Szwecja chce ograniczyć dzieciom dostęp do urządzeń elektronicznych. Dlaczego?

Dziecko siedzi w ciemnym pokoju i spogląda w monitor komputera
Dziecko korzysta z komputera - Szwecja wprowadza nowe regulacja, fot. Vladimir Polikarpov
ikona podziel się
Opublikowano: 11.02.2024 r., 13:00 | Autor: Adrian Kowalczyk
Czy w czasach stale postępującej cyfryzacji analogowe rozwiązania mają jeszcze jakikolwiek sens? Władze Szwecji uznały, że jak najbardziej. Szczególnie, gdy zbyt długo ze smartfonów, tabletów i innych urządzeń korzystają najmłodsi. Dlatego w tym skandynawskim kraju postanowiono zmienić pomoce naukowe, powracając do tych, które niektórym mogły wydawać się w dzisiejszym świecie już bezużyteczne.

Rozpoczęta w w zeszłym roku reforma oświaty w Szwecji wstrzymana!

Nie da się ukryć, że pisanie na komputerze jest dla większości osób znacznie wygodniejsze i przebiega szybciej w porównaniu do posługiwania się długopisem. Podobnie zresztą jest w przypadku wielu innych czynności, które wykonujemy na co dzień za pomocą nowoczesnych urządzeń. Z zaawansowanych technologicznie rozwiązań należy jednak korzystać z głową. W innym razie mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze życie.

Wiadomo od dawna, że wszelkiego rodzaju zaawansowane technologicznie sprzęty fascynują najbardziej dzieci. Świecące, mówiące i wyposażone w inne funkcje „cacka” absorbują uwagę maluchów, a co za tym idzie – zachęcają do korzystania z nich. Okazuje się jednak, że kilkulatki mogą w niektórych sytuacjach więcej stracić, niż zyskać, jeżeli zbyt wcześnie rozpoczną korzystanie m.in. z cyfrowych pomocy naukowych.

Powyższy wniosek, uzyskany dzięki przeprowadzeniu stosownych badań naukowych, wzięły sobie do serca wspomniane na wstępie władze Szwecji. Chcąc chronić swoich najmłodszych obywateli przed problemami z koncentracją oraz trudnościami w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi, postanowiły wykonać odważny krok. Wprowadzona w szwedzkiej oświacie w 2023 r. reforma, której celem było zwiększenie dotychczasowego zakresu korzystania z najnowocześniejszych technologii w nauce, ma ulec wstrzymaniu.

Korzystanie przez dziecko z elektroniki a jego zdrowie

Rząd Szwecji zdecydował się na wycofanie ekranów multimedialnych z przedszkoli. Nie będą korzystać z nich również uczniowie młodszych klas podstawówek. W zamian będą oni mieli do dyspozycji m.in. kartkę, ołówek, kredki czy długopis. Za takim rozwiązaniem optowali przede wszystkim szwedzcy lekarze specjalizujący się w zakresie pediatrii oraz psychiatrii.

Jak usunąć plamy z długopisu? Poznaj skuteczne sposoby!

W szkołach po drugiej stronie Bałtyku mają być częściej wykorzystywane także tradycyjne podręczniki i książki – w formie drukowanej. Wiąże się to jednak z koniecznością zaopatrzenia w nie głównie bibliotek, co będzie oznaczało konieczność przeznaczenia na ten cel dużych – nawet jak na standardy szwedzkie – środków finansowych. Jeżeli jednak takie działania sprawią, że dzieci będą w przyszłości lepiej dostosowane do życia w społeczeństwie, należy przyklasnąć pomysłowi władz.

Czy sytuacja w Szwecji sprawi, że w innych krajach także „cyfryzacja nauki” ulegnie spowolnieniu? Wydaje się, że może do tego dojść. W Polsce coraz częściej nowoczesne pomoce udostępniane nauczycielom i pedagogom w celu ułatwienia im pracy, a także zachęcenia dzieci do większego zaangażowanie podczas lekcji. Trzeba jednak mieć na uwadze zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a te są jasne – maluchom w wieku 2-5 lat nie powinno pozwalać się na codzienne korzystanie z telefonów, tabletów i innych urządzeń z ekranem więcej niż przez godzinę. Z kolei młodsze pociechy powinny być całkowicie pozbawione dostępu do nich.

Ile kosztują studia? Sprawdź koszty edukacji na różnych uczelniach wyższych.

Dwie dziewczynki malują farbami, są uśmiechnięte i zadowolone
Dwie dziewczynki malują farbami zamiast korzystać z ekranów, fot. Konstantin Yuganov

Źródła:

  • https://forsal.pl/lifestyle/edukacja/artykuly/9423791,wielki-powrot-olowka-papieru-i-ksiazek-szwecja-wycofuje-ekrany-z-prz.html
  • https://www.proto.pl/aktualnosci/szwecja-wycofuje-ekrany-w-edukacji-zmiany-obejma-najmlodszych-uczniow
  • https://www.pap.pl/aktualnosci/szwecja-rezygnuje-z-ekranow-w-nauczaniu-mlodszych-dzieci-wraca-papier-i-olowki
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto