Siarczyste mrozy w Polsce! Odczuwalna temperatura -27 st. C i… to nie koniec!

Zima w Polsce - nadchodzą siarczyste mrozy
Zima w Polsce - nadchodzą siarczyste mrozy, fot. lukszczepanski
ikona podziel się
Opublikowano: 08.01.2024 r., 9:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
Polska doświadcza silnego ataku zimy. To najchłodniejsze dni od początku sezonu. Siarczysty mróz jest bardzo niebezpieczny. Tym bardziej, gdy temperatura spada poniżej -20 st. C. Zima najwidoczniej nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Takich mrozów dawno nie było!

W Polsce już dawno nie było tak zimno. W niedzielę 7 stycznia na termometrach odnotowano -18,5 st. C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdził, że przez silny wiatr temperatura odczuwalna była jednak znacznie niższa – wyniosła nawet -27 st. C! Właśnie tak było na Suwalszczyźnie. Mieszkańcy tego regionu obudzili się rano w zdecydowanie najzimniejszym poranku tego roku w Polsce.

Jakie będą nadchodzące dni? Niestety, prognozy nie są najlepsze. Wszystko przez kształtujący pogodę w Polsce niż znad Włoch i wyż znad południowej Skandynawii. Do Polski napłynęło też mroźne powietrze arktyczne. W ciągu dnia wraz ze spadkiem temperatury pojawić ma się śnieg i groźne oblodzenia. Na południu intensywne opady deszczu przechodzić będą w śnieg. Przyrost pokrywy śnieżnej wynieść ma 5-10 cm. Lokalnie może być to nawet 15 cm.

Początek tygodnia słoneczny, ale ekstremalnie chłodny

Potężny wyż rozgonić ma śnieżne chmury już na początku tygodnia. Pojawi się słońce, a miejscami nawet bezchmurne niebo. Czy to oznacza koniec zimy siarczystych mrozów? Niestety, temperatury będą ekstremalne! Na wschodzie, północnym wschodzie i w Małopolsce na termometrach nie będzie więcej niż -10 st. C. Na południu również będzie ok. -10 st. C. Najcieplej będzie w Świnoujściu, gdzie temperatura i tak nie przekroczy 0 st. C.

Miejscami termometry wskażą -14 st. C. Pojawiające się rozpogodzenia za dnia sprawią, że mróz nocą przybierze na sile. Temperatura w poniedziałek i wtorek pokaże nawet -20 st. C na północnym wschodzie, południowym wschodzie i południu. Na Pogórzu może być jeszcze zimniej – tam słupki rtęci spadną do -23 st. C. Ocieplenie pojawi się dopiero od środy. Wciąż zapowiada się jednak bardzo zimno. Będzie to najprawdopodobniej tylko chwilowe ocieplenie przed kolejną falą mrozu.

IMGW ostrzega – to dopiero początek fali mrozów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wyklucza, że nadchodzące tygodnie w Polsce nie będą najkorzystniejsze pogodowo. Będziemy mieli do czynienia z ujemną temperaturą – słupki rtęci osiągną dwucyfrowe wartości. Zrobi się chłodniej niż w poprzednich latach. Zwłaszcza np. Podlasie będzie zmagać się z temperaturą -20 st. C. Temperatura przy gruncie będzie jeszcze niższa. Takie mrozy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

W tak ekstremalnych warunkach nie można zapominać o osobach, które mogą potrzebować naszej pomocy – zwłaszcza bezdomnych. Nie można być obojętnym na ich los. Jeśli tylko zauważymy kogoś narażonego na wychłodzenie organizmu, zadzwońmy na policję. Jeden telefon może uratować komuś życie.

Jak długo potrwają siarczyste mrozy? Synoptycy twierdzą, że lekkie ocieplenie przyjdzie w połowie tygodnia. Będzie jednak chwilowe. W weekend (13-14 stycznia) znów pojawi się ekstremalny chłód. Mrozy utrzymywać się mogą przez co najmniej kolejne dwa tygodnie.

Termometry wskażą poniżej -20 st. C
Termometry wskażą poniżej -20 st. C, fot. weyo
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto