W jakim wieku ludzie najczęściej decydują się na budowę domu? Statystyki wiele o nas mówią
Budowa domu dla wielu osób jest najważniejszą i jednocześnie największą inwestycją w całym ich życiu. Najczęściej realizacja tego marzenia odbywa się z pomocą kredytu hipotecznego. Warto zatem sprawdzić, w jakim wieku najczęściej decydujemy się na taki krok, jakim jest wybudowanie własnego domu. Warto również zapoznać się z dokładnymi przesłankami, które decydują o tym, że ktoś ostatecznie decyduje się na takie przedsięwzięcie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zalety mieszkania w domu jednorodzinnym
Jeżeli ktoś nadal zastanawia się nad tym, czy jest sens budowy domu jednorodzinnego, warto sprawdzić, jakie są zalety mieszkania w takim właśnie budynku. Okazuje się, że jest bardzo wiele korzyści, które wypływają z tego typu inwestycji. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że jednak posiadanie własnego budynku jednorodzinnego sprawia, że czujemy niezależność oraz pewną intymność w korzystaniu z całej nieruchomości. Nie mamy żadnych odgórnych kwestii narzuconych przez spółdzielnię mieszkaniową, czy też nie dzielimy z każdej strony ścian, sufitu, czy podłogi z sąsiednimi lokalami.
Oprócz większego spokoju w domu jednorodzinnym możemy liczyć także na większą swobodę aranżacji całej posesji, nawet jeżeli będziemy dysponować niewielkim ogródkiem. Jednak w każdej chwili będziemy mogli wyjść na zewnątrz, niekoniecznie napawając oczy widokami innych blokowisk. Ale własny ogródek pozwala już na zaaranżowanie takiej przestrzeni, w której będziemy czuć się nie tylko bezpiecznie, ale także komfortowo. Własny dom jednorodzinny to także świetne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, dzięki czemu mówimy o większych możliwościach aranżacji ogrodu pod ich zabawy. Możemy bez trudu zamontować plac zabaw, huśtawki, czy też nie martwiąc się o bezpieczeństwo naszych maluchów po prostu zagwarantować im zabawę na świeżym powietrzu.
W jakim wieku najczęściej decydujemy się na budowę domu?
Nie sposób znaleźć aktualnych danych dotyczących tego, w jakim wieku decydujemy się na inwestycję, jaką jest budowa domu. Najnowsze dane pochodzą z 2018 roku, które zostały zebrane w ramach “Raportu o budowie domów w Polsce”. W tym celu zebrano ponad 17000 zapytań przeprowadzonych przez serwis Oferteo.pl.
Według zebranych w tamtym czasie danych, na budowę domu zdecydowało się:
- 4% - w wieku poniżej 25 lat
- 26% - w wieku 31-35 lat
- 23% - w wieku 36-40 lat
- 9% - w wieku powyżej 50 lat
Zatem powyższe statystyki wskazują, że jednak największą grupę inwestorów tworzą osoby pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Kolejne zapytania w ankiecie wskazują, że najczęściej na budowę domu decydowaliśmy się z chęci zrealizowania swojego marzenia. W tamtym czasie aż 41% osób uważało, że budowa domu była bardziej opłacalna w porównaniu do zakupu mieszkania. Natomiast średnio co 3 osoba w ankiecie na chęć posiadania własnego ogrodu, a także na zwiększenie powierzchni mieszkalnej.
Spadek zainteresowania budową domu
Niestety czasy pandemii, a także szalejącej inflacji, nie są sprzyjające dla obecnych inwestorów. Dane z pierwszej połowy 2024 r. wskazują na spadek o 21% wydanych pozwoleń na budowę, względem pierwszej połowy 2021 r. Analitycy zgodnie twierdzą, że spadek zainteresowania inwestycją w budowę domu jednorodzinnego jest większy nawet w porównaniu do krachu gospodarczego, jaki miał miejsce w 2009 r.
Wydawało się, że rozwiązaniem są małe domki jednorodzinne do 70 mkw, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Niestety również w 2024 roku, a dokładniej w pierwszym półroczu nie widać zainteresowania inwestycją, w takie obiekty mieszkalne. W pierwszym półroczu do urzędów zgłoszono zaledwie 439 budów tego typu.
Do takiego stanu rzeczy doprowadziły również ceny materiałów budowlanych, które wzrosły w niektórych przypadkach niemalże o 100%. Tak było w przypadku wyrobów stalowych. Natomiast materiały termoizolacyjne podrożały o ponad 50%. Rosnące ceny sprawiły, że budowa domu dla wielu osób stała się odległym marzeniem. Ostatecznie koszt budowy domu o powierzchni ok. 120 mkw, wzrosły o około 25%.
Na budowę, jakiego domu decydujemy się najczęściej?
Na przestrzeni ostatnich lat, zmieniają się nie tylko predyspozycje finansowe, jeżeli chodzi o budowę domu, ale również nasze gusta. Z badań wynika, że prywatni inwestorzy coraz częściej są zainteresowani budową domu parterowego. A wśród nich spora część była zainteresowana budową domu parterowego z poddaszem użytkowym.
Ponad połowa inwestorów decyduje się na dom jednorodzinny z tarasem. Natomiast praktycznie wcale nie są wybierane projekty domów podpiwniczonych. Na takie projekty domów decyduje się średnio co 10 inwestor. Natomiast coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła. W 2022 r. średnio co drugi inwestor zdecydował się właśnie na tego typu ekologiczne rozwiązanie. Nie bez znaczenia jest również powierzchnia domu. Pod tym względem, na razie największym zainteresowaniem cieszą się budynki o powierzchni w przedziale od 130 do 150 mkw. Natomiast na drugim miejscu znalazły się projekty domów o powierzchni od 80 do 110 mkw.
Źródła:
- https://www.urzadzamy.pl/nie-przegap/newsy/jakie-domy-najchetniej-buduja-polacy-kwestia-balkonow-moze-zaskoczyc-aa-2JQe-PBUa-giGz.html#google_vignette
- https://www.extradom.pl/porady/artykul-jakie-domy-najchetniej-wybierali-polacy-w-2023-roku
- https://www.money.pl/gospodarka/polacy-przestali-marzyc-o-wlasnym-domu-drastyczny-spadek-pozwolen-na-budowe-6790718340582144a.html
- https://bank.pl/raport-o-budowie-domow-co-sprawia-najwiecej-trudnosci-w-trakcie-procesu-inwestycyjnego/