Czym ugasić pożar? Nie zawsze dobra będzie woda!
Niekontrolowane pojawienie się ognia w domu lub na terenie posesji może się zdarzyć każdemu. W niektórych sytuacjach wystarczy tylko iskra, aby doszło do pożaru, szczególnie w przypadku łatwopalnych materiałów. Warto w takim razie dowiedzieć się, w jaki sposób ugasimy pożar, a także, jakich środków gaśniczych należy używać w przypadku określonych materiałów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje środków gaśniczych
Środki gaśnicze to produkty chemiczne lub naturalne, dzięki którym możemy opanować ogień. Do procesu spalania dochodzi, kiedy mamy do czynienia z paliwem, tlenem, a także wysoką temperaturą. Jeżeli dojdzie do zapalenia się konkretnego paliwa, czyli materiału, to przy sprzyjających warunkach ogień będzie się rozprzestrzeniał. Natomiast po wyeliminowaniu jednego z powyższych czynników, ugasimy pożar.
Wśród naturalnych środków gaśniczych wymienia się wodę, piasek, czy też dwutlenek węgla. Przy czym w przypadku dwutlenku węgla, chociaż występuje on naturalnie w atmosferze, to należy kupić specjalną gaśnicę wypełnioną tym gazem.
Natomiast do chemicznych lub fizycznych środków gaśniczych, które możemy kupić, zaliczymy:
- Gaśnicę pianową - zalicza się do najpopularniejszego środka gaśniczego. Wewnątrz gaśnicy wykonanej z metalu, znajdują się środki alkaliczne, które występują w środku pianotwórczym w roztworze wodnym. Oprócz tego w osobnym pojemniku znajduje się kwas, który miesza się z poprzednią cieczą na skutek uruchomienia gaśnicy. Pod wpływem wysokiego ciśnienia dochodzi do wyrzutu piany na zewnątrz.
- Gaśnicę proszkową - tego typu gaśnica jest zbudowana z cylindra, w którym znajduje się azot wraz z proszkiem gaśniczym. W innych typach gaśnic proszkowych mamy do czynienia z nabojem CO2. Chcąc zastosować gaśnicę proszkową, wystarczy jedynie wyjąć zawleczkę zabezpieczającą i w tym samym momencie kierujemy gaśnicę na ogień. Bardzo ważne jest to, aby nie mieć kontaktu proszku gaśniczego ze skórą, ponieważ może dojść do silnych podrażnień.
- Gaśnicę śniegową - gaśnica wypełniona jest dwutlenkiem węgla w stanie ciekłym. Natomiast po uruchomieniu gaśnicy, czyli po otwarciu zaworu, dwutlenek węgla przechodzi w stan gazowy. Dzieje się to pod wpływem wysokiego ciśnienia, dlatego gaz osiąga temperaturę -78 stopni Celsjusza, co powoduje, że pojawia się warstwa suchego lodu. Tym samym dwutlenek węgla pod taką postacią skutecznie odcina dopływ tlenu, a także znacznie obniża temperaturę palącego się materiału.
- Gaśnicę halonową - nie jest to obecnie polecany rodzaj gaśnicy ze względu na szkodliwe działanie gazów, które wydzielają się podczas jej uruchomienia
- Koc gaśniczy - wykonany z niepalnego materiału, którym jest Kevlar lub włókno szklane. Zaletą koca gaśniczego jest to, że nie przewodzi on również prądu. Aby taki koc spełniał swoją rolę, musi wykazywać się odpornością na temperaturę wynoszącą do 450 stopni Celsjusza. Te oraz pozostałe wymagania reguluje norma PN-EN 1869:1999, a także posiadać świadectwo wystawione przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej.
Jakimi środkami gaśniczymi gasić konkretne materiały?
Okazuje się, że pewnych palących się materiałów nie należy gasić przy pomocy uniwersalnych środków gaśniczych, czy też wody. W innym przypadku może dojść na przykład do rozprzestrzenienia ognia lub nawet porażenia prądem. Dobrze jest zatem dowiedzieć się, jaki środek gaśniczy możemy wykorzystać w przypadku pożaru konkretnych materiałów.
Warto pamiętać o poniższych zasadach:
- Urządzeń elektrycznych pod napięciem, paliw, oleju, tłuszczy, metali, czy też karbidu nigdy nie gasimy przy pomocy wody
- Do gaszenia urządzeń elektrycznych lub elektronicznych pod napięciem, nie gasimy również przy pomocy gaśnicy pianowej. Natomiast takie pożary gasimy, wykorzystując proszki gaśnicze, halony, bądź dwutlenek węgla.
- Ciała stałe, które wyróżniają się organicznym pochodzeniem, z powodzeniem ugasimy przy pomocy wody, proszków gaśniczych, piany gaśniczej, czy też dwutlenku węgla
- Benzynę, parafinę, smołę, plastik, a także pozostałe tworzywa sztuczne, jak i również ciecze palne, najlepiej gasić przy pomocy piany gaśniczej, proszków gaśniczych, a także dwutlenku węgla
- Do palących się metali, takich jak uran, magnez, czy też sód, należy stosować wyłącznie dedykowane proszki gaśnicze
Gaszenie pożaru i wezwanie Straży Pożarnej
Zawsze w przypadku wybuchu pożaru, należy szybko, ale realnie ocenić swoje możliwości względem sytuacji, w której się znaleźliśmy. Ważne jest to, aby ocenić, czy dysponujemy środkiem gaśniczym, dzięki jakiemu ugasimy pożar. Ponadto musimy ocenić realne zagrożenie rozprzestrzenienia się ognia, dojścia do wybuchu lub zagrożenia zdrowia i życia osób znajdujących się w pobliżu.
W związku z tym może okazać się, że jedynym rozwiązaniem, aby nie doszło do tragedii, będzie wezwanie Straży Pożarnej. W tym celu dzwonimy pod nr 998. Następnie podajemy swoje dane, konkretnie opisujemy swoją sytuację, a także czekamy na przyjęcie zgłoszenia przez dyspozytora. Oprócz tego staramy się sprawdzić, czy na terenie zagrożonym pożarem znajdują się osoby, które trzeba poinformować niezwłocznie o konieczności ewakuacji.
Źródła:
- https://www.znakowo.pl/blog/koc-gasniczy/
- https://www.znakowo.pl/blog/gasnica-sniegowa-do-czego-sluzy/
- https://sklep-ppoz.pl/do-czego-sluzy-gasnica-proszkowa
- http://www.osp.pniewy.wlkp.pl/pl/srodki-gasnicze