IKEA skupuje stare meble. Zobacz, na jakich warunkach możesz sprzedać niepotrzebne wyposażenie

Kobieta robiąca zakupy w IKEA, możliwa sprzedaż używanych mebli do salonów IKEA
Korzystne warunki skupu mebli w sieci sklepów IKEA, fot. lightpoet
ikona podziel się
Opublikowano: 29.04.2024 r., 20:18 | Autor: Katarzyna Barczyk
Nie od dziś wiadomo, że IKEA stara się rozwijać się zgodnie z ekologicznym podejściem. W ofertach nie brakuje produktów wykonanych z naturalnych surowców lub całkowicie pozyskanych w ramach recyklingu. Jednak tym razem szwedzka firma postanowiła pójść krok dalej. To właśnie dzięki temu podejściu mamy możliwie wielkopowierzchniowym sklepom sprzedać swoje stare meble.

IKEA daje meblom nowe życie

Już dużo wcześniej IKEA propagowała ideę uwalniania rzeczy. Oczywiście główny zamysł dotyczy mebli, ale można go z powodzeniem przenieść również na wszystkie przedmioty, którymi się otaczamy. Mowa jest o rzeczach, z których już od dawna nie korzystamy, tym samym na dawanie im drugiego życia.

Mowa jest nie tylko od ich odsprzedaniu lub podarowaniu innym osobom. Często stare meble idealnie nadają się do recyklingu, dzięki czemu można zmienić ich wygląd lub nawet nadać zupełnie nową funkcjonalność. Okazuje się, że IKEA nie tylko namawia swoich klientów do zrównoważonego stylu życia, ale również sama nie pozostaje gołosłowna. Sieć sklepów meblowych w 2020 r. otworzyła w Eskilstuna na terenie Szwecji pierwszy sklep, w którym oferowane są odnowione stare meble. Zobacz, jakie blaty proponuje IKEA.

Jakie meble mogę sprzedać do sklepu IKEA?

Główną ideą salonów IKEA jest danie drugiego życia meblom, które zostały wyprodukowane przez firmę. Należy jednak mieć na uwadze, że do salonów przynoszone powinny być meble, które zostały zakupione nie wcześniej niż 2 stycznia 2016 roku. Na szczęście klienci chcący odsprzedaż używane meble, nie muszą pokazywać żadnego rachunku lub paragonu.

Bardzo ważne jest również to, że osobami sprzedającymi używane meble marki IKEA muszą być osobami fizycznymi. Natomiast z możliwości odsprzedaży takich mebli nie mogą skorzystać przedsiębiorstwa. Należy mieć również na uwadze, że nie wszystkie meble będą brane pod uwagę. Do takich mebli zaliczają się głównie kredensy, szafki, komody, biurka, stoły, regały, meble dziecięce nietapicerowane, czy też krzesła, które również nie posiadają tapicerki. Pełna lista mebli, które skupuje IKEA, znajduje się na stronie sieciówki.

Ile możesz zyskać na sprzedaży używanych mebli IKEA

Jeżeli jesteśmy zainteresowani sprzedażą używanych mebli do salonu IKEA, to na pewno chcemy się dowiedzieć, jaką kwotę możemy uzyskać w zamian. Taką wycenę możemy już przeprowadzić online. Warto jednak kierować się ogólną zasadą, która została ustalona przez sieć sklepów meblowych.

W takim przypadku możemy uzyskać nawet:

  • 50% wartości mebli - jeżeli te nie noszą żadnych śladów użytkowania i wyglądają “jak nowe”.
  • 40% wartości mebli - jeżeli te noszą tylko lekkie ślady użytkowania
  • 30% wartości mebli - jeśli te noszą zauważalne ślady użytkowania mebli

Ponadto IKEA zastrzega sobie, że może odmówić przyjęcia mebli, jeżeli nie znajdują się one na liście asortymentu lub są na tyle zniszczone, bądź zepsute, że nie nadają się do dalszego użytku. W regulaminie również wyjaśniono sytuacje, w których klient może upierać się do wyższej ceny za sprzedawany produkt. Ostateczna cena zawsze będzie proponowana przez sprzedawcę.

Tym samym IKEA informuje, że nie odpowiada za meble, które nie spełniają warunków skupu, albo też są na tyle zniszczone, że nie mogą być odkupione. Za składowanie odpadów w postaci takich mebli odpowiadają już sami klienci.

Sposób rozliczenia za używane meble

Kolejnym aspektem, który jest obiektem zainteresowania osób zainteresowanych akcją, oczywiście będzie sposób rozliczenia. Na pewno nie możemy liczyć na gotówkę, którą będziemy mogli wydać w dowolnym miejscu. IKEA z tego tytułu proponuje Kartę refundacyjną IKEA, na której znajdą się środki za odkupione meble.

W ten sposób zyskane pieniądze możemy przeznaczyć na zakup nowych produktów w salonach sieci IKEA. Nie musimy się martwić ograniczonym czasem podejmowania decyzji zakupowych, ponieważ karta będzie ważna bezterminowo. Produkty, które są skupowane przez IKEA, będą udostępniane w dziale Okazje na Okrągło. W ten sposób osoby zainteresowane zakupami używanych mebli, które chcą od razu ocenić ich stan, będą miały do tego okazję właśnie w sklepach IKEA.

Wózek sklepowy sieci IKEA, skandynawska sieć meblowa organizuje skup mebli
Warunki, na jakich można sprzedać używane meble w salonach IKEA, fot. filmbildfabrik

Pozostałe warunki dotyczące odsprzedaży mebli IKEA

Oddając meble do skupu w salonach sieci IKEA, powinniśmy dostarczyć je w odpowiednim stanie. Przede wszystkim muszą one być zmontowane, a także pozbawione jakichkolwiek przeróbek. Oprócz tego musimy zadbać, aby nasze meble były czyste. Nie zostaną przyjęte produkty, które są zakurzone, poplamione lub w inny sposób pobrudzone.

Ponadto nałożone są pewne limity. W trakcie jednej transakcji maksymalna kwota ze sprzedaży używanych mebli nie może przekroczyć sumy 1000 zł. Poza tym nie można sprzedać zbyt dużej ilości konkretnych mebli, która by przekroczyła średnią liczbę wyposażenia przeciętnego gospodarstwa domowego. Zobacz też, jakie meble ogrodowe kupisz w salonach sieci IKEA.

Źródła:

  • https://www.ikea.com/pl/pl/customer-service/services/buy-back/
  • https://www.ikea.com/pl/pl/customer-service/services/buy-back-quote/
  • https://www.ikea.com/pl/pl/this-is-ikea/design/krok-3-uwolnienie-pube351e980
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto