Jakie znaki zostawiają złodzieje przed włamaniem? Zygzak, krzyż, odwrócony Y to tylko niektóre
Czy wiedziałeś o tym, że złodzieje oznaczają mieszkania, które mają zamiar okraść? Warto sprawdzić, w jaki sposób znakują domy, zwłaszcza że liczba włamań wciąż rośnie. Złodzieje wpadają na coraz to nowsze pomysły, aby obrabować kolejne miejsca. Jakie „znaki” zostawiają przed włamaniem? W jaki sposób szyfrują wiadomości? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zanim złodziej wejdzie do mieszkania identyfikuje cel
Zanim złodziej wybierze miejsce i włamie się do mieszkania lub domu, identyfikuje właściciela. Niektórzy włamywacze improwizują, jednak zdecydowana większość próbuje zminimalizować ryzyko i organizuje cały proceder włamania – włącznie z poznaniem swojego celu. W ten sposób starają się ograniczyć prawdopodobieństwo zatrzymania przez właściciela mieszkania lub policję. Dzięki temu mogą też zmaksymalizować ilość ewentualnych łupów.
Złodzieje mają wiele sprawdzonych metod identyfikacji domów i mieszkań, którymi się interesują. Mają też dokładnie opatentowane przekazywanie informacji swoim wspólnikom. Aby lepiej zrozumieć zagrożenie kradzieżą i ochronić swoje mienie, warto nauczyć się rozpoznawać „znaki” zostawiane przez złodziei. Przed dostaniem się do domu włamywacze próbują wstępnie zidentyfikować swój cel. Jak to robią? Wyobraźnia złodziejów jest nieograniczona.
Niektórzy udają specjalistów, takich jak elektrycy, kominiarze lub hydraulicy. Inni podają się za listonoszy i próbują wcisnąć przesyłkę z poczty. Włamywacze dzwonią też domofonem i wymyślają na poczekaniu jakąś historię, aby nawiązać kontakt z właścicielem mieszkania. Wszystko po to, żeby zajrzeć do środka.
Po czym można rozpoznać włamywacza? Czasami zaczepiają potencjalne ofiary (np. na klatce schodowej), podają się za specjalistów i mówią, że zauważyli usterkę przy naszym mieszkaniu. Aby ją naprawić, proszą o wejście do środka.
Właściciele często nieświadomie wpuszczają złodziei do mieszkania, którzy podają się za listonoszy lub budowlańców. W tym czasie włamywaczom udaje się poznać rozkład wszystkich pomieszczeń. Namierzają też miejsca, gdzie mogą być przechowywane kosztowności. Upewniają się oni również, czy nieruchomość ma założony system alarmowy oraz ustalają, jak zabezpieczone są drzwi lub okna.
W jaki sposób złodzieje oznaczają miejsca do obrabowania?
Gdy złodziejom uda się zebrać cenne informacje, odchodzą z wiedzą umożliwiającą im powrót w dane miejsce i włamanie. Od tego momentu wyczekują dobrego momentu. Regularnie przechodzą w pobliżu mieszkania lub domu, zwracając uwagę na każdy detal świadczący o nieobecności mieszkańców. Sygnałem do działania może być przepełniona skrzynka na listy albo cały czas opuszczone rolety. To dla nich znak, że mieszkanie jest puste.
Jak złodzieje unikają rozpoznania przez właściciela lub sąsiadów? Do obserwacji najczęściej wyznaczają inną osobę niż człowieka, który dokonał zwiadu. Wielu włamywaczy nie korzysta z telefonów. Przy mieszkaniu lub domu zostawiają wiadomości w postaci różnego rodzaju znaków. Tworzą je za pomocą nierzucających się w oczy materiałów, takich jak kreda lub kamyczki. Co oznaczają poszczególne znaki zostawione przed mieszkaniem lub domem?
- Pięć małych kółek – złodzieje w ten sposób oznaczają miejsca, w których są pieniądze.
- Znak trójkąta – wskazuje na mieszkanie, które zamieszkiwane jest przez samotną kobietę.
- Zygzak – to symbol obecności psa w domu.
- Krzyż – oznacza, że złodzieje planują włamanie, a plan jest w przygotowaniu.
- Symbol diamentu – wskazuje na niezamieszkany dom, do którego złodzieje mogą łatwo się włamać.
- Odwrócony znak Y lub alfa – to symbol nieruchomości zabezpieczonej systemem alarmowym.
- Przekreślone kółko – złodzieje tak znaczą miejsca, w których nie ma nic do wykradnięcia.
Po czym poznać, że włamywacze chcą nas okraść?
To nie wszystkie znaki, jakie zostawiają złodzieje przed włamaniem. Co jeszcze powinno nas niepokoić? Do innych równie często pozostawianych znaków zaliczyć można:
- Zamek zaklejony taśmą – jeśli przez długi czas nikt nie oderwie taśmy, złodziej będzie wiedzieć, że żaden człowiek nie wchodzi i nie zagląda do mieszkania. Może więc ustanowić je celem włamania.
- Proszek rozsypany na progu mieszkania – jeśli w ciągu dłuższego czasu nikt go nie sprzątnie, złodziej będzie wiedzieć, że w mieszkaniu nikogo nie ma.
- Monety pozostawione na wycieraczce – o nieobecności właściciela w domu świadczyć będzie, gdy nikt nie zbierze pieniędzy.
Zauważyłeś znaki w postaci konkretnych symboli lub wyższej opisanych sytuacji? Powinieneś od razu powiadomić policję. Funkcjonariusze dobrze wiedzą, jak działają złodzieje i znają stosowane przez nich schematy. Nie obawiaj się, że narazisz się na ośmieszenie.
W zależności od znaczenia pozostawionej przez włamywaczy wiadomości lub znaków policja może wdrożyć odpowiedni nadzór. W ten sposób doprowadzić można do aresztowania przestępców. Aby móc szybko zareagować, należy współpracować z organami ścigania i regularnie sprawdzać otoczenie.
Jak odstraszyć włamywaczy?
Żeby wystraszyć złodziei, można zrobić kilka rzeczy. Warto wzmocnić drzwi wejściowe oraz kupić dobrej jakości alarm. Rozglądaj się też wokół i zwracaj uwagę na każdą zmianę lub nietypowe sytuacje. Twoja czujność może okazać się najskuteczniejszą metodą na włamywaczy.
Coś wydaje ci się podejrzane? Masz wątpliwości, bo zauważyłeś, że wokół twojego domu lub mieszkania sąsiada kręcą się dziwni ludzie? Niezwłocznie skontaktuj się z policją i opowiedz im o swoich przypuszczeniach.
Jeśli zamierasz na dłużej opuścić mieszkanie (np. wybierasz się na urlop), poproś sąsiadów lub bliskich o przypilnowanie nieruchomości. Odbieranie poczty, otwarcie okien czy zapalenie świateł będzie mieć kluczowe znaczenie. Dzięki tym prostym sygnałom złodzieje będą wiedzieć, że mieszkanie nie stoi puste.