Ile sezonów wytrzymują opony zimowe? Po tym czasie trzeba kupić nowe
Opony samochodowe zużywają się nie tylko w trakcie eksploatacji, ale też złego przechowywania. Jest wiele czynników wpływających na trwałość opon, m.in. temperatura, przeprowadzane naprawy i zabrudzenie. Ile sezonów wytrzymują opony zimowe narażone na agresywne warunki pogodowe? Po czym rozpoznać, że są uszkodzone lub zużyte? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy wymienić opony zimowe?
Kierowca powinien zwracać uwagę na wiele szczegółów, aby zimą zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów. Jeśli będzie poruszać się po jezdni na zużytych oponach zimowych, może to wydłużyć drogę hamowania i zwiększyć ryzyko wypadku. Należy pamiętać, że graniczną wartością ustaloną przez polskie prawo jest 1,6 mm wysokości bieżnika opony. Jeśli jest niższy, można dostać mandat, a dowód rejestracyjny zostać zatrzymany.
Na podstawie wielu przeprowadzonych testów ogumienia zimowego można wywnioskować, że opony zimowe najlepiej zmienić, gdy bieżnik ma mniej niż 4 mm wysokości. Można zmierzyć tę wysokość samodzielnie za pomocą miernika. Kiedy jeszcze warto wymienić opony zimowe?
- Gdy opony naprawiano więcej niż trzy razy, a kolejne przebicie pojawiło się z blisko poprzedniego miejsca naprawy. Nawet gdy drugie przebicie pojawi się tuż przy łatanym wcześniej miejscu, najlepiej pomyśleć o wymianie całej opony.
- Gdy opona ma więcej niż 10 lat. Stara guma, nawet mimo ładnego wyglądu i dobrego bieżnika, zawsze jest zagrożeniem na drodze. Może bowiem dojść do uszkodzenia jej konstrukcji. Wiek zapisany jest na boku opony (4-cyfrowy kod, np. 2312 to opona wyprodukowana w 23. tygodniu 2012 roku).
- Gdy opona jest zdeformowana, np. przez złe przechowywanie.
- Gdy opona jest nierównomiernie zużyta, np. bieżnik przycięty i wyząbkowany.
Zużyte opony zimowe – kiedy założyć nowe?
Każdy może przewidzieć zużycie opon. W jaki sposób? Nowe zwykle służą do 5 lat. W autach nie powinno się też montować opon starszych niż 10 lat od daty ich produkcji. Przejeżdżając rocznie ok. 15-20 tys. km, po każdej zimie kierowca powinien zmierzyć wysokość bieżnika. W każdym sezonie zimowym bieżnik opon zmniejsza się średnio o ok. 1-1,2 mm.
Co warto zrobić poza zmierzeniem wysokości bieżnika?
- Należy dokładnie obejrzeć opony i zwrócić uwagę na każdy szczegół (np. czy mają wybrzuszenia na boku, uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia, przecięcia, uszkodzenia stopki lub odbarwienia gumy). Jeśli opony są mocno zużyte, nie ma sensu ich przechowywać.
- Warto poprosić o pomoc wulkanizatora, który zajmuje się wymianą opon. Będzie mógł określić, czy opona wytrzyma jeden, czy więcej sezonów. Specjalista zamontuje opony według ogólnie przyjętych zasad, sprawdzi felgi i wyważy koła. Znajdzie i wypunktuje też wszystkie uszkodzenia oraz doradzi w kwestii nowego ogumienia.
Co jeszcze warto wiedzieć o sezonowej wymianie opon?
Zimą kierowcy narażeni są na mnóstwo niebezpieczeństw. Jednym z głównych jest ryzyko wpadnięcia w poślizg podczas hamowania, ruszania lub jazdy. Większość samochodów ma system ABS, jednak żaden nie zadziała odpowiednio, gdy auto ma zużyte opony. Nawet gdy mamy doskonały refleks i nowoczesny pojazd, można nie dać rady uniknąć wypadku. Właśnie dlatego obowiązkowo należy kontrolować głębokość bieżnika.
Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby kupować nowe opony – mogą być najtańsze, ale powinny być nowe. Lepiej też wymienić np. dwie sztuki nowe niż bieżnikowane lub używane. Nie zaleca się również ściągania opon zimowych z Chin. Budżetowe z Europy bywają kilkadziesiąt złotych droższe, więc oszczędność jest znikoma – za to ryzyko ogromne.
Pamiętaj, że nawet najlepsze opony zimowe zużywają się podczas jazdy. Wpływa na to mnóstwo czynników, m.in. stan techniczny auta, sposób poruszania się po jezdni oraz przechowywanie opon. Na żywotność ogumienia wpływa również ilość napraw u wulkanizatora.
Nie zapominaj również o zaleceniach producenta odnośnie do zużycia opon. To bardzo cenne wskazówki, które powinny posłużyć jako wytyczne przy podejmowaniu decyzji o wymianie opon. Zwróć uwagę na czynniki, takie jak:
- Typ i rozmiar opon – ma kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa samochodu i właściwości jezdnych.
- Rodzaj opon – muszą być dostosowane do warunków klimatycznych. Jeśli producent zaleca używanie opon zimowych w danym regionie, należy trzymać się wytycznych.
- Wskaźniki zużycia bieżnika – stosowanie się do zaleceń pozwoli utrzymywać optymalne właściwości jezdne.
- Ciśnienie w oponach – zalecane ciśnienie powinno być dokładnie opisane w książce serwisowej.