa domu o powierzchni 100 m² kosztuje mniej niż zakup mieszkania od dewelopera? Polacy, którzy decydują się na samodzielne przeprowadzenie prac, mogą zaoszczędzić pokaźną kwotę. Sprawdź, jak wygląda przybliżone zestawienie kosztów związanych z samodzielną budową domu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wybuduj dom samodzielnie, zamiast polegać na deweloperze – oszczędności są ogromne!
Zainwestować pieniądze w samodzielną budowę domu, czy zdecydować się na zakup mieszkania od dewelopera? Z tym dylematem zmagają się tysiące Polaków. Z badań przeprowadzonych przez GUS wynika, że w 2024 roku aż 35% mieszkań powstających w kraju nad Wisłą stanowiły inwestycje prywatne, z kolei deweloperzy odpowiadali za 62% nowych obiektów. Ta pierwsza opcja okazuje się zdecydowanie tańsza, ale też bardziej czasochłonna, a w wielu przypadkach również stresująca.
GUS podaje, że przeciętny czas budowy domu w przypadku inwestorów prywatnych wynosi niespełna 52 miesiące. Deweloperzy stawiają obiekty średnio dwa razy szybciej. Polacy muszą wybierać, czy chcą wybudować dom tanio, ale poświęcić na to dużo czasu, czy wolą zapłacić więcej, skracając w ten sposób czas oczekiwania na odbiór nieruchomości.
Okazuje się, że różnice cenowe są spore. Analitycy serwisu Rankomat wyliczyli, że budowa domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m² pochłonie około 430 tysięcy złotych. Koszty inwestycji nie uwzględniają jednak zakupu działki, projektu ani ogrodzenia. Ile trzeba dziś zapłacić za mieszkanie od dewelopera? Ceny są mocno zróżnicowane ze względu na lokalizację i standard obiektu. Jak podaje serwis Deweloperuch, najtańsze mieszkania sprzedawane przez deweloperów znajdziemy w Białej Podlaskiej i w Gorzowie Wielkopolskim. Tam za 1 m² nowej nieruchomości trzeba zapłacić przynajmniej 6000 zł. Więcej o kosztach budowy domu przeczytasz w tym artykule.
Na budowie domu można zaoszczędzić – jak to zrobić?
Przeciętny koszt budowy domu okazuje się zdecydowanie niższy niż suma, jaką trzeba zapłacić deweloperowi. Dobra wiadomość dla inwestorów jest taka, że kwotę 430 tysięcy złotych można obniżyć – wystarczy wykonać samodzielnie część prac wykończeniowych i dokładnie przestudiować oferty sklepów budowlanych. Najlepiej kupować materiały na przecenach i wybierać końcówki kolekcji, które często są zdecydowanie tańsze.
Na początku 2025 roku zanotowano nieznaczny spadek cen materiałów budowlanych. Co prawda nie były to duże zmiany, bo wynosiły zaledwie 0,3% dla 13 kategorii wybranych przez Grupę PSB Handel S.A., ale nawet niewielkie oszczędności mogą okazać się przydatne na poszczególnych etapach budowy. Zapoznaj się z cennikiem materiałów budowlanych dla różnych regionów Polski.
2025 rok to czas, kiedy opłaca się budować dom samodzielnie. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby, które potrafią wykonać część prac bez pomocy fachowców, ponieważ koszty robocizny wciąż rosną – podwyżki w ujęciu rocznym nieznacznie przekraczają 12%.

Mury i dach są najdroższe – elementy, które pochłaniają przeważającą część budżetu
Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, dlatego część inwestorów zastanawia się, w jaki sposób rozplanować w czasie poszczególne wydatki. Najdroższy okazuje się początek budowy, polegający na położeniu fundamentów oraz postawieniu murów. W trakcie realizacji tego etapu wydamy około 185 tysięcy złotych, z czego aż 73 tysiące pochłonie robocizna. Na tym poważne koszty się nie kończą. W kolejnej fazie inwestor musi wybudować więźbę dachową, za co zapłaci ok. 38 tysięcy złotych. Drogie okazuje się także położenie dachówki, które wyniesie około 29 tysięcy. Również w tym przypadku wynagrodzenie dla ekipy budowlanej pochłonie ogromną część budżetu – zdaniem ekspertów nawet 50% kosztów prac na dachu powędruje w ręce budowlańców.
Inwestorzy, którzy szukają oszczędności, mogą zdecydować się na samodzielny montaż wiązarów dachowych. Należy jednak pamiętać, że takiego zadania powinny podejmować się tylko osoby posiadające wiedzę i doświadczenie z zakresu prac stolarskich. W każdym innym przypadku należy skorzystać z usług fachowców. Oszczędności można szukać już na etapie projektu – za gotowy plan zapłacimy około 3000 zł, ale do tej kwoty należy doliczyć jeszcze koszt adaptacji. Nowy projekt domu pochłonie zdecydowanie więcej pieniędzy – od kilkunastu do nawet 30 tysięcy złotych.