Genialny sposób na schłodzenie domu bez klimatyzacji! W Nowym Jorku jest wręcz obowiązkowy

Jak wiadomo, podczas najgorętszych dni w roku warto stawiać na jasne ubrania, ponieważ ciemne materiały przyciągają ciepło. Jak się okazuje, ma to odniesienie także do tematu chłodzenia budynków. Prosty zabieg pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniach, zmniejszenie rachunków i wspiera walkę z globalnym ociepleniem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Biała farba na dachu – jak to działa?
Trend ten został zbadany i przeanalizowany przez naukowców w wielu regionach świata. Dotarł także do wspólnoty mieszkaniowej w Nowym Sączu. Mieszkańcy przychodzą do spółdzielni z podziękowaniami, bo temperatura podczas lata w ich mieszkaniach w końcu przestała być tak bardzo uciążliwa – czytamy na łamach Gazety Wyborczej. Mowa o malowaniu dachu na biało. Ale dlaczego to działa?
Magia tkwi w tym, że białe dachy odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu obniżenie temperatury w budynkach jest znacznie łatwiejsze. Klasyczne ciemne pokrycia dachowe, takie jak papy, ciemne dachówki czy asfalt, mogą pochłaniać nawet do 90% energii słonecznej. Skutkuje to nagrzewaniem budynków: temperatura w pomieszczeniach wzrasta, mieszkańcy sięgają po klimatyzację, a rachunki za prąd rosną. Natomiast biały dach odbija znaczną część promieniowania słonecznego – mówi się nawet o 80-90% – a ciepło nie przenika do wnętrza budynku. Zjawisko to nazywane jest efektem albedo: im wyższe albedo, tym mniej energii cieplnej jest absorbowane.

Badania nad białymi dachami – czy to naprawdę ma sens?
Badania potwierdzają, że białe dachy naprawdę mają wpływ na temperaturę. Analizy przeprowadzone przez naukowców z Lawrence Berkeley National Laboratory w Kalifornii wskazują, że jasne pokrycia dachowe mogą obniżyć temperaturę dachu nawet o 30°C, dzięki czemu wnętrza budynków mogą stać się znacznie chłodniejsze. Również badania przeprowadzone w Federalnym Instytucie Technologicznym w Zurychu podają, że pomalowanie dachu na biało może obniżyć temperaturę we wnętrzu budynku nawet o 3°C.
Keith Oleson z National Center for Atmospheric Research w Boulder przeanalizował, co by się wydarzyło, gdyby każdy dach w każdym dużym mieście na świecie został pomalowany na biało. Jego badania wykazały, że mogłoby to pomóc obniżyć globalne maksymalne dzienne temperatury średnio o 0,63°C.
Co ciekawe, inne badania przeprowadzone w Zurychu wykazują, że jasne kolory i powierzchnie mogą mieć wpływ nie tylko na temperatury w budynkach i dużych miastach. Edouard Davin obliczył, że gdyby pola uprawne pozostały niezaorane zaraz po zbiorach, jasnokolorowe ściernisko odbijałoby nawet 30% światła słonecznego, co z kolei mogłoby obniżyć temperaturę niektórych obszarów wiejskich o 2°C.

Białe dachy na całym świecie
W krajach śródziemnomorskich od wieków maluje się domu na biało, by jasne płaszczyzny odbijały promienie słonecznie i zapobiegały nagrzewaniu wnętrz. Przykładem może być np. charakterystyczne Santorini w Grecji.
W Indiach zdecydowano się na pomalowanie dachów slumsów na biało. Późniejsze testy wykazały, że ta decyzja obniżyła temperaturę wewnątrz budynków o kilka stopni, tym samym zmniejszając zapotrzebowanie na używanie klimatyzacji.
Kilka lat temu, w 2017 roku, w Los Angeles rozpoczęto malowanie ulic na biało, czego celem miało być obniżenie temperatury asfaltu. Jak się okazało, jasne nawierzchnie znacznie poprawiły komfort w mieście.
Nowy Jork wprowadził zapisy o białych dachach do przepisów budowlanych już w 2012 roku. Wolontariusze pomalowali na biało ponad 900 tys. metrów kwadratowych dachów w mieście. Kalifornijskie przepisy budowlane nakazują stosowanie pokryć dachowych o dużych współczynnikach odbicia promieni słonecznych.

Białe dachy w Polsce
Grodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Nowym Sączu zdecydowała się na pomalowanie dachów z bitumicznej papy na biało. Jak czytamy na łamach Gazety Wyborczej: mieszkańcy najwyższych pięter twierdzą, że odczuli dzięki temu znaczną ulgę w sezonie letnim.
W Krakowie niektóre firmy i zarządcy obiektów przemysłowych stosują jasne powłoki na dachach. W większych miastach, np. w Warszawie i Poznaniu, naukowcy i urbaniści dyskutują o zastosowaniu białych dachów, jako remedium na miejską wyspę ciepła.
W praktyce, na razie, w Polsce w celu zniwelowania wysokich temperatur częściej stosuje się zielone dachy lub inne rozwiązania ekologiczne. Białe dachy mają jednak potencjał, który warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych i wzrostu średnich temperatur.
Źródła
- https://wyborcza.pl/7,177851,31750471,biala-farba-ratuje-klimat-prosty-sposob-jak-schlodzic-mieszkania.html
- https://www.energystar.gov/ia/partners/prod_development/revisions/downloads/roofs/Lawrence_Berkeley_National_Laboratory.pdf
- https://e360.yale.edu/features/urban-heat-can-white-roofs-help-cool-the-worlds-warming-cities