To ocieplenie szturmem zdobywa polskie poddasza! Zamiast wełny — tani i ekologiczny hit

Ocieplenie poddasza poprawia komfort cieplny w domu i pomaga zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Ostatnio coraz popularniejszym materiałem do termoizolacji jest celuloza. Na czym polega ocieplanie poddasza celulozą? Czy warto się na nie zdecydować?
Z tego artykułu dowiesz się:
Celuloza – co to takiego?
Celuloza, używana jako materiał termoizolacyjny, to nic innego jak rozdrobnione i granulowane kawałki gazet i papieru. W procesie produkcji materiału ociepleniowego nasącza się je boranami, które zapewniają odporność na ogień. Dzięki temu – mimo że powstały z papieru – nie stwarzają zagrożenia pożarowego.
Celuloza ma poza tym wiele cech, które czynią ją konkurencyjną dla tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych. Przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła lambda jest porównywalny do tego parametru dla wełny mineralnej i styropianu. Poza tym ma dobre właściwości akustyczne i nadaje się do szybkiej aplikacji.
Jednym z ważnych czynników przemawiających za jej wyborem jest również ekologiczny charakter materiału. Celuloza jest wytwarzana z papieru w procesie recyklingu, co zmniejsza jej ślad ekologiczny w porównaniu do innych materiałów ociepleniowych.
Termoizolacja z granulatu celulozowego przyda się przede wszystkim na poddaszach, w których jest dużo trudno dostępnych przestrzeni lub powierzchnia ma nietypowy kształt. Dzięki temu, że materiał jest rozdrobniony i nanoszony za pomocą dmuchawy łatwo wypełnia wszelkie zakamarki. Pod tym względem celuloza konkuruje z ociepleniem pianką pur.
Jakie są zalety i wady celulozy?
Jak każdy materiał termoizolacyjny celuloza ma swoje lepsze i gorsze strony. Pod wieloma względami ma podobne właściwości do wełny mineralnej (zwłaszcza granulatu). Zanim zdecydujemy się na wybór tego materiału warto jednak poznać jej szczególne cechy. W poniższej tabeli podsumowujemy zalety i wady celulozy.
Zalety | Wady |
---|---|
|
|
Jak widać, większość wad dotyczy sytuacji, w której celuloza nie została właściwie zabezpieczona. To w połączeniu z koniecznością wdmuchiwania sprawia, że jej montaż najlepiej powierzyć profesjonalistom. Jeżeli będzie prawidłowo nałożona i wybierzemy materiał spełniający podstawowe wymogi powinna nam posłużyć przez długie lata.

Ile kosztuje wdmuchiwanie celulozy?
Sama celuloza nie jest materiałem drogim. Kilogram surowca kosztuje około 6-10 złotych. Jest to nieco wyższa cena niż w przypadku granulatu z wełny mineralnej, ale porównywalna. W przeliczeniu na metry kwadratowe: 1 m2 warstwy o grubości 1 cm kosztuje od 1,50 zł do 3,50 zł. Najcieńsza zalecana warstwa termoizolacji to 10 cm, ale nie spełnia ona wymogów izolacji dla domów jednorodzinnych. Najczęściej stosowane grubości to 20-30 cm, co daje współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,15-0,20 W/(m²K). W miejscach szczególnie narażonych na zimno warto nanieść jeszcze dodatkową warstwę 10 cm (w sumie 40 cm).
Główną niewygodą w procesie jej wdmuchiwania jest konieczność stosowania specjalnych maszyn i odzieży ochronnej. Dlatego robocizna jest nieco droższa niż przy ocieplaniu poddasza styropianem lub wełną. Ceny mogą się wahać od 20 do 130 zł/m2. Te różnice zależą m.in. od grubości nanoszonej warstwy, a także lokalizacji i indywidualnego cennika wybranej firmy.
Biorąc pod uwagę powyższe szacunkowe ceny można założyć, że ocieplenie przeciętnego poddasza celulozą o grubości 20 cm powinno kosztować ok. 70-100 zł/m2.
Dokonując wyboru wykonawcy powinniśmy się kierować nie tylko ceną usługi, ale reputacją oraz profesjonalizmem firmy. Nie jest to reguła, ale bardziej doświadczone i cenione firmy zwykle biorą więcej za usługę. To wydatek, który warto ponieść. Profesjonalnie wykonane ocieplenie to nie tylko lepsza, ale trwalsza izolacja. To samo dotyczy materiału. Bardzo niska cena może budzić wątpliwości co do jego jakości. Dlatego nie warto wybierać od razu najtańszej opcji, jeżeli nie upewnimy się, że celuloza pochodzi z pewnego źródła, a termoizolacja będzie nałożona profesjonalnie i posłuży przez długie lata.
Sam proces ocieplania celulozą opisaliśmy tutaj.