Czy AI wyprze architektów? Zobacz, czy budynki będą projektowane wyłącznie przez sztuczną inteligencję

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w architekturze
Sztuczna inteligencja (AI) - wpływ na życie oraz możliwość zastępowania człowieka w różnych profesjach, fot. Tom
ikona podziel się
Opublikowano: 19.01.2024 r., 11:00 | Autor: Katarzyna Barczyk
Niepodważalnie żyjemy w czasach rewolucji sztucznej inteligencji. Praktycznie z miesiąca na miesiąc obserwujemy, jaki wpływ AI ma na poszczególne dziedziny życia. Pojawia się pytanie, czy sztuczna inteligencja wyprze architektów? Na pewno ma już ona bardzo duży wpływ na ich pracę, co potwierdza jeden z najsłynniejszych architektów Patrik Schumacher.

Czym jest sztuczna inteligencja, i w jaki sposób wpływa na świat?

W ostatnim czasie pojęcia takie jak AI, czy też sztuczna inteligencja naprzemiennie pojawiają się coraz częściej w branży IT. Artificial Intelligence, czyli AI, to nic innego jak aplikacje, które są w stanie wykonywać skomplikowane zadania bez udziału człowieka. Specjalne oprogramowania są skonstruowane w taki sposób, aby odbierać poszczególne dane, a następnie je odpowiednio przetworzyć i zareagować.

Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak różnych dziedzinach korzystamy nieświadomie z możliwości sztucznej inteligencji. Chociaż oczywiście w ostatnim czasie rozwój AI zdecydowanie przyspieszył.

Do przykładów sztucznej inteligencji, z której korzystamy niemalże codziennie, zaliczają się takie narzędzia jak:

 • Asystenci głosowi i Chatboty - oprogramowania, które są nazywane asystentami głosowymi, zostały stworzone w taki sposób, aby rozpoznawać naturalną mowę, a także na nią reagować. Do popularnych asystentów mowy zaliczają się, chociażby Google Assistant, czy też Amazon Alexa. Wykorzystując takie narzędzie, możemy głosowo wyszukać informacje na interesujący nas temat lub też wdać się w rozmowę z asystentem głosowym. Chatboty najczęściej wykorzystywane są w e-commerce. Dzięki nim klienci uzyskują natychmiastową pomoc 24 h/dobę, 7 dni w tygodniu, bez konieczności łączenia się z konsultantami. Zobacz, w jaki sposób możesz wykorzystać bota do swojego biznesu.
 • ChatGPT - narzędzie opracowane przez OpenAI jest niczym innym, niż wirtualnym człowiekiem, który jest w stanie odpowiedzieć na każde pytanie. Fenomen, jakim wyróżnia się ChatGPT jest fakt, iż w ciągu 5 dni od jego wypuszczenia, skupił wokół siebie ponad milion zainteresowanych. Dla porównania poprzednim rekordzistą był Instagram, jakiemu zainteresowanie tak dużej liczby użytkowników zajęło 2,5 miesiąca.
 • Autonomiczne pojazdy - świat motoryzacji cały czas dąży do tego, aby stworzyć całkowicie autonomiczny pojazd. To nie jest już urywek z filmu science-fiction, ale realne prognozy Instytutu Transportu Samochodowego. Pierwsze pojazdy autonomiczne mają pojawić się na polskich drogach już w 2030 r. Dzięki możliwościom sztucznej inteligencji wykorzystanego w motoryzacji przewiduje się, iż nowe samochody będą przyczyniać się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, a także obniżenie liczby wypadków samochodowych. Ponadto ITS prognozuje, zmniejszenie zapotrzebowania na kierowców o 10%.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi architektów?

Chociaż niewątpliwie jesteśmy świadkami dynamicznie rozwijającej się sztucznej inteligencji, to jeszcze daleko jest do całkowitego zastąpienia człowieka. Architekci nie od dziś próbują cały czas pokonywać wszelkie ograniczenia narzucone przez technologie lub uwarunkowania naturalne. Przykładem jest chociażby budowanie obiektów na terenach aktywnych sejsmicznie lub też stawianie coraz wyższych wieżowców.

