Czy i jak często myć panele fotowoltaiczne? A może wystarczy sam deszcz? Wyjaśniamy
Mycie paneli fotowoltaicznych wciąż budzi wiele wątpliwości wśród ich właścicieli. Niektórzy zastanawiają się, czy sam deszcz wystarczy, aby oczyścić instalację fotowoltaiczną. Dlaczego i czy warto myć panele fotowoltaiczne? Jakie są zalety i wady ich mycia? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mycie paneli fotowoltaicznych – dlaczego warto?
Czystość wpływa na efektywność paneli fotowoltaicznych, dlatego warto o nią zadbać. Nawet najmniejsze zanieczyszczenia zmniejszają wydajność systemu. Należy więc zatroszczyć się o to, aby na panelach nie zalegał kurz, brud, liście, odchody ptaków i inne nieczystości. Dzięki temu wydajność instalacji może zwiększyć się nawet o 15%. Warto dodać, że nagromadzone zanieczyszczenia, zwłaszcza organiczne, mogą zostawić na powierzchni paneli fotowoltaicznych trwałe ślady, np. plamy.
Regularna konserwacja i czyszczenie instalacji pozwala utrzymać jej wysoką efektywność. Przełoży się to na szybszy zwrot z inwestycji, która nie należy do najmniejszych. Dla wielu właścicieli domów i firm ważna jest estetyka budynku i terenu wokół. Dzięki dbaniu o system fotowoltaiki można cieszyć się nienagannym wyglądem otoczenia. Systematyczna konserwacja jest więc ważna, a czasami nawet wymagana – niektórzy producenci żądają tego w ramach warunków gwarancji instalacji.
Kiedy i jak często myć instalację fotowoltaiczną?
Producenci oraz instalatorzy zalecają, aby regularnie myć panele fotowoltaiczne. Dzięki temu ich wydajność będzie lepsza i dłuższa. Zgodnie z zaleceniami czyszczenie instalacji powinno się przeprowadzać minimum dwa razy w roku – najlepiej wczesną wiosną i jesienią. W tym okresie słońce nie nagrzewa modułów zbyt intensywnie, dzięki czemu można je bezpiecznie oczyścić. Czyszczenie gorących panel mogłoby doprowadzić do ich pęknięcia. Fotowoltaikę najlepiej myć wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Warto myć panele fotowoltaiczne, nawet gdy zabrudzeń nie widać gołym okiem.
- Mycie paneli fotowoltaicznych wiosną – w ten sposób można usunąć zabrudzenia po zimie. Poza kurzem, pyłem i sadzą zalega na nich brud z topniejącego śniegu. Tworzą się też zacieki, które pozostawiają osad na całej powierzchni paneli.
- Mycie paneli fotowoltaicznych jesienią – jest ważne, aby pozbyć się drobnych gałęzi, opadających liści i zanieczyszczeń po sezonie wiosenno-letnim.
Czy deszcz wystarczy, aby umyć panele fotowoltaiczne?
Warto rozważyć częstsze mycie, jeśli instalacja znajduje się w mocno zanieczyszczonym miejscu, np. blisko dróg o dużym natężeniu ruchu lub fabryk. Konieczne będzie to również w regionach, gdzie często osiadają pyłki i kurz. Systematyczne czyszczenie przyda się też panelom w suchych okresach, gdy brak deszczu. Jeśli na instalacji widoczne są plamy, odchody lub inne zanieczyszczenia, należy niezwłocznie je usunąć, aby fotowoltaika mogła działać w pełni wydajnie.
Niektórym wydaje się, że intensywne opady deszczu wystarczą, aby domyć panele fotowoltaiczne. Nie jest to do końca prawdą. Owszem, silne deszcze mogą je wymyć, jednak nie zrobią tego dokładnie. Deszcz usunie tylko nietrwałe zabrudzenia, np. niezaschnięty pył i kurz. W Polsce coraz częściej mamy okresy bez deszczu, które trwają powyżej miesiąca. W takim czasie na instalacji fotowoltaicznej gromadzi się mnóstwo brudu, co doprowadza do zmniejszania się jej wydajności. Sam deszcz zdecydowanie nie wystarczy, aby domyć panele fotowoltaiczne.
Czym myć fotowoltaikę? Czy można robić to samodzielnie?
Regularne mycie paneli fotowoltaicznych może poprawić ich żywotność i wydajność. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nieprawidłowe ich czyszczenie może wywołać znacznie gorsze konsekwencje. Używanie niewłaściwych narzędzi i agresywnych środków czystości może uszkodzić powierzchnię paneli, co obniży ich efektywność i skróci przydatność. Zanim zaczniesz myć je samodzielnie, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.
- Korzystaj z miękkich szczotek lub ścierek i demineralizowanej wody, aby przypadkowo nie porysować instalacji.
- Myj panele, gdy ich powierzchnia jest chłodniejsza. W ten sposób woda nie będzie szybko wysychać. Unikniesz też szoku termicznego, dzięki czemu panele nie będą narażone na pęknięcie.
- Używaj delikatnych środków czyszczących dedykowanych tylko do paneli, aby nie uszkodzić ich ochronnej powłoki.
Panele fotowoltaiczne można myć samodzielnie, jednak do tego niezbędna jest odpowiednia wiedza. Jeśli martwisz się, jak sobie z nimi sam poradzić, lepiej poproś o pomoc specjalistów. Posiadają oni nie tylko wiedzę, ale i profesjonalny sprzęt, taki jak myjki ciśnieniowe i szczotki teleskopowe na obrotowych ramionach. Dzięki nim firma skutecznie i bezpieczne wyczyści instalację. Z pomocą specjalistów zminimalizowane zostanie ryzyko uszkodzeń, co zapewni optymalną efektywność systemu fotowoltaicznego.
Pamiętaj, że porządne mycie paneli fotowoltaicznych jest kluczowe dla ich wysokiej wydajności i trwałości. Aby uniknąć ryzyka kosztownych napraw, najlepiej zlecić czyszczenie profesjonalistom. Poszukaj firm specjalizujących się w myciu instalacji fotowoltaicznych w twojej okolicy. Być może uda ci się znaleźć świetnych fachowców, którzy systematycznie będą dbać o czystość twoich paneli.