Te zawody nie mają wolnego w święta. Zaskoczony?
Święta dla większości ludzi są czasem rodzinnych spotkań, celebrowania i odpoczynku. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na dni wolne w tym okresie. Przedstawiciele wielu zawodów pracują niezależnie od daty w kalendarzu, aby zapewnić nam bezpieczeństwo, zdrowie czy rozrywkę. Sprawdź, kto stoi na straży funkcjonowania społeczeństwa również w dni świąteczne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ci ludzie czuwają nad nami w święta
Najbardziej oczywista grupa zawodowa, która nie może pozwolić sobie na przerwy w pracy, to służba ratunkowa i medyczna. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, strażacy i policjanci pozostają w gotowości 24/7 – bez względu na datę w kalendarzu.
- Ratownicy medyczni – nagłe wypadki czy choroby nie znają Bożego Narodzenia. Ratownicy medyczni często spędzają święta w karetce pogotowia, udzielając pomocy ofiarom m.in. wypadków drogowych i innym poszkodowanym.
- Strażacy – ich zadaniem nie jest tylko gaszenie pożarów. Pojawiają się również przy wypadkach na drodze, awariach komina czy niebezpiecznych sytuacjach związanych z fajerwerkami.
- Policjanci – właśnie oni dbają o porządek publiczny, również w czasie świąt.
Kto w Boże Narodzenie nie ma wolnego?
Żebyśmy w Boże Narodzenie mogli cieszyć się wolnym czasem przy choince, ktoś musi dbać o ciągłość dostaw prądu, gazu i wody. Pracownicy elektrowni, gazowni oraz wodociągów pełnią dyżury, aby szybko reagować na ewentualne awarie.
Kto jeszcze nie ma wolnego w święta?
- Dyspozytorzy i serwisanci – to właśnie oni są na pierwszej linii frontu w przypadku przerw w dostawie prądu czy gazu.
- Transport publiczny i lotnictwo – kierowcy autobusów, taksówkarze, maszyniści pociągów, piloci samolotów, stewardesy i personel lotniskowy muszą pracować, aby w święta umożliwić ludziom dotarcie do bliskich.
- Handel i gastronomia – nie wszyscy zamykają sklepy na czas świąt. Wiele z nich pozostaje otwartych (z reguły do określonych godzin), aby zaspokoić potrzeby klientów.
- Pracownicy hoteli i restauracji – dzięki nim osoby spędzające święta poza domem mogą cieszyć się pysznymi wigilijnymi potrawami i przyjemnym zakwaterowaniem.
- Sprzedawcy – mimo że w Polsce większość sklepów w święta jest zamknięta, w niektórych miejscach dyżurują np. stacje benzynowe, które ktoś musi obsługiwać.
Pracownicy tych zawodów nie mają świąt
Jak czytamy na portalu Onet.pl, w święta pracuje m.in. telewizja i radio. Ktoś musi także pełnić dyżury na wielu platformach internetowych, abyśmy mogli cieszyć się filmami, programami i audycjami świątecznymi. Bez pracy dziennikarzy, operatorów kamer i techników nie mogłyby powstać relacje na żywo z bieżących wydarzeń. Poza nimi w święta wolnego nie mają również m.in.:
- Pracownicy służb odśnieżających – właśnie oni dbają o utrzymanie czystości czy odśnieżanie dróg, gdy w święta pada śnieg i miasto jest sparaliżowane.
- Pracownicy sprzątający – sprzątanie centrów handlowych, szpitali czy miejsc publicznych odbywa się bez względu na datę w kalendarzu.
Warto pamiętać o tym, że…
Praca w niedziele i święta może być wykonywana wyłącznie w sytuacjach określonych w przepisach (art. 151 Kodeksu pracy):
- prowadzenie akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego,
- ochrona mienia lub środowiska,
- usuwanie awarii,
- ruch ciągły, praca zmianowa,
- niezbędne remonty,
- transport i komunikacja,
- zakładowa straż pożarna,
- zakładowa służba ratownicza,
- pilnowanie mienia lub ochrona osób,
- rolnictwo i hodowla,
- wykonywanie prac koniecznych z uwagi na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności (np. gastronomia, hotelarstwo).
Praca w święta dotyczy także osób zatrudnionych w systemie, kiedy to praca świadczona jest również w piątki, soboty, niedziele i święta.