Ile dwutlenku węgla powstaje przy użytkowaniu klimatyzacji? Te ilości zaskakują...
W czasie upalnych dni coraz częściej decydujemy się na chłodzenie przy pomocy klimatyzacji. Taka instalacja staje się już niemalże obowiązkowym elementem w każdym nowym domu. Wiemy już na pewno, że z montażem oraz korzystaniem z klimatyzacji wiążą się pewne koszta. Powinniśmy jednak mieć na uwadze również to, że jest ona również odpowiedzialna za produkcję dwutlenku węgla. Zatem warto sprawdzić, o jakich wartościach mowa.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego emisja dwutlenku węgla jest szkodliwa dla środowiska?
Nie od dziś mówi się o emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, które w dużej mierze odpowiadają za efekt cieplarniany, czyli ocieplenie klimatu na Ziemi. Do takich gazów cieplarnianych zalicza się również dwutlenek węgla, czyli CO2. Wiadomo jest, że obecność dwutlenku węgla w zbyt dużych stężeniach, oddziałuje nie tylko na środowisko, ale również na człowieka.
Normy stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu wynoszą do 600 ppm. Jeżeli ten poziom jest podwyższony, to osoby przebywające w danym pomieszczeniu, mogą czuć się zmęczone oraz ospałe. W skrajnych przypadkach, szczególnie w warunkach przemysłowych może dojść do tak wysokiego stężenia CO2, które będzie zagrażające dla zdrowia i życia człowieka. Poziom krytyczny wynosi 5000 ppm CO2. Jednak już przy niższym poziomie dwutlenku węgla może dochodzić do niebezpiecznych skutków mających wpływ na zdrowie ludzi.
Czy klimatyzacja emituje dwutlenek węgla do atmosfery?
Być może na samym początku pojawia się pytanie dotyczące tego, w jaki sposób klimatyzacja miałaby emitować dwutlenek węgla do atmosfery. Rzeczywiście nie dzieje się to bezpośrednio, ponieważ mamy na myśli emisję CO2 w trakcie produkcji energii elektrycznej.
Należy zatem skupić się w pierwszej kolejności na poszukaniu odpowiedzi, ile dwutlenku węgla emituje się w czasie produkcji prądu. Dane na ten temat są regularnie udostępniane przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Takie dane są zbierane również przez serwis Our World In Data.
Właśnie wg danych, jakie zostały zebrane przez wspomniany serwis, mamy do czynienia z emisją 657,1 gramów CO2 w wyniku produkcji 1 kilowatogodziny energii elektrycznej na terenie naszego kraju. Dane pochodzą z 2021 r., a emisja CO2 w roku 2020 utrzymywała się na poziomie 801 g/kWh. Warto mieć na uwadze, że głównie kraje skandynawskie, a także Francja, Szwajcaria, a nawet Albania, są państwami, w których emisja dwutlenku węgla utrzymuje się na poziomie poniżej 100 g/kWh.
Ile klimatyzacja “produkuje” CO2?
Mając już informację na temat tego, jaka jest emisja CO2 przy wyprodukowaniu 1kWh energii elektrycznej, łatwiej będzie ocenić, na jakim poziomie odbywa się ten proces przy użyciu klimatyzacji. Aby ustalić takie dane, ważna jest moc klimatyzatora, jaki mamy zamiar zamontować w swoim mieszkaniu. Najczęściej decydujemy się na klimatyzację o mocy 3,5 kW, która pozwala na efektywne schłodzenie pomieszczenia o powierzchni ok. 35 m2.
W ciągu jednej godziny, taki klimatyzator będzie pobierać średnio do 0,8 KW energii elektrycznej. Przyjmuje się, że w sezonie letnim, klimatyzator pracuje średnio od 40 do 60 godzin miesięcznie. Zatem możemy bardzo łatwo wyliczyć, że pobór prądu w skali miesiąca będzie wynosić średnio od 32 do 38,4 kWh.
Po wyliczeniu tych danych nie stanowi już problemu wyliczenie tego, jak duża emisja CO2 do atmosfery nastąpi w wyniku korzystania z klimatyzatora. Jeżeli przy produkcji 1 kWh prądu, dochodzi do emisji 657,1 g CO2, to w przypadku miesięcznej pracy klimatyzacji, wyemitowane zostanie średnio 25 232,64 g CO2, czyli aż 25,23 kg dwutlenku węgla.
Jeżeli przyjmiemy, że średni czas pracy klimatyzatora w ciągu roku będzie wynosić ok. 240 h, wtedy będziemy mogli z łatwością przeliczyć, że do atmosfery zostanie uwolnionych aż ponad 100 kg CO2. Jest to już dość duża wartość, patrząc na to, że wystarczy 10 gospodarstw domowych, aby rocznie produkować 1 tonę dwutlenku węgla z samej tylko działającej klimatyzacji.
Emisja CO2 a podwyższenie temperatury atmosfery
Jeżeli zastanawiamy się nad tym, dlaczego istotne jest wyliczanie poziomu emisji dwutlenku węgla w trakcie pracy klimatyzacji, dobrze będzie odnieść się do faktycznego wzrostu temperatury atmosfery. Badania naukowe dowodzą, że 1833 mld ton emitowanego CO2 do atmosfery, przyczyni się do wzrostu temperatury o ok. 1 stopień Celsjusza.
Należy jednak przyjąć, że im wzrost emisji CO2 będzie szybszy, tym również będziemy mogli odnotowywać bardziej dynamiczny przyrost średniej temperatury powietrza. Przyjmuje się zatem, że przy wzroście emisji CO2, możemy spodziewać się, że temperatura wzrośnie średnio o 5-6 stopni Celsjusza do 2100 roku. Istnieją pewne naukowe założenia, że nie tylko możliwe jest ograniczenie przyrostu średniej temperatury, ale również przywrócenie średniej wartości sprzed 100 lat. Jednak taki stan rzeczy mógłby nastąpić dopiero, gdyby przy dużym wysiłku dochodziło również do wychwycenia CO2 z atmosfery i usuwania go z cyklu węglowego.
Źródła:
- https://airly.org/pl/czy-dwutlenek-wegla-jest-szkodliwy-i-jak-mierzyc-jego-zawartosc-w-powietrzu/
- https://www.green-news.pl/2607-polska-emisje-co2-energetyka
- https://www.daikin.pl/pl_pl/klienci/inspiration/articles/klimatyzacja-zuzycie-pradu.html
- https://naukaoklimacie.pl/archiwum-faktow-i-mitow/mit-temperatura-rosnie-tylko-logarytmicznie-z-koncentracja-co2-99