Nie tylko drzewny! Ciekawa alternatywa dla klasycznego pelletu okaże się hitem?
Pellet drzewny cieszy się dziś dużą popularnością – ten ekologiczny rodzaj paliwa powoli wypiera węgiel. Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o innej odmianie pelletu, która jest produkowana ze słomy. Czy wspomniane biopaliwo rzeczywiście jest warte naszej uwagi? Poznaj największe wady i zalety tej odmiany opału.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak powstaje pellet ze słomy?
Pellet pozyskiwany ze słomy jest rodzajem ekologicznego paliwa stałego w postaci granulatu. Proces jego produkcji rozpoczyna się zbiorem suchej słomy (na przykład rzepaku, pszenicy albo jęczmienia), którą następnie należy przetworzyć na rozdrabniaczu. Cząstki odpowiedniej wielkości poddaje się działaniu wysokiej temperatury oraz ciśnienia, w wyniku czego w ciągu kilku minut powstają małe, zwarte granulki o średnicy około 6-8 milimetrów. Pellet ze słomy nie zawiera sztucznych dodatków ani substancji wiążących. Polska jest krajem o dużym potencjalne produkcyjnym tej odmiany pelletu, ponieważ w kraju nad Wisłą rocznie wytwarza się aż 20-25 milionów ton słomy zbożowej. W tym artykule przeczytasz, z czego można wytwarzać pellet.
Chociaż pellet ze słomy można kupić na rynku od wielu lat, to dopiero od niedawna da się zauważyć rosnące zainteresowanie opałem tego typu. Jego niewątpliwą zaletą jest czyste spalanie oraz stosunkowo niska cena. Za jedną tonę słomianych granulek zapłacimy około 600-900 złotych – nieco więcej kosztuje pellet drzewny. Dostępność opału wytwarzanego ze słomy wciąż jest stosunkowo niska, dlatego niektórzy Polacy zastanawiają się nad samodzielną produkcją wspomnianego paliwa. Należy jednak pamiętać, że do wytwarzania pelletu ze słomy potrzebna będzie cała linia produkcyjna, co może nas kosztować od kilkudziesięciu do ponad stu pięćdziesięciu tysięcy złotych.
Niska efektywność i niewielka trwałość – słomiany pellet ma wiele wad
Przeciętna kaloryczność pelletu ze słomy oscyluje w przedziale 14-17 MJ/kg. To stosunkowo niewiele – zdecydowanie wyższą wartość opałową mają paliwa nieodnawialne. Przez niewysoką kaloryczność, taki rodzaj opału pozwala na uzyskanie dość niskiej energii cieplnej. Ponieważ szybko się spala, domownicy muszą pamiętać o częstym doładowywaniu kotła. Oczywiście to ekologiczne paliwo może być wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych oraz przemysłowych, jednak należy zdawać sobie sprawę z niedogodności wynikających z jego użytkowania.
Kolejną wadą pelletu ze słomy jest jego skłonność do szybkiego wchłaniania wilgoci. Niestety, osoby decydujące się na palenie w piecu granulatem muszą zwracać szczególną uwagę na sposób jego przechowywania. Takiego pelletu nie wolno magazynować w miejscach narażonych na wilgoć. Najlepiej składować opał w chłodnym, a jednocześnie suchym pomieszczeniu.
Chociaż pellet ze słomy jest uważany za paliwo ekologiczne, to jego wytworzenie może wymagać dużych nakładów energetycznych i technologicznych. Produkcja pelletu ze słomy nie jest prosta – jeżeli do peleciarki dostanie się spleśniała słoma, jakość produktu będzie bardzo niska. Pamiętajmy także o tym, że nie każdy piec jest przystosowany do spalania pelletu ze słomy. Warto zapytać producenta urządzenia, czy taki rodzaj opału jest dopuszczalny w przypadku posiadanego przez nas kotła.
Dlaczego popularność pelletu ze słomy stale rośnie?
Pellet ze słomy może zastąpić paliwa kopalne, dlatego Polacy coraz mocniej interesują się tym ekologicznym opałem. Chociaż takie biopaliwo wykazuje kilka poważnych słabości, to ma także wiele cennych zalet, na przykład:
- Jest produkowane z surowców odnawialnych.
- Nie zawiera dodatków chemicznych.
- Dzięki pakowaniu w worki jego transport i przechowywanie są dość łatwe.
- Niewielką ilość popiołu po jego spaleniu można wykorzystać jako nawóz do ogródka.
- Spala się czysto, emitując śladową ilość dwutlenku węgla.
- Jego produkcja jest stosunkowo prosta i mniej kosztowna niż wydobycie węgla.
Pellet ze słomy wydaje się ciekawą alternatywą dla swojego drewnianego odpowiednika. Wraz z wycofywaniem z obrotu węgla i gazu, produkcja tego rodzaju opału może stawać się coraz bardziej powszechna. Co prawda nie jest to paliwo idealne, jednak liczba korzyści wynikających z wykorzystywania tego opału sprawia, że wielu Polaków już teraz wykorzystuje pellet ze słomy do ogrzewania domów.