Nie oszczędzaj na tym etapie budowy – fundamenty mogą cię uratować zimą

Domy energooszczędne są nie tylko bardziej komfortowe do mieszkania, ale pozwalają oszczędzić na ogrzewaniu i chronić środowisko. Każdy etap budowy takiego domu wpływa na jego zdolność do oszczędnego wykorzystania energii. Czy rodzaj fundamentów ma znaczenie? Jakie fundamenty wybrać do domu energooszczędnego?
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest dom energooszczędny?
Zanim wybierzemy fundament musimy wiedzieć jakiego rodzaju dom będzie na nim wzniesiony. Według definicji dom energooszczędny to taki, który osiąga jeden ze wskazanych poziomów rocznego zapotrzebowania na energię:
energooszczędne - ok. 30–70 kWh/m2
niskoenergetyczne - 15–30 kWh/m2
domy pasywne - 1–15 kWh/m2
domy zero energetyczne - 0 kWh/m2
Wybór fundamentów pod dom energooszczędny powinien się opierać na tych samych kryteriach, co dobór innych elementów budynku. Najważniejsze zasady, którymi kierują się projektanci budynków energooszczędnych to minimalizacja utraty energii i maksymalizacja wykorzystania potencjału energetycznego.
Jaki jest najbardziej energooszczędny kształt?
Na poziom oszczędności energii wpływa nie tylko materiał, ale kształt budynku. Domy energooszczędne mają zwykle prosty przekrój. To dlatego, że taki kształt budynku, z jak najmniejszą ilością zakamarków i elementów wystających (np. balkonów), pozwala uniknąć mostków termicznych w załamaniach bryły.
Może się to wydawać mało intuicyjne, ale dom piętrowy z użytkowym poddaszem opłaca się energetycznie bardziej niż dom parterowy. Chodzi o stosunek powierzchni dachu do kubatury budynku. Dlatego jednym z popularnych modeli domów energooszczędnych jest tzw. stodoła. Dwukondygnacyjna, na bazie prostokąta, z dwuspadowym dachem.
Ponieważ domy o prostej bryle łatwo złożyć z gotowych elementów, często są to również budynki wznoszone w technologii szkieletowej lub prefabrykowane. Istnieją też domy energooszczędne murowane, w których wykorzystuje się właściwości izolacyjne cegły, kamienia lub bloczków z betonu komórkowego. Materiały te zapewniają dobrą izolację termiczną, ale połączoną z dobrą wentylacją. Dzięki temu wilgoć nie zalega w ścianach i budynek długo zachowuje swoje właściwości.
Prosty kształt jest dobrą wiadomością dla projektanta fundamentów. Ciężar rozkłada się tutaj równomiernie i nie powinno być żadnych projektowych niespodzianek.
Jakie fundamenty najlepiej izolują?
Biorąc pod uwagę powyższe informacje można ustalić jakie fundamenty będą najlepsze do jakiego budynku. Zwykle w domach energooszczędnych stosuje się jedną z trzech opcji:
- płyta fundamentowa
- fundamenty punktowe
- fundamenty pasmowe (ławy) z izolacją pionową.
Fundamentów punktowych w zasadzie nie używa się jako jedynego rozwiązania w budynkach mieszkalnych. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń z określonych punktów budowli. Minusem jest większe ryzyko powstawania mostków cieplnych między oddzielnymi elementami fundamentu. Ponieważ budynki energooszczędne są najczęściej proste w konstrukcji nie ma potrzeby ich stosować, chyba że wymaga tego projekt.
Fundamenty pasmowe zwane ławami fundamentowymi są powszechnie stosowane w budownictwie jednorodzinnym. W przypadku domu energooszczędnego wymagają jednak dobrej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej.
W większości przypadków do domów energooszczędnych najlepiej sprawdzi się płyta fundamentowa. Dzięki jednolitej, poziomej powierzchni izoluje budynek od gruntu. Poza tym jest dość tania i prosta do wykonania. W ostatnich latach popularne staje się również używanie techniki druku 3D do położenia płyty fundamentowej, co dodatkowo ułatwia i przyspiesza cały proces.

Z jakich materiałów wykonać fundament i jak go izolować?
Płytę fundamentową wykonuje się zawsze ze zbrojonego betonu. Podobnie fundamenty pasmowe i punktowe najczęściej są wykonywane z tego materiału. Jeżeli chodzi o wybór materiałów, to dotyczy przede wszystkim hydroizolacji i termoizolacji.
Zaletą płyty fundamentowej jest to, że wszystkie te warstwy można zawrzeć w jednej bryle, co dodatkowo zmniejsza ryzyko powstania mostków termicznych.
Do izolacji termicznej wybiera się najczęściej płyty XPS, styropian EP lub piankę poliuretanową. Izolacja spełnia swoje zadanie jeżeli będzie połączona z termoizolacją ścian budynku. Hydroizolację najlepiej wykonać z folii polietylenowej lub membrany EPDM. Jeżeli budynek jest wystarczająco mały warto użyć folii w jednym kawałku, żeby uniknąć łączeń. Sprawdź też jak wykonać hydroizolację fundamentów.