Pieniądze za… wychodzenie z domu dla młodych obywateli. To nie żart!

Młoda kobieta z Azji uśmiecha się, trzymając pieniądze w dłoni
Azjatka z pieniędzmi, fot. Syda Productions
ikona podziel się
Opublikowano: 11.02.2024 r., 9:00 | Autor: Adrian Kowalczyk
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach ludziom coraz łatwiej jest nie wychodzić z domu bez konieczności. W końcu jedzenie można zamówić pod drzwi, a pracować i uczyć się – coraz częściej zdalnie, prawda? W niektórych krajach takie funkcjonowanie części społeczeństwa traktowane jest już jednak nie jako duże udogodnienie, ale problem, z którym postanowiono walczyć. W jaki sposób?

Na jaki zasiłek mogą liczyć żyjący samotnie Koreańczycy?

W głównej mierze to nieustanny rozwój nowych technologii sprawia, że przede wszystkim młodzi ludzie rzadziej niż dawniej wychodzą ze swoich czterech ścian. Z jednej strony trudno się temu dziwić, skoro wiele spraw mogą załatwić przez Internet. Z drugiej jednak takie funkcjonowanie może z biegiem czasu stać się szkodliwe. Nie sprzyja ono bowiem budowaniu międzyludzkich relacji. W związku z tym kolejni ludzie z całego świata borykają się z samotnością i depresją, które często doprowadzają m.in. do myśli samobójczych.

Coraz większa „popularność” pustelniczego życia głównie wśród młodych osób niesie za sobą też inne zagrożenia. Jakie na przykład? Ryzyko, że liczba ludności kolejnych państw będzie w następnych dekadach spadać coraz wyraźniej. Ciągłe życie w samotności nie służy przecież wchodzeniu w związki i budowania rodziny, która jest – nie da się ukryć – podstawową komórką społeczną.

Co zatem należy robić, aby zachęcić młodzież do spędzania większej ilości czasu poza domem? Władze Korei Południowej postanowiły w tym celu posłużyć się… pieniędzmi. I to nie jest żart, lecz całkowicie poważny program, w ramach którego obywatele tego azjatyckiego kraju w wieku 9-24 lata będą mogli otrzymywać miesięcznie zasiłek, którego wysokość równa się 500 dolarom amerykańskim.

Na depresję mogą chorować nie tylko ludzie, ale też psy. Sprawdź!

Kilkaset tysięcy młodych obywateli Korei Południowej nie wychodzi z domu

Czy droga, którą chce podążyć Korea Południowa, przyniesie w przyszłości wymierne korzyści? Zdania na ten temat są podzielone. Jedni twierdzą, że takie „przekupywanie” młodych ludzi mija się z celem, ponieważ w przyszłości mogą oni zażądać gotówki za wykonywanie kolejnych czynności. Inni sądzą zaś, że skoro trudno inaczej walczyć z coraz bardziej serio traktowanym problemem, należy działać od razu. Nawet, jeśli oznacza to rozwiązanie o wyłącznie finansowym charakterze.

Jak już wspomnieliśmy, zasiłek przeznaczony dla młodych Koreańczyków ma wynosić 500 dolarów amerykańskich (w przeliczeniu z wonów południowokoreańskich), a zatem nieco ponad 2 tys. złotych. Pozostając przy liczbach, warto wspomnieć, że problem życia w stałej samotności może dotyczyć nawet ok. 340 tys. Koreańczyków, którzy mają obecnie między 19 a 39 lat.

Beneficjenci programu rządu Korei Południowej będą mogli przeznaczyć pobierany co miesiąc zasiłek na konkretne cele. Chodzi tu przede wszystkim o artykuły odzieżowe, żywność, mieszkanie oraz inne „życiowe” wydatki, które musi ponosić większość ludzi na całym świecie. Trzeba jednak wiedzieć, że żyjąca w izolacji młodzież państwa ze wschodniej części Azji może liczyć też na inne zasiłki, w tym równowartość 1500 dolarów amerykańskich rocznie na pokrycie kosztów leczenia czy ok. 300 dol. co miesiąc na wsparcie w poszukiwaniu zatrudnienia.

Wzrost zasiłku pogrzebowego w Polsce w 2024 roku? Sprawdź, ile może wynieść.

Samotna kobieta siedzi na kanapie, jest przygnębiona
Samotna kobieta doświadczająca depresji, fot. KMPZZZ

Źródła:

  • https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/korea-poludniowa-placi-mlodym-ludziom-ktorzy-nie-wychodza-z-domu-dostaja-500-dol/yn9m9bc
  • https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1561016%2Ckorea-poludniowa-wprowadza-500-dla-mlodych-pustelnikow.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto