Budując dom o odpowiedniej porze roku, możesz oszczędzić nawet 20%. Kiedy najlepiej zacząć budowę?

Budowa domu to jedna z największych inwestycji w życiu (o ile nie największa), dlatego warto dobrze przemyśleć moment jej rozpoczęcia. Jeśli wybierzesz odpowiedni termin, obniżysz koszty materiałów, skorzystasz z usług dobrych ekip budowlanych i szybciej ukończysz prace. Kiedy więc najlepiej rozpocząć budowę, aby zaoszczędzić?
Z tego artykułu dowiesz się:
Zima – czy warto budować dom w chłodniejszych miesiącach?
Zima to czas, w którym większość z nas unika rozpoczynania budowy. Jest to związane z trudnymi warunkami pogodowymi, które mogą utrudniać prace ziemne i betonowe, ale trzeba przyznać, że obecna zima w Polsce jest jedną z łagodniejszych w ostatnich latach.
Od grudnia do teraz ceny materiałów są na ustabilizowanym i korzystnym poziomie, a wielu dostawców oferuje rabaty na zalegające w magazynach produkty. To dobry moment na ich zakup przed podwyżką w szycie sezonu budowlanego, który za moment nadejdzie.
Jakie prace może aktualnie wykonywać? W chłodniejszych miesiącach można przygotować teren pod budowę, wykonać prace fundamentowe przy użyciu specjalnych domieszek mrozoodpornych oraz zakupić materiały w korzystnych cenach.
Zalety budowy zimą:
- Najniższe ceny materiałów i duża dostępność wykonawców,
- Możliwość wcześniejszego przygotowania działki,
- Lepsze warunki negocjacyji stawek z dostawcami i firmami budowlanymi.
Wady budowy zimą:
- Ryzyko opóźnień związanych z ewentualnym mrozem,
- Konieczność stosowania specjalnych technologii i dodatków przeciwmrozowych,
- Krótsze dni ograniczające czas pracy.
Przy odpowiednim planowaniu i dostosowaniu prac do warunków atmosferycznych oszczędność na zakupie materiałów budowlanych i robociźnie może sięgnąć 10-20% względem średnich kosztów rocznych. Z racji dużej dostępności ekip budowlanych, możliwe jest wynegocjowanie o wiele bardziej korzystnych stawek niż wiosną czy latem.
Czy nadchodząca wiosna to dobry moment na budowę?
Wiosna jest jednym z najpopularniejszych terminów rozpoczynania budowy. Sprzyjające warunki atmosferyczne pozwalają na szybkie rozpoczęcie robót ziemnych, a dni stają się coraz dłuższe, co umożliwia sprawniejsze realizowanie prac. Niestety, to także okres zwiększonego zapotrzebowania na usługi budowlane, co może skutkować wyższymi cenami materiałów i trudnościami w znalezieniu naprawdę dobrej i sprawdzonej ekipy budowlanej. O rezerwacji terminu ekipy budowlanej warto zatem pomyśleć z wyprzedzeniem, jednak koszty do poniesienia będą oczywiście adekwatne do sezonu budowlanego – wiosną i latem wyższe.
Zalety budowy wiosną:
- Dogodne warunki pogodowe,
- Możliwość szybkiego zakończenia prac fundamentowych,
- Dłuższe dni sprzyjające pracom.
Wady budowy wiosną:
- Wyższe ceny materiałów i usług,
- Trudności w znalezieniu dostępnych wykonawców.
Jak czytamy na łamach Onetu, jeśli chodzi o wiosnę, możliwość oszczędzenia na kosztach budowy jest znacznie ograniczona. W miesiącach od marca do maja możemy liczyć na oszczędność na poziomie maksymalnie 5% względem średnich kosztów rocznych, a to za sprawą głównie wcześniejszego zakupu materiałów budowlanych (poza sezonem).
Lato, czyli sezon budowlany w pełni!
Lato to oczywiście szczyt sezonu budowlanego. Warunki atmosferyczne są najlepsze, wilgotność powietrza sprzyja schnięciu betonu i zapraw murarskich, a dni są najdłuższe. Niestety, w tym okresie ceny materiałów są najwyższe, a ekipy budowlane mają napięte terminarze, co skutkuje tym, że negocjacja stawek będzie utrudniona lub wręcz niemożliwa.
Zalety budowy latem:
- Najlepsze warunki atmosferyczne,
- Możliwość prowadzenia prac przez dłuższy czas w ciągu dnia,
- Szybsze schnięcie betonu i zapraw.
Wady budowy latem:
- Najwyższe koszty materiałów i robocizny,
- Wysoka konkurencja o najlepsze ekipy budowlane.
Oszczędność w okresie od czerwca do sierpnia jest równa 0%, a w niektórych przypadkach całkowity koszt budowy domu względem średnich kosztów rocznych może nawet znacząco wzrosnąć.

Jesień to optymalny czas na oszczędności?
Jesień często jest niedocenianym okresem na rozpoczęcie budowy, jednak może być doskonałym momentem na start. Ceny materiałów zaczynają powoli spadać po letnim szczycie, a ekipy budowlane mają więcej wolnych terminów. Wczesna jesień nadal zapewnia dobre warunki atmosferyczne, dzięki czemu można bez problemu wykonać fundamenty i rozpocząć pierwsze etapy budowy.
Zalety budowy jesienią:
- Spadające ceny materiałów,
- Większa dostępność ekip budowlanych,
- Dobre warunki pogodowe do końca października.
Wady budowy jesienią:
- Ryzyko opadów i wcześniejszego nadejścia zimy,
- Skracające się dni.
W okresie od września do listopada ceny materiałów budowlanych spadają i osiągają korzystny poziom zwłaszcza w listopadzie. Jeśli niezbędne materiały zakupimy w odpowiednim momencie, oszczędność na całej inwestycji może wynieść 5-10% względem średnich kosztów rocznych.
Największe oszczędności można uzyskać, rozpoczynając budowę późną jesienią lub zimą, gdy ceny materiałów i usług są najniższe. Natomiast lato jest najdroższym okresem budowy. Kluczem do obniżenia kosztów jest planowanie – warto wcześniej zamawiać materiały i rezerwować ekipy na mniej oblegane miesiące, kiedy to możemy liczyć na atrakcyjne ceny.