Ile kosztuje system alarmowy w domu? Ta inwestycja zdecydowanie może być opłacalna
Coraz bardziej musimy dbać o bezpieczeństwo swoje, a także swojego mienia. Na szczęście do wyboru mamy różnego rodzaju rozwiązania, które wspierają naszą ochronę, a także wzmagają poczucie bezpieczeństwa. W przypadku domu, mamy do czynienia z szeroko rozumianymi systemami alarmowymi. Warto zatem dowiedzieć się, jaki jest koszt takiego systemu, a także, czy jest on opłacalny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budowa systemu alarmowego
Interesując się założeniem systemu alarmowego w swoim domu, warto wcześniej dowiedzieć się, z jakich elementów się składa taka instalacja. Oczywiście głównym zadaniem systemu alarmowego jest informowanie nas lub innych osób z otoczenia, o zaistniałej sytuacji. Najczęściej mamy do czynienia z systemem alarmowym przeciwwłamaniowym lub przeciwpożarowym.
Niezależnie od przeznaczenia, każdy system składa się z 4 głównych podzespołów:
- Centrali - ten element jest odpowiedzialny zbieranie sygnałów, które są wysyłane przez czujniki. Jeżeli dochodzi do zagrożenia, centrala przesyła informację do syreny. Najczęściej również, ta informacja jest przesyłana również do właściciela budynku, a także odpowiednich służb, w tym na przykład do agencji ochrony, z którą mamy podpisaną aktualnie umowę.
- Syrena - określana jest również mianem sygnalizatora. Jest odpowiedzialna za alarmowanie osób z najbliższego otoczenia sygnałami dźwiękowymi i również często świetlnymi o zaistniałym incydencie.
- Czujniki - są to elementy, które odpowiadają za wykrywanie zagrożeń takich, jak niepowołany ruch, zadymienie, czy nawet obecność wody. Taką informację przesyłają od razu do centrali.
- Urządzenie sterujące - jest to urządzenie, które odpowiada za sterowaniem całym systemem alarmowym. Coraz częściej w ramach systemu inteligentnego domu, mamy do czynienia z urządzeniami takimi jak smartfon, czy też tablet. Jednak dalej sterowanie jest możliwe dzięki specjalnym pilotom, które są dołączone do systemu.
Jakie są rodzaje systemów alarmowych?
Kolejnym aspektem, na który zwracamy uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu alarmowego, jest konkretny typ. Najczęściej dzielimy je pod względem przeznaczenia, to znaczy, w jakim celu chcemy z nich korzystać. Pod tym względem możemy systemy alarmowe podzielić na:
- Przeciwwłamaniowe - są to systemy, które najczęściej posiadają czujniki otwartych drzwi i okien. Właśnie z tego powodu, możemy być pewni, że system zadziała, gdy ktoś wejdzie do naszego domu jako intruz.
- Przeciwpożarowe - wśród tych systemów alarmowych znajdują się systemy, które są wyposażone w czujniki dymu oraz gazu. W związku z tym możemy liczyć na bardzo szybkie powiadomienie o wybuchu pożaru, gdy on jeszcze często nie rozprzestrzenił się na zbyt dużą skalę.
- Systemy do ochrony mienia i osób - najczęściej są one wyposażone w monitoring, dzięki czemu możemy mieć pod stałą kontrolą nie tylko swój dom, ale również osoby, które w nim przebywają. Najczęściej taka ochrona dotyczy osób starszych oraz dzieci.
Dlaczego warto założyć system alarmowy do domu?
Raczej nie powinno być dla nas żadnym zaskoczeniem to, że system alarmowy montujemy ze względu na większe poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy uchronić siebie oraz swoje mienie przed nieprzyjemnymi, a w niektórych sytuacjach nawet tragicznymi sytuacjami. Mowa jest przede wszystkim o kradzieży, czy nawet o pożarze. Natomiast jeżeli już dojdzie do takiego incydentu, to mogą zostać wezwane błyskawicznie odpowiednie służby.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto zainstalować system alarmowy w swoim domu. Po zapoznaniu się z dokładnym przeznaczeniem poszczególnych systemów już nie powinno być żadnego problemu z podjęciem decyzji. Warto jednak rozważyć system alarmowy, który jest wyposażony w monitoring. W ten sposób, oprócz zaalarmowania o zaistniałej sytuacji, możemy liczyć także na zarejestrowanie obrazu. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy mamy do czynienia z włamaniem. W ten sposób dzięki nagraniom z monitoringu łatwiejsze będzie zidentyfikowanie oraz złapanie sprawców.
Koszt założenia systemu alarmowego do domu
Gdy już jesteśmy zdecydowani na założenie systemu alarmowego w swoim domu, na pewno chcemy się jeszcze dowiedzieć, z jakimi kosztami musimy się zmierzyć z tego tytułu. Oczywiście ostateczny koszt jest uzależniony od wielu czynników. Tutaj wymienia się przede wszystkim to, z jakich dokładnie elementów ma się składać system alarmowy, a także, jakim przeznaczeniem powinien się wyróżniać. Średni koszt zakupu instalacji wynosi już od ok. 1000-1500 złotych.
Podstawowa wersja systemu alarmowego będzie składać się z centrali alarmowej, manipulatora bezprzewodowego, syreny alarmowej, jak i również transformatora. Oprócz tego, w systemie najczęściej znajdują się cztery czujniki. Za system alarmowy będziemy mogli zapłacić również niespełna 3 tys. złotych. Wtedy jednak do czynienia będziemy mieli m.in. z większą ilością czujek ruchu.
Inwestując w system alarmowy, powinniśmy wziąć pod uwagę również koszty związane z montażem takiej instalacji. Najczęściej pod tym względem fachowcy liczą od 100 do 150 zł za montaż jednego elementu. To oznacza, że za robociznę zapłacimy już od kilkuset złotych do nawet ok. 1,5 tys. złotych, w zależności od tego, z ilu elementów będzie składać się nasz system.
Na co zwracać uwagę przed zakupem systemu alarmowego?
Jeżeli decydujemy się na założenie systemu alarmowego w naszym domu, to z pewnością, chcemy się również przekonać, który model instalacji będzie dla nas najlepszy. Okazuje się, że powinniśmy pod tym względem zwrócić uwagę na kilka detali. Najważniejszym z nich jest oczywiście przeznaczenie systemu alarmowego. Warto zastanowić się nad rozbudowaną instalacją, aby chroniła nas przed różnymi okolicznościami, nie tylko przed włamaniem.
Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest ilość czujników. Im będzie ich więcej, tym oczywiście system będzie bezpieczniejszy. W przypadku czujników ruchu dobrze jest zastanowić się o tym, aby nie wykrywały one zwierząt, szczególnie jeżeli właśnie takie zwierzęta domowe posiadamy. Tutaj dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czy mamy do czynienia z systemem alarmowym bezprzewodowym, czy jednak każdy z elementów musi być podłączony do sieci elektrycznej. Mając na uwadze wszystkie wymienione aspekty, świadomie podejmiemy decyzję o wyborze odpowiedniego modelu systemu alarmowego, a nasze poczucie bezpieczeństwa i ochrony mienia wzrośnie, nawet jeżeli aktualnie nie znajdujemy się w domu.