Czy sztuczna inteligencja jest w stanie wyprzeć pracę człowieka przy projektowaniu budynków? Nie jest to na razie możliwe, ale już AI stanowi bardzo dużą pomoc w tej dziedzinie. Póki co, zobacz, ile musisz zapłacić architektowi za projekt domu.

Jeden z najsłynniejszych architektów Patrik Schumacher przyznaje, że korzysta z generatorów AI przy swoich projektach. Właściciel jednego z najsłynniejszego studia architektonicznego Zaha Hadid Architects wykorzystuje generatorów sztucznej inteligencji, które odpowiedzialne są za przetwarzanie tekstu na projekt.

Patrik Schumacher przyznał, że jego projekty są wspomagane takimi narzędziami, jak Stable Diffusion, Midjourney, czy też DALL-E 2. Warto wspomnieć, że brytyjskie studio projektowe Zaha Hadid Architects zostało założone przez Zahę Hadid, architektkę pochodzącą z Iraku. Była pierwszą kobietą, która w 2004 roku została uhonorowana specjalną Nagrodą Pritzkera. Jej studio architektoniczne ma na swoim koncie m.in. Galaxy Soho w Pekinie, Operę w Kanton, skocznię narciarską Bergisel w Innsbrucku czy też fabrykę samochodów BMW w pobliżu Lipska.

Zaha Hadid wypracowała osobliwy styl, który łączy w sobie cechy futuryzmu i neofuturyzmu, ale mocno skupiając się na plastycznym wpisaniu bryły obiektu w krajobraz. W jej projektach widoczne były również wpływy polskiego malarza Kazimierza Malewicza. Po jej śmierci w 2016 r. studio projektowe Zaha Hadid Architects zostało przejęte przez Patrika Schumachera. Architekt wykorzystuje sztuczną inteligencję do kontynuowania stylu, który zapoczątkowała Zaha Hadid. Obecnie studio zajmuje się projektami Wieży C w Chinach, portu w Tallinie, czy też Western Sydney Airport.

Projektowanie budynków przy pomocy oprogramowań
Wizualizacja projektu architektonicznego - czy sztuczna inteligencja ma szansę wyprzeć zawód architekta, fot. Sergey Nivens

Sztuczna inteligencja w budownictwie

Jak łatwo można się domyślać, sztuczna inteligencja jest już pomocnym narzędziem nie tylko w architekturze, ale również w budownictwie. Programy AI wspierają skomplikowane procesy w planowaniu urbanistycznym, pomagają dostosować optymalne parametry, które odpowiadają za izolację cieplną, ogrzewanie, czy też wentylację, jak i również wspierać śledzenie postępów w budowie.

Chociaż udział sztucznej inteligencji w budownictwie oraz architekturze jest coraz większy, nadal jeszcze oprogramowania nie są w stanie całkowicie zastąpić człowieka. Jednak należy pamiętać o tym, iż narzędzia AI bazują wyłącznie na algorytmach oraz danych, które nadal są wprowadzane przez ludzi. Ponadto w każdej dziedzinie życia, mamy do czynienia z czynnikiem ludzkim, czyli nieprzewidywalnymi sytuacjami, na które laboratoryjne wyniki nie zawsze dają rozwiązanie.

Źródła:

 • https://geekweek.interia.pl/raport-rok-2023-w-technologii/news-miasta-przyszlosci-juz-powstaja-zmienilo-sie-to-jak-bedziemy,nId,7248642
 • https://startup.pfr.pl/pl/aktualnosci/co-jest-chat-gpt-jak-i-do-czego-go-uzywac/
 • https://studiamba.merito.pl/baza-wiedzy/sztuczna-inteligencja-w-zyciu-codziennym-praktyczne-zastosowania
 • https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20200827STO85804/sztuczna-inteligencja-co-to-jest-i-jakie-ma-zastosowania
 • https://www.oracle.com/pl/artificial-intelligence/what-is-ai/
 • https://gazeta.sgh.waw.pl/meritum/rewolucja-ai
 • https://moto.rp.pl/innowacje/art36496051-w-2030-roku-pojawia-sie-na-polskich-drogach-pierwsze-autonomiczne-auta
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Zaha_Hadid_Architects
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaha_Hadid
 • https://mieszkaj.skanska.pl/blog/architektura-i-design/ai-w-budownictwie-jak-sztuczna-inteligencja-wspiera-architektow/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto