Pakiet medyczny dla seniora – jak wybrać odpowiedni?

Prywatne ubezpieczenie medyczne pozwala na uniknięcie długiego oczekiwania na wizytę u specjalisty
Prywatne ubezpieczenie medyczne zapewnia krótki czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty, fot. Pixel-Shot
ikona podziel się
Opublikowano: 10.05.2024 r., 10:59 | Autor: Marianna Leśniewicz
Funkcjonowanie służby zdrowia w Polsce pozostawia wiele do życzenia, co więcej – korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej jest coraz bardziej problematyczne wraz z wiekiem. Ciekawą propozycją dla seniorów może być wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dlaczego warto zdecydować się na pakiet medyczny dla osób starszych i jak wybrać odpowiedni? Piszemy.

Dlaczego warto wykupić pakiet zdrowotny dla seniora?

Korzystanie z prywatnej opieki medycznej w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Dotyczy to również seniorów, dla których kolejki do lekarzy na NFZ bywają bardzo uciążliwe. Ponadto długie oczekiwania na konsultację ze specjalistą w ramach bezpłatnej opieki zdrowotnej może nawet wpłynąć na pogorszenie się stanu pacjenta. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób chorujących przewlekle. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może więc znacznie poprawić komfort życia, a nawet stan zdrowia seniorów. Wśród najważniejszych zalet prywatnych pakietów medycznych można wskazać:

 • Dostęp do lekarzy bez kolejek

Ubezpieczenie umożliwia szybki dostęp do lekarzy specjalistów, badań diagnostycznych i zabiegów bez długiego czasu oczekiwania na wizytę.

 • Wyższą jakość usług medycznych

Prywatne placówki medyczne dysponują nowoczesną aparaturą medyczną, a personel medyczny często wyróżnia się większym zaangażowaniem. To szczególnie ważne dla osób niesamodzielnych lub mających problemy z poruszaniem się.

 • Szeroki zakres świadczeń zdrowotnych

Ubezpieczenia zdrowotne dla seniorów obejmują m.in. wizyty u lekarzy rodzinnych i specjalistów, badania diagnostyczne, zabiegi ambulatoryjne i szpitalne, rehabilitację, a także profilaktykę zdrowotną. Zakres świadczeń różni się w zależności od pakietu. 

 • Poczucie bezpieczeństwa

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego zapewnia seniorom szybką i odpowiednią pomoc medyczną wtedy, kiedy to konieczne. Pakiet medyczny pozwala uniknąć stresu i obaw związanych z długimi kolejkami do lekarzy czy nawet ryzykiem braku udzielenia potrzebnego wsparcia medycznego. 

Pakiety medyczne dla seniora mogą obejmować różne rodzaje usług.
Pakiety medyczne dla seniora obejmują różne rodzaje świadczeń., fot. Halfpoint

Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych i zakresy pakietów

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Chociaż wybór konkretnej oferty może być trudny, to różnorodność dostępnych opcji zwiększa szansę na dopasowanie pakietu do indywidualnych wymagań. W większości dostępnych ubezpieczeń zdrowotnych można wybrać zakres usług wchodzących w skład pakietu. W prywatnych centrach medycznych ubezpieczenia tego typu zazwyczaj dzielą się na:

 • Pakiety podstawowe: obejmują podstawowe świadczenia, takie jak wizyty u lekarzy rodzinnych i specjalistów, badania diagnostyczne czy zabiegi ambulatoryjne.
 • Pakiety rozszerzone: oferują szerszy zakres świadczeń, m.in. rehabilitację, konsultacje z psychiatrą lub psychologiem, leczenie stomatologiczne, leczenie szpitalne, transport do placówek medycznych, indywidualne wsparcie opiekuna.

Szukając dobrego ubezpieczenia zdrowotnego dla osoby starszej należy zwracać uwagę na renomę firmy ubezpieczeniowej, a także dokładnie zapoznać się z regulaminem określającym zasady i warunki korzystania z usług. Przykładowo, większość umów podpisuje się na min. 12 miesięcy, a ewentualna rezygnacja z ubezpieczenia w tym okresie jest często trudna lub niemożliwa.

Koszty jednomiesięcznej prywatnej opieki zdrowotnej dla osób po 65 roku życia zaczynają się już od ok. 150-200 zł. Cena nie jest wygórowana, warto więc zdecydować się na taką inwestycję, aby zapewnić seniorowi spokój i bezpieczeństwo.

Źródła:

 • https://mediccentre.pl/artykul/pakiet-dla-seniora-jaki-zakres-uslug-wybrac
 • https://zdrowie.pzu.pl/sklep/pakiety-medyczne/67-poszerzony
 • https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/abonamenty/abonamenty-dla-seniorow/pakiet-senior-premium-platynowy
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto