Rozwój biogazowni – świetna alternatywa dla rolników

Tereny gospodarstwa rolnego
Biogazownie w gospodarstwach rolnych - dlaczego warto?, fot. Visions-AD
ikona podziel się
Opublikowano: 12.05.2024 r., 11:11 | Autor: Ewa Majkusiak
Biogaz to cenne źródło energii, bazujące na składnikach organicznych o odpadach, których w każdym gospodarstwie rolnym można znaleźć ogromne ilości. Od wielu miesięcy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca do rozwoju biogazowni. Planowane ustawy mają znacznie usprawnić proces budowania, a także obniżyć początkowe koszty. Dlaczego warto postawić na biogaz w swoim gospodarstwie? Sprawdź!

Czym jest biogazownia?

Biogazownia to doskonały sposób na pozyskanie energii z odnawialnych, łatwo dostępnych źródeł. Forma recyklingu odpadów, która generuje szereg korzyści dla użytkowników. Korzystanie z biogazu jest szczególnie popularne wśród rolników, ze względu na swobodny dostęp do różnorodnych odpadów i surowców, które z łatwością można przetworzyć na energię.

Innowacyjne rozwiązanie, jakim są biogazownie to przełomowy krok w drodze do upowszechnienie ekologicznej energii. Obecnie zarówno organizacje ekologiczne, jak i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prowadzą aktywne działania, aby zachęcać rolników do budowania i uruchamiania biogazowni na terenie swoich gospodarstw.

Proces wytwarzania biogazu to proces biochemiczny, wykorzystujący mikroorganizmu, które beztlenowo przekształcają różnorodne odpady organiczne w biogaz. Materia ta jest rozkładana w dość złożonym procesie – w efekcie otrzymuje się mieszankę, która składa się głównie z metanu oraz dwutlenku węgla.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak krok po kroku przygotować biogazownię, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Jakie surowce można używać w biogazowni?

Biogazownie to rozbudowane instalacje pozwalające skutecznie i sprawnie przekształcić odpady w cenną energię. Efektem ubocznym całego procesu wytwarzania biogazu jest także poferment. To wyjątkowo bogaty nawóz, zawierający szereg składników odżywczych. To ogromna wartość ekologiczna – odpady są jednocześnie przetwarzane na zieloną energię oraz wartościowy nawóz.

Do produkcji biogazu można wykorzystywać bardzo różnorodne składniki powstające w gospodarstwie rolnym. Są to przede wszystkim wszelkie pozostałości organiczne. W procesie powstawania biogazu doskonale sprawdzi się obornik, ale również trawa, słoma i szlam. Wszelkiego typu odpady spożywcze i zielone, także doskonale zadziałają w procesie fermentacji beztlenowej. Do wytworzenia biogazu wykorzystuje się zarówno plewy, jak i odpady z ubojni – zakres składników organicznych jest niezwykle szeroki.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy hybrydowe instalacje OZE to przyszłość polskiej energetyki, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Rolnik na terenie swojego gospodarstwa
Programy rządowe wspierające rozwój biogazowni, fot. Damian

Jak można wykorzystać biogaz?

Biogaz jest materiałem bardzo uniwersalnym, stąd duży nacisk na upowszechnianie biogazowni działających w pobliżu gospodarstw rolnych. Wszystkie obszary, w których można wykorzystać biogaz, zyskają zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych.

Przede wszystkim biogaz można wykorzystać w procesie wytwarzania odnawialnej energii – w efekcie dochodzi do zmniejszenia eksploatacji paliw kopalnych. Dodatkowo biogaz pozwala zredukować emisję gazów cieplarnianych, poprzez zmniejszenie ilości uwalnianego do atmosfery metanu.

Poferment powstający w trakcie wytwarzania biogazu to wysokiej jakości nawóz organiczny – jego wytwarzanie nie wymaga dodatkowych nakładów, zarówno energetycznych, jak i finansowych. To wyjątkowo praktyczny skutek uboczny całego procesu.

Otwieranie lokalnych biogazowni na terenach gospodarstw rolnych to także krok do rozwoju terenów wiejskich oraz uniezależnienia się mieszkańców. Wsparcie lokalnej gospodarki i niezależność energetyczna to elementy nowoczesnego patrzenia na tereny wiejskie.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są dofinansowania dla rolników planujących wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii , zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Źródła:

  • https://ekoinstal.org.pl/wykorzystaj-moc-natury-kogeneracja-z-biogazu/
  • https://nextech.pl/technologia/biogazownia-co-to-jest
  • https://www.host-bioenergy.com/pl/rozwi%C4%85zania/biogazownie/biogazownie-z-odpad%C3%B3w-organicznych-i-obornika/
  • https://www.gramwzielone.pl/bioenergia/20196477/biogaz-i-biometan-w-polsce-pomoc-publiczna-i-perspektywy-inwestycyjne
  • https://i-rolnik.pl/biogazownia-rolnicza-perspektywy-i-doplaty-dla-rolnikow/
  • https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rozwoj-biogazowni-rolniczych--zachecamy-do-konsultacji-projektu-ustawy
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto