Co zrobić, żeby nie wiało z kratki wentylacyjnej? Te porady rozwiązują problem
Przesiadywanie w niektórych mieszkania w miejscach, w których znajdują się kratki wentylacyjne, może wzbudzać pewien dyskomfort. Najczęściej mówimy w tym przypadku o wywiewaniu z kanału wentylacyjnego zimnego powietrza. Na szczęście można znaleźć skuteczny sposób, dzięki któremu pozbędziemy się niechcianego uczucia. Wcześniej jednak warto dowiedzieć się, jaka jest dokładna przyczyna takiego stanu rzeczy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie są przyczyny wiania z kratki wentylacyjnej?
Zanim dowiemy się, w jaki sposób możemy skutecznie uporać się z nawiewem zimnego powietrza z kratki wentylacyjnej, warto zrozumieć, jaki proces zachodzi wewnątrz kanału. Gdy czujemy, że z kratki wentylacyjnego wywiewane jest nieprzyjemne, zimne powietrze, powinniśmy mieć na uwadze, że do czynienia mamy z procesem inwersji. Mianowicie chodzi tutaj o odwrócenie ciągu wentylacyjnego, czyli zachodzi tak zwany ciąg wsteczny.
Taki proces ma oczywiście swoją przyczynę. W tym przypadku podłożem inwersji jest zbyt mały nawiew powietrza. Najczęściej taki efekt odczuwamy, gdy powietrze w mieszkaniu osiąga wysoką temperaturę w wyniku ogrzewania. Wtedy również w kanale dymnym dochodzi do zwiększonego przepływu powietrza. Taki proces przyczynia się do tego, że w mieszkaniu dochodzi do spadku ciśnienia.
Pamiętajmy o tym, że w procesie spalania jest potrzebny tlen, czyli powietrze. Jeżeli dochodzi do spadku ciśnienia, wtedy powietrze potrzebne do tego procesu jest zasysane właśnie z kanału wentylacyjnego. To właśnie jest najczęstszy powód, dla którego do mieszkania trafia zimne powietrze przez kratkę wentylacyjną.
Jak wyeliminować nadmuch zimnego powietrza przez kratkę wentylacyjną?
Jeżeli już znamy główny powód, przez który dochodzi do niemiłego efektu wiania z kratki wentylacyjnej, będzie nam łatwiej się uporać z procesem inwersji. Najważniejsze jest to, aby zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia, czyli zwiększenie nawiewu powietrza do mieszkania. Istnieje przynajmniej kilka różnych sposobów, dzięki którym zwiększymy ilość napływającego powietrza do mieszkania.
Wśród nich wymienia się m.in:
- Zastosowanie nasady na komin wentylacyjny - dzięki takim zakończeniom kominków wentylacyjnych możemy sprawnie wyregulować ilość powietrza, jaka dociera do wnętrza mieszkania. Dodatkową zaletą tego typu nasad, jest również ochrona ciągu wentylacyjnego przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
- Zastosowanie nawiewników okiennych - niestety takie rozwiązanie nadal nie jest stosowane w starym budownictwie, w którym nie zostały jeszcze wymienione na okna, które posiadają nawiewniki w standardzie. Dzięki nawiewnikom okiennym dbamy o dopływ świeżego powietrza z zewnątrz do wnętrza. Jednocześnie nie generują one strat ciepła, co oczywiście jest bardzo ważne w sezonie grzewczym.
- Regularne wietrzenie mieszkania - wielu osobom wydaje się, że w czasie sezonu grzewczego pod żadnym pozorem nie można otwierać okien. Rzeczywiście jest w tym pewna logika chroniąca przed stratą ciepła, co wiązałoby się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Ale jak sami widzimy, dostarczenie świeżego powietrza do wnętrza jest konieczne. Zatem warto nauczyć się właściwie wietrzyć mieszkanie, tak aby uniknąć strat ciepła, ale jednocześnie uzyskać zamierzony efekt. Najlepiej jest wietrzyć mieszkanie przez kilka minut, otwierając kilka okien jednocześnie. Należy pamiętać o tym, aby na ten czas zakręcić grzejniki. W ciągu kilku minut swobodnie wywietrzymy pomieszczenie, ale jednocześnie ciepło zakumulowane na powierzchniach ścian lub mebli, nie ucieknie.
Czego nie należy robić w przypadku wiania z kratki wentylacyjnej?
Niestety nadal część osób nadal chce rozwiązać problem wiania z kratki wentylacyjnej dość powierzchownie. W takim przypadku decydują się po prostu na zaklejenie kratki wentylacyjnej, aby uniknąć nieprzyjemnego chłodu, jaki “wpada” do pomieszczenia. Chociaż teoretycznie usuwamy uciążliwy problem, to jednak narażamy się na bardzo poważne niebezpieczeństwo.
Brak prawidłowo działającej wentylacji, może doprowadzić w sezonie grzewczym do nagromadzenia niebezpiecznego gazu, jakim jest tlenek węgla, czyli czadu. Już przy podwyższonym stężeniu czadu w powietrzu możemy po kilku godzinach odczuwać bóle głowy, a także zmęczenie. Natomiast, jeżeli stężenie tlenku węgla wynosi ok. 450 mg/m3, to w ciągu 1-2 godzin mogą pojawić się silne objawy świadczące o zatruciu. Do takich objawów zaliczają się wymioty, apatia, czy też nagłe osłabienie. Przy jeszcze dwukrotnie wyższym stężeniu tlenku węgla, może dojść nawet do zapaści, a nawet śmierci.
Jak widzimy, nie warto w żaden sposób ingerować w kratkę wentylacyjną tak, aby ją zakleić, czy usunąć, ponieważ możemy doprowadzić do poważnych, a nawet krytycznych skutków związanych z zatruciem czadem. Oczywiście może dojść do innych skutków wynikających z zaklejenia kratki wentylacyjnej. Tutaj przede wszystkim wymienia się m.in. wzrost wilgoci powietrza, co prowadzi do rozwoju grzybów w budynku, problemy zdrowotne związane z przewlekłymi chorobami, takimi jak astma, czy też alergia wziewna, jak i również pojawienie się szronu na szybach w czasie mroźnych dni.