Chciał tanio, wyszło luksusowo! Zobacz dom z kontenerów morskich, który zaskoczył ekspertów

Większość inwestorów marzy o domu z cegły, ale on postawił na kontenery morskie. Pomysł wydawał się szalony, ale efekt końcowy zaskoczył nie tylko sąsiadów. Panu Maciejowi nie brakowało determinacji, pomysłowości i odwagi w realizacji nietypowego marzenia o własnych czterech kątach. Czy w budynku z kontenerów naprawdę da się komfortowo żyć?
Z tego artykułu dowiesz się:
Dom z kontenerów? Odważny pomysł pana Macieja
Ich dom na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od okolicznych budynków. Obiekt z poddaszem ma klasyczną, prostą bryłę, a jego minimalistyczna elewacja nie zdradza, że pod warstwą izolacji wcale nie znajdziemy tradycyjnego muru, tylko… kontenery! Ta idea zakiełkowała w głowie pana Macieja przypadkowo, kiedy wraz z żoną oglądał program telewizyjny, w którym jeden z irlandzkich architektów zaprojektował dom z kontenerów morskich. Małżonkom bardzo spodobał się ten pomysł – pierwsza koncepcja budowy ich gniazdka z kontenerów powstała w ciągu jednej nocy.
Mężczyzna pokazał swoje wyjątkowe mieszkanie w programie „Pomysł na dom”. Widzowie mogli zapoznać się zarówno z wnętrzami, jak i historią budowy obiektu oraz kosztami tej inwestycji. Wspomniany dom stanął w jednej z kaszubskich wsi. Budynek składa się z ośmiu kontenerów 40 HC o długości 12 metrów. Cztery z nich tworzą parter, a na piętrze postawiono dwa kontenery oraz dwie podłogi. Powierzchnia użytkowa domu pana Macieja wynosi około 200 m². W tym artykule przeczytasz więcej o domach z kontenerów morskich.
Budowa domu z kontenerów – czego nauczył się pan Maciej?
Bohater tej historii chciał wybudować dom z kontenerów od podstaw, dlatego nadzorował każdy etap tego przedsięwzięcia. Pan Maciej był obecny na placu budowy od pierwszego wbicia łopaty, a także czuwał nad tym, aby fabryka przygotowująca kontenery wycięła stal w odpowiednich miejscach. Mężczyzna wykonał wiele prac samodzielnie – to on oczyścił konstrukcję kontenerów oraz zaimpregnował ją środkami antykorozyjnymi. Pomagał też przy wykończeniu wnętrz – zajmował się szpachlowaniem i malowaniem.
Pan Maciej zwraca uwagę na to, że budowa domu z kontenerów morskich nie jest łatwa – szczególnie wtedy, gdy decydujemy się na zakup używanych elementów stalowych. W takim przypadku inwestor musi się upewnić, że dany kontener jest szczelny i ma stabilną konstrukcję. Kolejnym ważnym aspektem jest sprawdzenie, czy w takim kontenerze nie przewożono żadnych substancji, które mogły wsiąknąć w jego konstrukcję. Mężczyzna uważa, że najlepiej pozbyć się drewnianej podłogi takiego kontenera i przygotować nowy podkład.

Jak ocieplić dom z kontenerów?
Konstrukcja domu pana Macieja w stu procentach składa się ze stali i jest ocieplona tylko z jednej strony. Mimo wszystko jego mieszkańcy nie skarżą się na zbyt niską temperaturę. Rodzina twierdzi, że w najzimniejszy dzień, gdy na zewnątrz było -25 stopni Celsjusza, w budynku panowała przyjemna, 22-stopniowa temperatura. Obiekt został ocieplony panelami PIR o grubości 12 centymetrów, a dzięki zastosowaniu rekuperatora w budynku nie występują skroplenia.
Mężczyzna zrezygnował z tradycyjnego ogrzewania – w jego domu nie znajdziemy ani grzejników, ani typowego ogrzewania podłogowego. Pan Maciej wybrał maty na podczerwień, które są zasilane energią elektryczną. Zamontowano je pod panelami. To stosunkowo tanie rozwiązanie, bo na dachu domu z kontenerów pracuje instalacja fotowoltaiczna o dość dużych rozmiarach.
Ile kosztowała budowa domu z kontenerów?
Koszt budowy domu z kontenerów jest uzależniony od wielu czynników, jednak w tym przypadku kluczową rolę odgrywa cena stali. Pan Maciej podjął decyzję o postawieniu takiego budynku w 2020 roku, kiedy surowiec był jeszcze stosunkowo tani. Dzięki temu doprowadzenie obiektu do stanu deweloperskiego kosztowało go około 250 000–280 000 zł. To niewiele, tym bardziej że powierzchnia jego domu wynosi 200 m².
Na koszt wykończenia obiektu wpływają m.in. ceny materiałów budowlanych oraz stawki za robociznę. Warto przeprowadzić część prac samodzielnie – wtedy koszty inwestycji będą zdecydowanie niższe. Pan Maciej obliczył, że ten etap pochłonął około 2000–2500 zł/m². Cała inwestycja zamknęła się w kwocie 600 000 zł. Zapoznaj się z cenami najpopularniejszych projektów takich budynków – to prawdziwa gratka dla osób, które kochają niestandardowe rozwiązania. Budowa domu z kontenerów morskich wydaje się stosunkowo niedroga, ale trzeba pamiętać, że przeprowadzenie inwestycji wymaga sporej wiedzy i doświadczenia.