Jak chronić auto zimą, nie mając garażu? Sprawdź nasz poradnik
Ujemne temperatury panujące zimą to przyczyna wielu różnych zmian w naszym życiu. Jedną z nich jest odpowiednie dbanie o swoje auto, szczególnie jeżeli nie mamy możliwości garażowania. Zobacz, w jaki sposób możesz chronić swój samochód, aby niekorzystne warunki atmosferyczne nie wpłynęły negatywnie na jego wygląd oraz stan techniczny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Odpowiednie przygotowanie samochodu do zimy
Najczęściej zbliżający się sezon zimowy kojarzy nam się z koniecznością wymiany opon. Jeżeli jednak nie garażujesz swojego auta, to warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować pojazd na ujemne temperatury. Okazuje się, że stosując odpowiednie sposoby, możemy nie tylko ułatwić sobie życie, ale również nie doprowadzimy do różnych awarii samochodu.
Jeżeli nie mamy garażu, a także nie zanosi się na jego budowę, to możemy przemyśleć jeszcze montaż wiaty. Tego typu wiaty garażowe mają bardzo wiele zalet. Zimą nie tylko osłaniają pojazd przed śniegiem, ale także szronem osiadającym na szybach i całej karoserii. Latem stanowi doskonałą osłonę przed nagrzewaniem się samochodu. Ponadto budowa wiaty nie jest kosztowna. Można do montażu wiaty wykorzystać ścianę domu. Nie zawsze jednak jest to możliwe, w takim przypadku zastosować należy inne sposoby, które będą skutecznie chronić auto przed atakiem zimy. Zobacz, w jaki sposób prawidłowo myć auto zimą.
Zabezpiecz samochód przed zamarzającymi zamkami
Drzwi, które nie mogą się otworzyć pod wpływem zamarznięcia zamka lub uszczelek, są bardzo częstym zjawiskiem. Na szczęście można przygotować się na takie niespodziewane sytuacje, które przydarzają się szczególnie w najmniej oczekiwanych momentach. Na zamarzające zamki najlepiej mieć zawsze przy sobie specjalne preparaty, które potocznie określane są jako odmrażacze do zamków.
Preparat oczywiście należy mieć przy sobie. Przetrzymywanie go w schowku samochodu nie będzie najlepszym pomysłem. Podobna sytuacja może zdarzyć się, gdy zamarzną uszczelki w drzwiach. Wtedy dostanie się do samochodu, może być utrudnione, a nawet całkiem niemożliwe. Jeżeli jednak zastosujesz na uszczelki specjalny preparat na bazie silikonu, to takie sytuacje nie będą się zdarzać.
Warto zabezpieczyć uszczelki jeszcze zanim na zewnątrz termometry zaczną wskazywać ujemne temperatury. Przed nałożeniem preparatu wszystkie uszczelki dokładnie czyścimy. Natomiast po potraktowaniu ich specjalnym środkiem, pozostawiamy je do wyschnięcia. Najczęściej tego typu preparaty również doskonale chronią uszczelki przed ich kruszeniem.
Jak zabezpieczyć lakier samochodowy przed sezonem zimowym?
Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać jeszcze przed zimą, jest odpowiednie zabezpieczenie karoserii przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Lakier samochodowy w czasie zimy jest szczególnie narażony na mikrouszkodzenia. Bardzo często poruszamy się po słabo lub całkowicie nieodśnieżonych drogach. Lakier samochodowy jest zatem narażony na śnieg, błoto, piasek, a nawet nieduże kawałki brył lodowych. Natomiast po interwencji pługów odśnieżających, karoseria narażona jest na zniszczenia wywołane przez sól drogową.
Najlepszym sposobem na uniknięcie takich mikrouszkodzeń jest odpowiednie zabezpieczenie lakieru przed szkodliwymi warunkami. Do wyboru mamy przynajmniej kilka różnych zabiegów, które możemy wykonać we własnym zakresie lub oddając samochód do profesjonalnego punktu.
Wśród niektórych metod, jakie zabezpieczą lakier na sezon zimowy, zaliczają się m.in.:
- Woskowanie - specjalne preparaty do woskowania tworzą warstwę ochronną na lakierze, dzięki czemu karoseria jest chroniona przed zanieczyszczeniami, a także działaniem soli drogowej. Ważne jest to, aby woskowanie powtarzać raz na kilka miesięcy. Taki zabieg możemy wykonać samodzielnie lub zlecić woskowanie w profesjonalnej myjni lub punkcie samochodowego SPA. Cena woskowania w zależności od sposobu oraz punktu usługowego, może wahać się już od 100 do ok. 400 zł.
- Nakładanie powłoki ceramicznej - jest to o wiele droższa usługa, którą wykonują profesjonalne firmy zajmujące się auto detailingiem. Ceny zaczynają się od 1000 złotych. Jednak zabieg nakładania powłoki ceramicznej wystarczy na kilka lat. Zaletą tego rozwiązania jest to, iż cienka warstwa ochronna wiąże się z lakierem, dzięki czemu karoseria jest zabezpieczona jeszcze lepiej niż w przypadku woskowania.
Pokrowiec na auto na zimę - czy to dobry pomysł?
Chyba każdy właściciel auta, które nie jest garażowane, nie znosi zimą skrobania szyb. Aby tego uniknąć, sprawdzonym sposobem jest pokrowiec na samochód. Wśród dostępnych produktów znajdują się zarówno pokrowce na przednią szybę, jak i również plandeka na cały samochód.
Zdecydowanie warto wybrać pokrowiec na całe auto, dzięki czemu nie będziemy musieli skrobać wszystkich szyb, a także unikniemy problemu z zamarzającymi uszczelkami lub zamkami. Gdy już jednak szyby w samochodzie zamarzną, zobacz, co warto zrobić. Oprócz tego pokrowiec ochroni nasz pojazd przed zabrudzeniami, szczególnie jeżeli nasze miejsce parkingowe znajduje się przy jezdni. Korzystając z tych wszystkich sposobów, sezon zimowy nie powinien już być taki straszny dla właścicieli aut, nawet jeżeli nie dysponujemy garażem.
Źródła:
- https://4nano.pl/jak-zabezpieczyc-lakier-przed-zima/
- https://moto.pl/MotoPL/7,88389,27863337,jak-przygotowac-samochod-do-zimy-jesli-nie-trzymasz-go-w-garazu.html
- https://domki-sodas.pl/blog/jak-chronic-samochod-przed-mrozem-i-sniegiem
- https://www.moje-auto.pl/blog/porady/czy-warto-kupic-pokrowiec-na-samochod