Ile grzybów można wynieść z lasu? Są wyjątki i kary do nawet 5 tys. zł!
Polska jest jednym z najbardziej przyjaznych krajów europejskich dla grzybiarzy. Zwłaszcza w okresie jesiennym to popularna forma spędzania czasu. W naszych lasach grzyby można zbierać niemal bez limitu. O czym należy pamiętać, wybierając się na grzyby? Ile grzybów może wynieść z lasu jedna osoba? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Limit grzybów w lesie – czy jest obowiązkowy?
W polskim prawie nie ma przyjętych zasad co do limitu ilości grzybów zbieranych w lesie. Wobec tego osoby zbierające grzyby na własny użytek mogą swobodnie wynosić je z lasu bez obaw, że przekroczą normę ilościową. Trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją wyjątki od tej reguły. Wiele zależy od dokładnej lokalizacji, rodzaju lasu czy przepisów dotyczących okolicy.
Dla przykładu w parkach narodowych i rezerwatach przyrody zbieranie grzybów jest całkowicie zabronione. Nie można z nich wynieść ani jednego grzyba. W niektórych miejscach obowiązują też specjalne przepisy, które mają na celu ochronę rzadkich gatunków grzybów albo ekosystemu leśnego. Zanim wybierzesz się do lasu, koniecznie zapoznaj się z regulacjami, które dotyczą terenu, w którym zamierzasz zbierać grzyby.
Chronione grzyby w Polsce
Nie wszystkie grzyby w Polsce można wynosić z lasów. Istnieje lista gatunków grzybów chronionych, których zbieranie jest surowo zabronione. Oto kilka przykładowych grzybów, których nie wolno wynosić z lasu w naszym kraju:
- borowik korzeniasty,
- opieńka torfowiskowa,
- gwiazdosz angielski,
- kolczakówka piekąca,
- sarniak szorstki,
- pniarek lekarski,
- maślak trydencki,
- soplówka jeżowata,
- trufla wgłębiona,
- inne.
W polskich lasach mamy minimum 50 gatunków grzybów całkowicie lub częściowo chronionych. Ich celowe, a nawet omyłkowe zerwanie, grozi karą finansową nawet do 5 tys. zł.
Gdzie w Polsce nie można zbierać grzybów?
W Polsce mamy 23 parki narodowe i całą masę rezerwatów przyrody chronionych prawnie. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z 2004 roku w polskich parkach narodowych i rezerwatach przyrody obowiązuje zakaz zbierania grzybów. W większości tego typu chronionych obszarach grzybobranie jest zakazane, a za jego naruszenie grożą surowe kary.
W parkach narodowych i rezerwatach ochrona ekosystemów jest priorytetem. Właśnie dlatego wszelkie działania zakłócające naturalny porządek są ściśle regulowane. Gdzie oraz w jakich przypadkach w Polsce nie można zbierać grzybów?
- Lasy prywatne – większość lasów w Polsce jest publiczna i dostępna dla każdego. Istnieją też jednak lasy prywatne, które objęte mogą być innymi zasadami. Właściciel lasu prywatnego może ograniczyć lub całkiem zabronić zbierania grzybów w danym terenie. Osoby wchodzące do lasu prywatnego mogą być traktowane jako intruzi – osoby naruszające własność prywatną. Przed wejściem do lasu należy więc upewnić się, czy jest on publiczny, czy prywatny.
- Grzybobranie w celach komercyjnych – w Polsce zbieranie grzybów na własny użytek jest dozwolone. Jednak zbieranie ich w celach komercyjnych, czyli sprzedaży, wygląda już zupełnie inaczej. Zajmując się sprzedażą grzybów, trzeba mieć odpowiednie certyfikaty i zezwolenia potwierdzające, że grzyby są bezpieczne do spożycia. Jeśli będziesz sprzedawać grzyby bez pozwolenia np. na targowiskach, nałożone zostaną surowe sankcje. W przypadku dużych zbiorów na sprzedaż może obowiązywać limit ilościowy oraz konieczność zgłoszenia działalności np. do leśnictwa.
- Uprawy leśne do 4 m wysokości – na taki teren nie można wchodzić. Poruszanie się po nim mogłoby spowodować zniszczenie młodych sadzonek. Z pewnością utrudniłoby to albo całkiem uniemożliwiło odrodzenie drzewostanu.
- Ostoje zwierzyny – to obszar, który sprzyja egzystencji roślin, zwierząt czy właśnie grzybów zagrożonych wyginięciem. W takich miejscach zbieranie grzybów jest zabronione.
- Tereny wojskowe – wykorzystywane są jako magazyny, poligony i jednostki wojskowe. Jeśli naruszysz zakaz wstępu na taki teren, musisz liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu do 500 zł.
Ilość grzybów a kultura grzybobrania w Polsce
Wiesz już, że w polskich lasach grzyby, które nie są objęte ochroną, możesz zbierać w niemal dowolnej ilości – chyba że inaczej stanowią przepisy lokalne. Zbieranie grzybów to nie tylko forma rekreacji, ale też część dziedzictwa kulturowego i swego rodzaju tradycja w naszym kraju.
Aby z czystym sumieniem opuszczać las z koszami pełnymi grzybów, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Zbieraj wyłącznie te grzyby, które znasz.
- Unikaj zbierania grzybów trujących oraz będących pod ochroną.
- Nie niszcz grzybni – jest kluczowa dla dalszego rozwoju grzybów.
- Nie zostawiaj po sobie śmieci i nie niszcz roślinności.
- Nie zbieraj grzybów w miejscach, gdzie jest to zabronione.