Coca-Cola na plamy z oleju? Zdziwisz się, jak dobrze działa na kostkę brukową

Kostka brukowa to powszechnie stosowany materiał budowlany, który od lat cieszy się ogromną popularnością w aranżacjach przestrzeni wokół domów i obiektów użyteczności publicznej. Jest to rozwiązanie praktyczne i estetyczne – o ile potrafimy o kostkę zadbać.
Z tego artykułu dowiesz się:
Praktyczna i estetyczna
Prefabrykowany materiał budowlany, wykonywany z betonu, kamienia lub materiałów ceramicznych to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy oczekują trwałości i funkcjonalności, ale cenią także aspekty estetyczne. Kostka brukowa wykorzystywana jest do tworzenia różnych nawierzchni – od reprezentacyjnych podjazdów, przez eleganckie chodniki, tarasy, po place rekreacyjne.
Ogromną zaletą kostki brukowej jest przede wszystkim wysoka wytrzymałość na obciążenia i zmienne warunki atmosferyczne. Kolejne zalety to prostymontaż i nieskomplikowane zasady konserwacji. Plusy dla estetów to szeroka gama kolorów, kształtów i wzorów, które pobudzająkreatywność. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach kostka brukowa jest prawdziwym faworytem wśród materiałów stosowanych w architekturze krajobrazu i budownictwie. Jest polecana przez architektów, projektantów, pracowników marketów budowlanych i samych użytkowników.
Poczytaj więcej na temat kostki brukowej.
Konserwacja ma znaczenie
Jednak aby kostka brukowa przez długie lata dobrze się prezentowała i zachowała funkcjonalność, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i regularne czyszczenie. Nie jest to trudne. W tym artykule przedstawimy skuteczne metody i triki, które pomogą utrzymać kostkę w doskonałym stanie.
Przede wszystkim warto pamiętać, że to systematyczność jest kluczem do sukcesu i głównie dzięki systematycznej pracy uda nam się zachować estetykę kostki brukowej. Szczególnie ważne jest odczyszczenie nawierzchni zaraz po zimie. Z kolei jesienią należy regularnie usuwać liście. Rozwiązaniem dla tych, którzy nie sąszczególnie systematyczni, albo nie mają możliwości, by regularnie dbać o kostkę, są dostępne w sklepach impregnaty. Preparatów mamy do wyboru sporo. Jakość jest różna, ale po zastosowaniu ochrona utrzymuje się średnio 2-4 lata.
Jest też kilka trików, które przydadzą się tym, którzy impregnatu nie zastosowali.

Czyszczenie kostki brukowej - proste triki
Ważna wskazówka: przed zastasowaniem jakiegokolwiek preparatu, nawet pozornie bezpiecznego dla kostki brukowej,warto go przetestować na małym kawałku nawierzchni. Będziemy mieć wówczas pewność, że nie narazimy kostki na przebarwienia.
Każdy z nas ma w domu mydło w płynie albo płyn do naczyń. Można je połączyć z wodą i wykorzystać także do czyszczenia kostki brukowej. Najlepiej sprawdza się proporcja 3:1. To naprawdę prosty i ekonomiczny sposób. W przypadku plam z oleju warto zwiększyć ilość płynu do naczyń i lepiej używać ciepłej wody.
Na większe zabrudzenia sprawdza się ocet. Jest też niezastąpiony w walce z mchem czy przebijającymi się przez szczeliny chwastami. Ocet należy połączyć z wodą w proporcji 2:1. Równie warta uwagi jest soda oczyszczona. Można zrobić z niej pastę, łącząc z niewielką ilością zwykłej wody lub wody utlenionej – działa wówczas podobnie jak ocet i świetnie radzi sobie z niepożądaną roślinnością.
Plamy ze smaru lub oleju? Spokojnie. Poradzi sobie z tym Coca-Cola albo Pepsi. Wystarczy zawartość butelki lub puszki wylać na zanieczyszczoną powierzchnię, zostawić na noc, a rano przetrzeć i obficie spłukać wodą.
W marketach znajdziemy także różne gadżety, które mogą ułatwić nam zadanie. Fantastycznym gadżetem jest myjka ciśnieniowa. Silny strumień wody doskonale sobie radzi z zabrudzeniami i spłukiwaniem użytych preparatów, na przykład resztek pasty z sody oczyszczonej. Są także specjalne myjki do kostki brukowej. Jeśli więc wyobrażamy sobie, że czyszczenie nawierzchni to praca na klęczkach i wiele godzin szorowania przy pomocy silnej chemii, to możemy odetchnąć.
Szukasz inspiracji? Zajrzyj tutaj.