Dom szkieletowy – hit budowlany czy tykająca bomba? Eksperci ostrzegają przed jedną rzeczą

Domy szkieletowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Za tego typu rozwiązaniem przemawia wiele czynników, w tym szybkość budowy i stosunkowo niskie koszty. Jednak czy domy szkieletowe są bezpieczne? Jak wygląda sytuacja przy zaprószeniu ognia, intensywnych opadach deszczu czy porywistym wietrze?
- Domy szkieletowe a zagrożenie pożarem
- Intensywny wiatr i deszcz a budownictwo szkieletowe
- Drewno konstrukcyjne w domu szkieletowym a działanie szkodników
Domy szkieletowe a zagrożenie pożarem
Technologia budowy domów szkieletowych wykorzystuje elementy drewniane. Stąd niejednokrotnie pojawia się wątpliwość o bezpieczeństwo zaprószenia ognia. Według wielu fachowców, budynki szkieletowe są pod tym względem równie bezpieczne, jak budynki wznoszone w tradycyjnej technologii murowanej.
Dom szkieletowy powstaje z drewna konstrukcyjnego. To z kolei musi spełniać odpowiednie normy. Materiał zostaje poddany odpowiedniej obróbce, która w pewnym stopniu zwiększa jego odporność na działanie ognia. Warto przy tym zauważyć, że domy w konstrukcji szkieletowej na ogół posiadają izolację z wełny mineralnej. Jest to materiał o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych, ale i ognioodpornych.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne i prawidłowe przygotowanie budynków szkieletowych sprawiają, że są one konstrukcjami bezpiecznymi. W budynkach mieszkalnych warto zamontować czujniki dymu, które dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców. Tutaj poznasz koszty budowy domów szkieletowych.
Intensywny wiatr i deszcz a budownictwo szkieletowe
W naszych warunkach klimatycznych coraz częściej doświadczamy silnych burz, połączonych z gwałtownym deszczem i intensywnymi powiewami wiatru. Domy wznoszone w lekkiej konstrukcji szkieletowej mogą wydawać się mniej odporne na warunki atmosferyczne. Na szczęście nie jest to prawda.
Warto zauważyć, że budownictwo domów szkieletowych cieszy się bardzo dużą popularnością w Skandynawii, która musi zmagać się z trudnymi warunkami pogodowymi. Budynki szkieletowe, choć lekkie, stanowią zwartą i odporną budowlę. Wytrzymałość poszycia dachowego jest tu taka sama, jak w przypadku tradycyjnych domów murowanych.
Budynki szkieletowe powstają z drewnianych belek, tworzących wytrzymałą konstrukcję nośną. Jej zadaniem jest przenoszenie wszystkich obciążeń budynku. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych sprawia, że budynki szkieletowe są bardzo stabilne i odporne na działanie niekorzystnych warunków pogodowych.
Drewno konstrukcyjne w domu szkieletowym a działanie szkodników
Nie ulega wątpliwości, że budynki wznoszone w tradycyjnej technologii murowanej posiadają długą żywotność. Dobrze wykonany, murowany dom jednorodzinny może być rozwiązaniem dla kilku pokoleń. Domy szkieletowe nie są tak żywotne, co nie znaczy, że szybko ulegną uszkodzeniu.
Pewnym zagrożeniem dla budownictwa drewnianego jest działanie szkodników. Na szczęście w przypadku współczesnego budownictwa, stosuje się szereg rozwiązań, które zapobiegają temu problemowi. Do budowy domów wykorzystuje się odpowiednio wysuszone i impregnowane drewno konstrukcyjne. Zadaniem impregnatów jest ochrona przed działaniem korników, termitów i podwyższonego poziomu wilgoci.
Drewniane elementy domów szkieletowych wymagają regularnego przeglądu stanu technicznego. Drewno na zewnątrz powinno być odpowiednio zabezpieczane przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki temu, budynek może przetrwać w idealnym stanie przez bardzo długi czas. Klikając tutaj poznasz największe mity na temat domów modułowych.
