Hit czy tykająca bomba? Jeżeli wybierzesz tą izolację najniższej jakości, odczujesz to na zdrowiu

Natryskowe pianki izolacyjne to nowoczesna i szybka metoda ocieplania domu. Ten materiał jest szczelny i lekki, natomiast jakość produktu w pewnych przypadkach wzbudza zastrzeżenia. Pianka z najniższej półki, choć kusząca, może poważnie zaszkodzić zdrowiu domowników, jak i samemu budynkowi. Sprawdź, jakiego rodzaju izolacji lepiej unikać.
- Czym charakteryzuje się pianka natryskowa?
- Takie ocieplenie to zagrożenie dla naszego zdrowia – jakie objawy powinny niepokoić?
- Czy słabe ocieplenie może zniszczyć dach?
- Czy warto decydować się na ocieplenie domu pianką natryskową?
Czym charakteryzuje się pianka natryskowa?
Pianka natryskowa wykorzystywana do ocieplania poddaszy to zaawansowany produkt chemiczny. Składa się z dwóch głównych komponentów – polioli i izocyjanianów, które dopiero po połączeniu tworzą gotowy materiał izolacyjny. W przypadku pianki o strukturze otwartokomórkowej mamy do czynienia z produktem lekkim i elastycznym, który łatwo wypełnia przestrzenie, zwiększając swoją objętość nawet 120-krotnie.
Wielu inwestorów docenia fakt, że pianka przylega do niemal każdej powierzchni i tworzy szczelną, jednolitą warstwę bez mostków termicznych. Z drugiej strony ta właściwość sprawia, że materiał bardzo dokładnie oblepia elementy konstrukcji, ograniczając ich oddychalność. To może prowadzić do pewnych problemów – zwłaszcza wtedy, gdy pianka jest aplikowana nieprawidłowo lub pochodzi z niepewnego źródła. W tym artykule tłumaczymy, jak wygląda ocieplanie poddasza pianą PUR.
Takie ocieplenie to zagrożenie dla naszego zdrowia – jakie objawy powinny niepokoić?
Największy niepokój budzi potencjalny wpływ chemikaliów znajdujących się w tanich piankach na zdrowie mieszkańców. Podczas aplikacji, a często także długo po jej zakończeniu, z warstwy termoizolacyjnej mogą uwalniać się związki chemiczne. To między innymi izocyjaniany, które działają drażniąco na drogi oddechowe, skórę i oczy. Ich obecność w powietrzu może prowadzić do:
- przewlekłego kaszlu i trudności z oddychaniem,
- nasilenia objawów alergii lub astmy,
- podrażnienia skóry i błon śluzowych,
- bólu głowy, problemów ze snem i koncentracją.
W skrajnych przypadkach, zwłaszcza przy komponentach niskiej jakości, możliwe jest utrzymywanie się przykrego zapachu i toksycznych oparów nawet przez wiele miesięcy po zakończeniu prac. Na problemy zdrowotne po kontakcie z chemikaliami szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze i przewlekle chore. Warto pamiętać, że niska cena często idzie w parze z oszczędnościami na jakości składników i brakiem odpowiednich certyfikatów.
Pianka PUR cieszy się coraz większą popularnością – nie powinniśmy jej traktować jako materiału niebezpiecznego lub nienadającego się do ocieplania domu, ale jej zakup i montaż zawsze należy powierzyć profesjonalistom. Niektóre błędy mogą bowiem sprawić, że pianka PUR już po kilku miesiącach straci swoje właściwości.

Czy słabe ocieplenie może zniszczyć dach?
Kontrowersje pojawiające się wokół pianek natryskowych dotyczą także ich wpływu na elementy konstrukcyjne budynku – zwłaszcza więźbę dachową. Chociaż pianka nie chłonie wilgoci w takim stopniu jak wełna, to jednocześnie ogranicza paroprzepuszczalność konstrukcji. Jeśli drewno przed natryskiem nie zostało odpowiednio wysuszone, istnieje ryzyko jego zawilgocenia i rozwoju pleśni.
Przed rozpoczęciem prac wykonawca powinien skontrolować wilgotność drewna. Gorzej, jeśli zatrudniliśmy ekipę, która pominie ten krok. W wyniku zaniedbań, z pozoru dobrze ocieplony dach może po kilku latach wymagać gruntownego remontu z powodu gnijącej konstrukcji. Problematyczne są także przypadki, w których pianka pokrywa całe elementy konstrukcji bez możliwości późniejszej kontroli ich stanu – właściciel nie będzie mógł samodzielnie sprawdzić, czy nie doszło do zawilgocenia lub ataku szkodników.
Czy warto decydować się na ocieplenie domu pianką natryskową?
Ocieplenie z piany PUR przez jednych jest uważane za najlepszą dostępną metodę, a inni twierdzą, że to zbędny wydatek, który można zastąpić czymś tańszym i bezpieczniejszym dla zdrowia. Jeśli chcemy wykorzystać piankę natryskową, koniecznie sprawdźmy, czy dany produkt posiada niezbędne atesty – taki materiał powinien być przetestowany pod kątem emisji szkodliwych substancji. Najlepiej wybrać piankę o jasnym składzie chemicznym z gwarancją trwałości.
Montaż pianki natryskowej należy powierzyć w ręce certyfikowanego specjalisty. Prawidłowo wykonana praca zwiększy trwałość i bezpieczeństwo warstwy termoizolacyjnej. Pamiętajmy, że pianka natryskowa w wielu sytuacjach sprawdza się doskonale, ale źle dobrana lub nieprawidłowo położona może sprawiać mnóstwo problemów.
Termoizolacja domu to inwestycja na lata. Wybierając najtańsze rozwiązania wątpliwej jakości, raczej nie uda nam się zaoszczędzić w dłuższej perspektywie. Koszt naprawy konstrukcji i ewentualnych remontów może być bardzo wysoki. Do tego dochodzą kwestie zdrowotne – chemikalia z niesprawdzonych produktów mogą wpływać na pogorszenie samopoczucia i zwiększać ryzyko rozwoju niektórych chorób.