Zabrakło prądu? Te rzeczy musisz zrobić w pierwszej kolejności
Brak prądu w domu to sytuacja, która nie jest komfortowa. W czasach, gdy działanie wielu urządzeń zależy od elektryczności, przerwa w dostawie energii wywołać może niepokój. Co zrobić, gdy w domu nagle zabraknie prądu? Sprawdź kilka ważnych wskazówek.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sprawdź źródło problemu i przygotuj awaryjne światła
Najpierw ustal, czy przerwa spowodowana brakiem prądu dotyczy jedynie twojego mieszkania lub domu, czy może sąsiedzi również mają ten sam problem. W jaki sposób ustalić powód braku prądu?
- Zajrzyj do skrzynki z bezpiecznikami. Sprawdź, czy wszystkie przełączniki są w odpowiedniej pozycji. Bardzo możliwe, że doszło do przeciążenia instalacji elektrycznej lub przepalenia bezpiecznika.
- Popytaj sąsiadów, czy u nich jest taka sama sytuacja. Możliwe, że problem leży po stronie dostawcy energii.
- Skontaktuj się z dostawcą energii. Wielu dostawców ma infolinię lub aplikację mobilną, gdzie można sprawdzić aktualne przerwy w dostawie prądu.
Podczas przerwy w dostawie prądu jednym z pierwszych wyzwań jest brak światła – zwłaszcza wieczorem. Właśnie dlatego zawsze warto mieć w domu latarki z naładowanymi bateriami. Przydadzą się też świece, choć wymagają ostrożności w użytkowaniu. Bezpieczne i wygodne są lampki na baterie. Niezwykle pomocne mogą okazać się również powerbanki z lampką LED i telefony z latarkami.
Zabezpiecz żywność i pozostań w kontakcie z innymi
Brak prądu może wpłynąć na żywność przechowywaną w mieszkaniu. Zwłaszcza latem bywa to kłopotliwe. Aby uniknąć zepsucia się jedzenia, nie otwieraj za często drzwi zamrażarki i lodówki, gdyż w ten sposób możesz utracić chłód z urządzenia. Przenieś również najważniejsze produkty do zimniejszego miejsca – mogą to być torby termoizolacyjne. Masz dobre relacje z sąsiadami? Poproś ich o pomoc w przechowywaniu żywności, o ile mają prąd.
Podczas przerwy w dostawie prądu możesz stracić dostęp do ładowarek elektrycznych, telefonu stacjonarnego czy Wi-Fi. Aby pozostać w kontakcie z innymi, warto mieć naładowany powerbank – w razie potrzeby naładujesz nim telefon i nie stracisz łączności ze światem. W sytuacji kryzysowej warto mieć spisane kontakty w formie papierowej.
Zadbaj o temperaturę i odpowiednie urządzenia
Zimą brak prądu może wpłynąć na ogrzewanie, natomiast latem na działanie klimatyzacji. Aby zadbać o swój komfort w chłodne dni, warto używać ciepłych ubrań i koców. Jeśli masz piec na paliwo stałe, upewnij się, że działa niezależnie od energii elektrycznej. Rozważ również zakup agregatu prądotwórczego. Latem korzystaj z przenośnych wiatraków na baterie. Unikaj też nagrzewania wnętrza poprzez np. zasłanianie okien.
Jeśli przerwa w dostawie prądu jest długa, możesz rozważyć zakup agregatu prądotwórczego. Urządzenie pozwala tymczasowo zasilać najważniejsze sprzęty, np. lodówkę czy oświetlenie w domu. Agregat może być m.in. benzynowy lub gazowy. Używając go, postępuj zgodnie z instrukcją i przechowuj urządzenie w odpowiednio wentylowanym miejscu.
O czym trzeba pamiętać, gdy zabraknie prądu?
Świetnym pomysłem jest przygotowanie zestawu na wypadek awarii prądu. Zestaw ten powinien zawierać m.in. powerbanki, świeczki, latarki, zapałki, wodę butelkowaną, radio na baterie, apteczkę pierwszej pomocy i narzędzia typu multitool.
W przypadku długotrwałej awarii związanej z naprawami sprawdzaj komunikaty i przewidywany czas naprawy. Jeśli brak energii jest mocno uciążliwy (np. nie możesz przez to pracować zdalnie), rozważ przeniesienie się do rodziny lub znajomych.
Awaria nastąpiła niespodziewanie i długo nie ma prądu? Zadzwoń na pogotowie energetyczne (991). To ogólnopolski numer czynny 24/7 przez cały rok. Dzwoniąc, podaj wszelkie informacje dotyczące awarii prądu oraz swoją dokładną lokalizację. Pamiętaj o tym, aby najpierw zgłosić usterkę do pogotowia energetycznego. To dostawca prądu jest odpowiedzialny za usterkę, nie sprzedawca.