Ile zarabia się w Formule 1? Będziecie bardzo rozczarowani... Więcej można zarobić w Polsce

Kiedyś o pracy na tym stanowisku marzyło wielu młodych, ambitnych specjalistów. Taka posada mogła otworzyć drzwi do wielkiej kariery i jeszcze większych pieniędzy. Dynamiczne zmiany w branży sprawiły, że dzisiaj wykwalifikowani pracownicy wolą zatrudniać się w korporacjach, które kuszą lepszymi perspektywami finansowymi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy inżynier Formuły 1 to praca marzeń? Już nie!
Nie jest żadną tajemnicą, że Formuła 1 to jedna z najbardziej kasowych odnóg motosportu. Niejeden inżynier marzy o tym, aby dostać się w szeregi któregoś ze słynnych zespołów. Zarobki w F1 mogą przyprawiać o zawrót głowy – najlepszy kierowca inkasuje około 65 milionów dolarów rocznie. Na pokaźne wypłaty może liczyć także wąskie grono najlepszych inżynierów w danym teamie. Po wprowadzeniu limitu budżetowego nastąpiły jednak poważne cięcia płac. Okazuje się, część pracowników najlepszych zespołów F1 często zarabia mniej niż przeciętny polski specjalista z działu IT.
Praca inżyniera Formuły 1, kiedyś uważana za posadę marzeń, jest dziś krytykowana przez osoby, które dobrowolnie zrezygnowały z tego etatu. Byli pracownicy przyznają, że odejścia motywowane niedostatecznymi zarobkami stały się w tym świecie codziennością – dzisiaj więcej pieniędzy można zarobić w firmie technologicznej.
Okazuje się, że praca w zespołach F1 wcale nie jest świetnie opłacana, a do tego wiąże się z dużymi obciążeniami psychicznymi i fizycznymi. Członkowie ekip muszą mieszkać blisko fabryk zespołów, a koszty najmu w takich okolicach są zdecydowanie wyższe. Inżynierowie oraz mechanicy jeżdżą z teamem po całym świecie, przez co nie mają czasu dla bliskich. Z raportu „Indeed” wynika, że osoby zajmujące się naprawą bolidów mogą spędzać w trasie nawet 180 dni w ciągu roku.
Ile pieniędzy zarabiają pracownicy F1?
Wiadomo już, że praca w zespole F1 jest niezwykle wymagająca – na taką posadę mogą liczyć jedynie wyróżniający się mechanicy i inżynierowe. Czy ich ponadprzeciętne umiejętności są dobrze opłacane? Większość fachowców uważa, że nie. Jak podają brytyjskie agencje pracy Indeed i Fluid Jobs, inżynierowe niższego szczebla mogą liczyć na pensję w wysokości 160-643 tysięcy złotych rocznie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja garstki najlepszych specjalistów – inżynierowie wyścigowi mogą zarabiać od 200 do nawet 855 tysięcy złotych. Najniższe są wynagrodzenia mechaników – średnia pensja takiego specjalisty wynosi 150 tysięcy złotych rocznie, chociaż gorzej opłacani technicy w przeciągu 12 miesięcy zarobili tylko 115 tysięcy złotych.
To, co przez jednych jest uważane za mizerną pensję, dla innych może stanowić pokaźne zarobki – wielu Polaków marzy bowiem o tym, aby w ciągu roku otrzymać od pracodawcy tyle pieniędzy, co najgorzej opłacany członek teamu F1. Nie zmienia to jednak faktu, że zarobki rzędu kilkunastu tysięcy złotych na miesiąc nie satysfakcjonują wyspecjalizowanego inżyniera. Limity budżetowe w Formule 1 doprowadziły do absurdalnej sytuacji, kiedy to specjaliści wolą odchodzić z jednej z najbogatszych branż na świecie na rzecz pracy w korporacji skupiającej specjalistów z dziedziny technologii.

Lepiej się przebranżowić? W Polsce można liczyć na wyższą pensję
Polska płaca minimalna w 2025 roku wynosi 4666 złotych. Oznacza to, że mieszkaniec kraju nad Wisłą, który pobiera najniższą pensję, w ciągu roku zarabia mniej niż dobry inżynier F1 w miesiąc. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 wyniosło z kolei 8821 złotych – to zaledwie o 700 zł mniej niż miesięczna wypłata dla mechaników F1 pracujących na najniższych szczeblach.
Inżynierowe to jedni z najlepiej opłacanych specjalistów w Polsce – ich zarobki często w wyraźny sposób przekraczają średnią krajową, dlatego większość z nich ma lepsze perspektywy finansowe na wygodnej posadzie w kraju niż w szeregach jednego z zespołów prestiżowej F1. Jakie zawody są uważane za najlepiej opłacane w naszym kraju? Z danych GUS oraz niezależnych raportów finansowych wynika, że są to:
- Lekarze specjaliści (22 000-35 000 zł),
- Dyrektorzy finansowi (21 000-25 000 zł),
- Programiści (21 000 zł),
- Piloci lotniczy (18 000 zł),
- Specjaliści ds. zarządzania ryzykiem (17 000 zł).
Warto wspomnie także o pracownikach branży budowlanej, którzy mogą otrzymywać nawet 40 tysięcy złotych miesięcznie. Inżynierowe w Polsce zarabiają od 7 do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wysokość wynagrodzenia, tak jak w każdej pracy, jest uzależniona od doświadczenia oraz celów zawodowych danego specjalisty.