Zaleją nas fake newsy i deepfakes? Największe globalne zagrożenia (raport WEF)

Omawianie aktualnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej na świecie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w 2024 r., fot. Rumir
ikona podziel się
Opublikowano: 21.01.2024 r., 11:00 | Autor: Katarzyna Barczyk

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum, WEF) jest fundacją non-profit, która każdego roku przeprowadza konferencję w Davos, w południowo-wschodniej Szwajcarii. Założycielem WEF jest Klaus W. Schwab, dzięki któremu fundacja corocznie zrzesza na konferencji ok. 2000 osób. Do Szwajcarii przyjeżdżają przede wszystkim liderzy polityczni oraz światowej gospodarki. To nie jest jedyne wydarzenie, jakie ma miejsce w tym kraju. Wkrótce ruszy tutaj również inwestycja budowy tunelu pod Alpami.

Istnieją podzielone zdania na temat Światowego Forum Ekonomicznego. Zwolennicy uważają, iż jest to doskonałe miejsce do tego, aby na sprzyjającym gruncie podzielić się opiniami na temat aktualnej gospodarki światowej oraz sytuacji ekonomicznej w skali globalnej. Natomiast krytycy uważają, iż nie jest to do końca bezstronne spotkanie, ponieważ mają na nim wystąpienia również komercyjne firmy międzynarodowe. W związku z tym podejrzewa się, iż mogą one mieć wpływ na decyzyjność polityków.

Udział Prezydenta RP w WEF

W tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w dniach 16-18 stycznia, swój udział weźmie również Prezydent RP Andrzej Duda. We wtorek 16 stycznia o godz. 10:45 odbędzie się spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. A już o 15:30 Prezydent Andrzej Duda będzie miał okazję porozmawiać z Nobumitsu Hayashi, Prezesem Japońskiego Banku Współpracy Narodowej.

Jeszcze tego samego dnia Prezydent RP wystąpi w dyskusji “Foreign Direct Investment in Central and Eastern Europe: Risks and Opportunities”. W kolejnym dniu odbędą się m.in. spotkania Prezydenta Andrzeja Dudy z Robertem Thomsonem, Starszym Wiceprezesem VISA, a także Toddem Foxem, Szefem Polityki Globalnej VISA. Na liście rozmówców z naszą głową państwa znajdzie się także Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres.

W czwartek 18 stycznia Prezydent RP spotka się także m.in. z Violą Amherd, Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej, Dorinem Receanem, Premierem Republiki Mołdawii, czy też Tharmanem Shanmugaratnamem, Prezydentem Republiki Singapuru. Ten dzień Światowego Forum Ekonomicznego zostanie zakończony wystąpieniem Prezydenta Andrzeja Dudy w dyskusji “NATO and the Future of Deterrence and Defense on Europe’s Eastern Front.”

Światowe Forum Ekonomiczne wytypowało największe globalne zagrożenia

Jeszcze przed zgromadzeniem się najważniejszych polityków oraz liderów światowej gospodarki na Światowym Forum Ekonomicznym, ogłoszono raport dotyczący największych globalnych zagrożeń, jakie czekają na nas w najbliższych latach. Według prawie 1500 badanych, którzy wzięli udział w ankiecie, jednym z największych zagrożeń ma być dezinformacja. Eksperci wypowiedzieli się na temat deepfakes, które są tworzone aktualnie przez sztuczną inteligencję.

Mowa jest o fałszywych nagraniach lub filmach, które zostały stworzone przez narzędzia sztucznej inteligencji. Jednak są one na tyle realne, iż przez wielu odbiorców będą one mylone z rzeczywistością. Według Caroliny Klint, specjalistki zarządzania ryzykiem, tak wygenerowane treści będą miały bardzo duży wpływ na społeczeństwo.

Nie obędzie się to bez naruszenia demokracji w wielu krajach, ponieważ społeczeństwu będzie ciężko zweryfikować, czy materiały informacyjne są prawdziwe, czy jednak zaliczają się do tzw. deepfakes. Jest to realne zagrożenie mające wpływ na polaryzację społeczeństwa. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego może się to przyczynić do wielu naruszeń prawa w postaci przestępstw z nienawiści, aktów terroryzmu, czy też gwałtownych protestów.

Globalne zagrożenie w postaci dezinformacji, jako efekt ankiety przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos
Budynek spotkań liderów w Davos w Szwajcarii, fot. olyasolodenko

Deepfakes i fake newsy naszą codziennością?

Rewolucja sztucznej inteligencji ma swoje zalety, ale i również wady. Do tych drugich zalicza się to, iż fake’owe media mogą wykorzystywać AI do rozsyłania nieprawdziwych informacji. Wykorzystywanie programów sztucznej inteligencji do tworzenia deepfake polega na przetwarzaniu bardzo dużej ilości danych oraz algorytmów w celu stworzenia audio lub video, które jest nieprawdziwe, ale opierają się na wizerunkach rzeczywistych osób.

Głównym celem, jaki ma deepfake, jest przekonanie odbiorców o tym, iż dana osoba znajdująca się w materiale video lub audio zrobiła coś, co tak naprawdę nigdy nie miało miejsca. Jest to stosunkowo nowy sposób na przekazywanie społeczeństwu sfałszowanych informacji.

Natomiast już od długiego czasu spotykamy się z fake newsami, czyli wiadomościami, które są całkowicie lub częściowo nieprawdziwe. Należy mieć na uwadze, iż fake newsy są rozsyłane lub umieszczane na serwisach celowo. Ich zadaniem jest uzyskanie korzyści biznesowych, finansowych, czy też politycznych. Bardzo często do rozsyłania nieprawdziwych informacji wykorzystywane są kanały SM. Jeżeli sam publikujesz w mediach społecznościowych, sprawdź, ile kosztuje ich profesjonalne prowadzenie.

Fake news jest dezinformacją, którą posługują się ludzie już od starożytności. Jednak wcześniej nieprawdziwe wiadomości przekazywane w celu osiągnięcia określonych zysków, nie miały takiego nazewnictwa. Ponadto w XXI dzięki łatwemu dostępowi do mediów, fake news’y osiągnęły skalę globalną. Całkowicie lub częściowo fałszywe wiadomości są również częścią wojny hybrydowej.

Źródła:

  • https://www.pap.pl/aktualnosci/najwieksze-globalne-zagrozenia-w-2024-roku-ukazal-sie-raport
  • https://www.prezydent.pl/dla-mediow/zapowiedzi-prasowe/udzial-prezydenta-rp-w-swiatowym-forum-ekonomicznym-w-davos--program-prasowy,79635
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowe_Forum_Ekonomiczne
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Fake_news
  • https://businessinsider.com.pl/technologie/czym-jest-deepfake-jak-fejkowe-media-wypaczaja-nasze-postrzeganie-rzeczywistosci/hmc2rph
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto