Do kogo może zapukać ankieter GUS?
Główny Urząd Statystyczny wysłał do Polaków ponad 23 tys. pism. GUS prowadzi badania, w związku z czym niektórzy mogą na dniach spodziewać się wizyty ankietera. Badania skupiają się na warunkach mieszkaniowych, źródłach dochodu, poziomie życia i sytuacji materialnej ankietowanych. Sprawdź, do kogo może zapukać ankieter GUS.
Z tego artykułu dowiesz się:
Po co GUS przeprowadza badanie?
Najważniejsze informacje dotyczące gospodarki i finansów w naszym kraju sprawdzić możemy dzięki Głównemu Urzędowi Statystycznemu. GUS jest instytucją pozyskującą dane na wiele sposobów, m.in. poprzez przeprowadzanie bezpośrednich ankiet wśród Polaków. 22 kwietnia 2024 r. wystartowała kolejna taka akcja.
Polacy otrzymują pisma do osobistych skrzynek pocztowych. Właśnie w takich pismach pojawia się informacja zapowiadająca wizyty ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego. W związku z ankietą z końca kwietnia ankieterzy pytają Polaków o m.in. poziom życia, warunki mieszkaniowe, źródła dochodów i sytuację materialną. Pod każdym pismem doręczanym do skrzynki podpisuje się prezes GUS, Dominik Rozkrut.
Jaki jest cel badania GUS? Otóż pozyskanie aktualnych danych, porównywalnych na poziomie krajów UE, które dotyczą dochodów, wykluczenia społecznego, dochodów oraz innych aspektów warunków życia.
O co może zapytać ankieter?
Główny Urząd Statystyczny może zapytać o wiele rzeczy związanych z badaniem, m.in.:
- warunki mieszkaniowe,
- poziom i źródła dochodów,
- sytuację materialną,
- stopień zaspokojenia podstawowych potrzeb,
- stan zdrowia,
- opiekę formalną nad dziećmi,
- uczestnictwo w procesie edukacji,
- aktywność ekonomiczną na rynku pracy,
- cechy demograficzne respondentów.
Poza głównym badaniem regularnie przeprowadzane są również badania modułowe, które skupiają się na ocenie, jak zaspokajane są potrzeby dzieci pod względem społecznym, ekonomicznym i zdrowotnym. Badania skupiają się również na ocenie dostępu do konkretnych usług.
Czy ankieter może przyjść do twojego domu?
Nie wszyscy zostali objęci badaniem, dlatego ankieterzy nie pojawią się u każdego. Wśród Polaków wylosowano ponad 23 tysiące respondentów. Ankieter może przeprowadzić wywiad nie tylko osobiście, ale również telefonicznie. Istnieje również opcja skorzystania z samospisu internetowego, który obejmuje pytania z formularza indywidualnego.
Uważaj jednak, aby nie pomylić ankietera GUS z przestępcą! Ankieter statystyki publicznej to pracownik urzędu statystycznego na terenie wybranego województwa. Musi mieć przy sobie legitymację ze zdjęciem oraz upoważnienie do przeprowadzenia badania. Gdy zadzwoni, możesz sprawdzić, czy w danym czasie przeprowadzane jest badanie – wystarczy zajrzeć na stronę GUS. Możesz również zweryfikować tożsamość ankietera, dzwoniąc na infolinię pod numer 22 279 99 99. Infolinia czynna jest w pon-pt w godzinach 8:00-15:00.
Badania prowadzone przez GUS na terenie całego kraju potrwają do 26 czerwca 2024 roku.
Źródła:
- https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/beda-odwiedzac-domy-i-pytac-o-dochody-akcja-potrwa-dwa-miesiace/fwbdj9f
- https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/9500262,ankieter-zapuka-do-drzwi-i-zapyta-o-dochody-badania-gus-w-calej-polsc.html
- https://www.fakt.pl/pieniadze/polacy-dostaja-dziwne-listy-urzednicy-pytaja-o-prywatne-sprawy/b96hbq8