“Pali się!” i co dalej? Sprawdź, jak się zachować w przypadku pożaru
Na temat udzielania pierwszej pomocy mówi się nie tylko bardzo dużo, ale również w szkołach odbywają się podstawowe kursy. Niestety w naszym społeczeństwie nadal nie mamy takiego budowania świadomości, jak się zachować w przypadku wybuchu pożaru. Warto jednak wiedzieć, jak gasić konkretny pożar, a także, w jaki sposób zawiadomić odpowiednie służby.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ile było pożarów w Polsce w 2023 roku?
Dla wielu z nas pożar domu lub innego obiektu wydaje się nam być bardzo odległą sytuacją, której często nawet nie dopuszczamy do swoich myśli. Niestety statystyki podawane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej nie są już tak optymistyczne. W 2023 r. strażacy wyjeżdżali do 99 288 pożarów. W tym aż 29 735 pożarów dotyczyło budynków mieszkalnych, w wyniku których zginęło 365 osób, a 1 921 osób zostało rannych.
Chociaż statystyki pokazują, że jest to o 22 interwencje mniej do pożarów domów, niż w 2022 r., to jednak ich ilość na skalę Polski nadal jest zatrważająca. Pozostałe wyjazdy służb dotyczyły pożarów:
- Upraw - odnotowano 16 117 pożarów
- Środków transportu - 8 607 wyjazdów Straży Pożarnej
- Lasów - 4 621 interwencji
- Obiektów użyteczności publicznej - 2 261 pożarów
- Obiektów produkcyjnych - 2 123 wyjazdów służb
- Obiektów magazynowych - 862 pożarów
Oprócz pożarów strażacy wyjeżdżali również do obiektów, w których odnotowano emisję tlenku węgla. W sumie w 2023 r. strażacy wyjechali aż do 4 350 tego typu interwencji. Niestety w wyniku zatrucia tlenkiem czadu zmarły aż 53 osoby, natomiast 1 468 uległo podtruciu. Warto mieć na uwadze, że do takich interwencji najczęściej dochodzi w sezonie grzewczym, ponieważ od samego października do końca 2023 r. było aż 1 089 interwencji.
Jak zgłosić pożar Straży Pożarnej?
Jeżeli już wiemy, że pożar domu, innego obiektu lub nawet samochodu jest realnym zagrożeniem, należy wiedzieć, jak poprawnie zgłosić taką sytuację odpowiednim służbom. Na pewno pojawienie się ognia, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia wzbudza uczucie paniki. Jednak chcąc, aby służby ratunkowe przyjechały jak najszybciej na miejsce, należy wykazać się opanowaniem, a także podjąć zdecydowane kroki.
W pierwszej kolejności staramy się zawiadomić wszystkie osoby, które znajdują się w strefie zagrożenia. Następnie dzwonimy na Straż Pożarną pod numer 998. Jeżeli świadków pożaru jest więcej, zdecydowanie lepiej będzie, gdy jedna osoba zajmie się już wzywaniem służb, natomiast druga będzie odpowiedzialna za ewentualne osoby, które są zagrożone pożarem.
Po odebraniu telefonu przez dyspozytora powinniśmy przedstawić konkretne informacje:
- Swoje imię i nazwisko
- Numer telefonu, z którego dzwonimy
- Adres, pod który ma przyjechać Straż Pożarna
- Opisać zdarzenie - co się pali, gdzie, czy pali się mieszkanie na piętrze,
- Informujemy, jeżeli ktoś jest w środku budynku, który się pali, i czy istnieje zagrożenie zdrowia, bądź życia ludzkiego
Po przedstawieniu informacji możemy być jeszcze dopytani o kilka szczegółów. Bardzo ważne jest to, aby się nie rozłączać, dopóki nie uzyskamy jasnego potwierdzenia, że zgłoszenie zostało przyjęte.
Jak się zachować, gdy wybuchnie pożar?
Czasami są sytuacje, w których sami jesteśmy opanować pożar lub przynajmniej coś robić w kierunku jego ugaszenia, zanim przyjadą strażacy. Należy wiedzieć, że nie każdy pożar gasimy przy pomocy wody, ponieważ w niektórych sytuacjach możemy zrobić więcej szkody, niż zadziałać w sposób efektywny. W tym celu konieczne są odpowiednie rodzaje gaśnic.
W celu zrozumienia tego, jak ugasić pożar, wcześniej warto dowiedzieć się, co jest potrzebne, aby do niego doszło. Mowa jest o trzech czynnikach, do którego zaliczane jest paliwo, czyli materiał, który się zapala. Oprócz tego ogień będzie się rozprzestrzeniać, gdy dojdzie do kontaktu z tlenem, a także będzie występować wysoka temperatura.
W związku z tym, jeżeli wyeliminujemy chociaż jeden czynnik, mamy duże szanse na to, że pożar nie będzie się rozprzestrzeniał, albo nawet go samodzielnie ugasimy. Jeżeli doszło do niewielkiego pożaru, należy jak najszybciej odseparować od źródła ognia pozostałe materiały, a także przedmioty, które grożą podpaleniem lub wybuchem. Mowa jest tutaj m.in. o butlach z gazem, kanistrach z benzyną, butelkach z alkoholem, czy materiałów łatwopalnych.
Czym gasić konkretne materiały?
Najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy pamiętać, jest to, że nie każdy pożar należy gasić wodą, czy nawet przy użyciu gaśnic pianowych. Do takich sytuacji zalicza się pożar urządzeń elektrycznych metali, a także karbidu. Wodą nie należy gasić również takich materiałów jak oleje, paliwa, czy też tłuszcze, ponieważ mamy do czynienia z zupełnie inną gęstością tych cieczy. W związku z tym zalewając zapalone wymienione ciecze wodą, doprowadzamy do rozbryzgiwania ich, co przyczyni się do przeniesienia ognia w inne miejsca.
Przy pomocy wody lub piany gaśniczej, możemy gasić palące się m.in. węgiel, drewno, papier, gałęzie, czy też inne ciała stałe pochodzenia organicznego. Do palących się metali palnych, takich jak magnez, sód, uran, a także wiele innych, wykorzystuje się wyłącznie specjalne proszki gaśnicze. Benzynę, parafinę, bądź smołę, jak i również palący się plastik ugasimy przy pomocy piany gaśniczej lub wykorzystując proszki gaśnicze.
Źródła:
- http://www.osp.pniewy.wlkp.pl/pl/srodki-gasnicze
- https://www.gov.pl/web/kwpsp-opole/prewencja-spoleczna-porady-zglaszanie-pozaru
- https://www.gov.pl/web/kgpsp/interwencje-strazakow-w-2023-roku